Naša spoločnosť očakáva, že na rolu mamy sa ženy adaptujú ideálne hneď po pôrode. Myslí si to dokonca polovička našej populácie, ukazuje prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia pre projekt Vysmiata Duša Mamky, ktorý podporuje ženy v tomto krehkom období.
8 percent populácie je k mamám „zhovievavejších,“ pretože im dáva čas najneskôr do konca šestonedelia. Nielenže to nie je reálne, ale mamám môžu tieto toxické očakávania ublížiť.
canva/rodinka.sk Adaptácia po pôrode trvá aj rok Psychologička projektu Vysmiata Duša Mamky, Radka Kuračková, pripomína, že prispôsobenie sa zmenám po pôrode trvá priemerne pol roka až rok. Rozhodne nie iba šesť týždňov.
Život sa nám mení od základov, na čo potrebujeme predovšetkým čas. Zišlo by nám aj podporné prostredie. Namiesto toho však ženy často cítia tlak, aby sa s rolou mamy „zrovnali“ čo najskôr. Ak sa im to nedarí, prichádza sklamanie, pochybnosti, neistota, otázky, či zlyhali, či sú zlé alebo neschopné mamy.
Ako sa cítia ženy po pôrode Drvivá väčšina mám, teda 70 – 80 % žien po pôrode, sa v období prvých týždňov po pôrode stretáva s prejavmi baby blues. Len 12 % populácie však má nejakú vedomosť o tomto duševnom rozpoložení.
Práve neznalosť toho, čo je prirodzené zažívať v období po pôrode, často vedie k bagatelizovaniu a zosmiešňovaniu mám. Je to opakom podpory, ktorú žena po pôrode potrebuje.
Z výsledkov prieskumu NMS vyplýva, že každý tretí človek si vysvetľuje vznik duševných ťažkostí po pôrode svojsky, pomáha si pritom nepravdivými stereotypmi.
Najčastejšie používajú hanlivé frázy, že dojčiacim ženám udiera mlieko do hlavy (35 %), prípadne zhadzujú dnešné mamy, že menej vydržia (37 %). Rovnako 37 % respondentov má za to, že narodenie dieťaťa musí byť automaticky najkrajšie obdobie života ženy.
Najviac s týmito škodlivými tvrdeniami súhlasia ženy vo veku 55+.
Mysli pozitívne! V skutočnosti 15 – 20 % žien po pôrode bojuje v období prvého roka po pôrode s prejavmi popôrodnej úzkosti a depresie. Zakladateľka projektu Vysmiata Duša Mamky, Katarína Žilák, však pripomína smutnú štatistiku, podľa ktorej až 75 % žien nevyhľadá pomoc.
Je však veľmi pravdepodobné, že sa nájde niekto, kto tejto žene povie, aby myslela pozitívne. Dáta prieskumu ukazujú, že ide o druhú najpopulárnejšiu radu.
„Radi by sme upozornili na to, že v záťažových momentoch života je prirodzené prežívať celé spektrum pocitov a emócií a len samotné rozhodnutie pre myslenie pozitívne nemusí stačiť. Rovnako komunikácia tejto rady ,,mysli pozitívne“ zväčša podporne nepôsobí,“ pripomínajú psychologičky z projektu Vysmiata Duša Mamky.
Šestonedelie ako jeden veľký koktejl Ak sa budeme pozerať na šestonedelie optikou stereotypu, že ide o najkrajšie obdobie v živote ženy, realita nás môže zaskočiť.
Nebudeme pripravené na to, že okrem lásky, nehy, motýlikov v bruchu a extázy z narodenia bábätka, môže prísť aj niečo šedivé, niečo čierne napríklad v podobe strašnej únavy, fyzickej nepohody, bolestí z pôrodných poranení, neistoty, pochybností…
Niekedy celkom postačí aj to, že sa dobre nerozbieha dojčenie. Že bábätko celé hodiny plače a nevieme prísť na to, prečo. Príde otázka, či sme schopné utíšiť vlastné dieťa, nakŕmiť ho, postarať sa o neho…
Je „normálne“ zažívať radosť, ale aj poplakať si.
Vysmiata Duša Mamky Už v 21 pôrodniciach na celom Slovensku môžu ženy odchádzajúce z pôrodníc získať Kontrastnú kartička materstva.
„V tomto materiáli nájdu dôležité informácie o tom, že cítiť kontrastné pocity a emócie po pôrode je prirodzené a naozaj časté, no zároveň sa aj dozvedia, kedy je potrebné spozornieť a na koho sa obrátiť, ak sú bežné dni čoraz tmavšie. Zdieľať svoje skutočné popôrodné prežívanie v krehkom období šestonedelia nemusí byť jednoduché. K búraniu mýtov a zreálňovaniu popôrodnej reality preto prispievajú aj autentické príbehy žien, ktoré hovoria o svojom období po pôrode. “
Nájdete ich práve na stránke Vysmiata Duša Mamky .
Loading...