Kým v minulosti aj obyčajné škrabnutie mohlo znamenať smrť, a životy detí a dospelých ohrozovali dnes ľahko liečiteľné choroby, antibiotiká prispeli k tomu, aby telo zvládlo prekonať množstvo infekcií. Príchod penicilínu znamenal pre medicínu obrovský prielom.
Častokrát vidiac len ich benefity zabúdame, že ich neuvážené užívanie má závažný dopad nielen na zdravie celej spoločnosti, ale aj na naše vlastné telo.
Antibiotiká ničia bezkonkurenčne. Nežiadúce baktérie, ale aj náš mikrobióm
Antibiotiká majú za úlohu zničiť škodlivé baktérie v organizme. A to dokážu naozaj bezkonkurenče. Spolu s nimi však ničia aj množstvo dobrých prirodzených baktérií v našom tele, ktoré sa podieľajú na imunite organizmu.
Užívanie antibiotík najviac zasahuje mikrobióm v čreve, o ktorom dnes vieme, že zohráva obrovskú rolu pre rovnováhu v celom tele. Tvorí podstatnú úlohu v obranyschopnosti celého organizmu.
Okrem oslabenia imunity môžu spôsobiť opuchy slizníc, hnačky, zvracanie či alergické reakcie.
Nepríjemnú stránku užívania antibiotík poznajú aj mnohé ženy. Narušenie prirodzenej mikroflóry u žien vedie k častým problémom s vaginálnou mikózou a celkovému pocitu nepohodlia.
Aby nám antibiotiká neublížili
Základom užívania antibiotík je rešpektovanie vlastného tela. Nenechajme si ich predpísať na každý problém. Veľakrát stačí nechať si urobiť CRP , alebo iné krvné vyšetrenie a počkať do druhého dňa.
Ak sa potvrdí, že za chorobou sú baktérie, dodržujte pri ich užívaní tieto základné pravidlá.
- Nikdy neprerušujte antibiotickú liečbu, ani keď sa už cítite lepšie. Antibiotiká je nutné doužívať.
- Užívajte len antibiotiká predpísané od lekára.
- Ostali vám nepoužité antibiotiká? Nenechajte ich užívanie na neskôr, radšej ich vráťte do lekárne.
- O antibiotiká sa nedeľte s ďalšími ľuďmi. Každá choroba vyžaduje osobitné lieky a celú dávku
- Počas užívania liekov sa vyhýbajte slnku a nepreťažujte organizmus cvičením, alebo inou fyzickou aktivitou.
- Obmedzte pitie kofeínových a sladených nápojov, alkohol úplne vynechajte.
Antibiotiká dajú organizmu zabrať. Aj preto lekári pacientom odporúčajú, aby nezabúdali počas liečby chrániť organizmus. Okrem pitného režimu je potrebné doplniť liečbu o probiotiká či vitamín B.
Produktový TIP:
Počas alebo po doužívaní antibiotík sa často u žien vyskytnú vaginálne problémy. Okamžitou pomocou pri vaginálnej mykóze, bakteriálnej vaginóze je Epigen.
Extrakt z koreňa sladkého drievka bráni množeniu vírusových častíc, stimuluje obranyschopnosť buniek postihnutej kože, má utišujúce účinky a urýchľuje hojenie.
Prvou pomocou je sprej Epigen, ktorý zbavuje bolesti, nepríjemných pocitov a urýchľuje liečbu. (jediný v podobe spreja na našom trhu).
V prípade podráždenia slizníc použite Epigen vaginálny gél. Ukľudní podráždené prostredie, udržuje prirodzené pH a odstraňuje nepríjemný zápach.
Produkty samotné, ale aj v kombinácií je možné používať nielen, ako rýchlu pomoc, ale aj ako prevenciu.
Jedinečnosť produktov je najmä v zložení, ktoré je vhodné bez obmedzenia a rizika pre tehotné a dojčiace matky. viac na www.epigen.eu
AKTUALNE na rodinka.sk : Súťažte o 3x balíček EPIGEN – riešenie na mykózy, kandidózy, kondylómy
|
---|
AKTUALNE na rodinka.sk :
Súťažte o 3x balíček EPIGEN – riešenie na mykózy, kandidózy, kondylómy
Čaká nás postantibiotická éra?
Svetová zdavotnícka organizácia upozorňuje, že problém s antibiotikmi nie je len otázkou nášho zdravia, ale zdravia celej spoločnosti.
Už niekoľko rokov môžeme pozorovať, ako sa čoraz viac antibiotík stáva rezistentnými, teda strácajú svoj účinok. Kým baktérie mutujú a vznikajú nové kmene, farmaceutické spoločnosti nedokážu vytvárať stále nové a nové antibiotiká.
Momentálne ich na trhu máme viac ako 100, pričom sa od seba líšia podľa typu využitia. Klesá predovšetkým využiteľnosť širokospektrálnych antibiotík.
Vedci predpokladajú, že do desiatich rokov môže nastať tzv. postantibiotická éra, v ktorej bude rezistentná väčšina antibiotík. V tom čase sa môžu objaviť aj také baktérie, na ktoré už nebudú existovať účinné lieky.
Hlavnú vinu odborníci prikladajú ľahkej dostupnosti antibiotík v mnohých krajinách, kde sa ponúkajú aj bez predpisu, a ich častému užívaniu.
Aj preto sa Svetová zdravotnícka organizácia usiluje o osvetu týchto liekov, ktoré napriek viacerým vedľajším účinkom stále pomáhajú chrániť naše zdravie.