Slovo paradontóza počuť často, a nie je sa ani čomu čudovať, keďže podľa odhadov postihuje až 80% populácie. Čo to vlastne paradontóza je a musí sa týkať aj vás?
Ochoreniam je zväčša možné predchádzať, ale dá sa k nim i úspešne prepracovať. U paradontózy veľa závisí práve od kvality našej ústnej hygieny. Paradontóza, teda zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba, ktorý zabezpečuje stabilné uchytenie zubov v ďasnách, je s hygienou zubov veľmi úzko spojená.
Ide o to, že ak sa na zuboch a ďasnách dlhodobo nachádza zubný povlak plný agresívnych baktérií, je isté, že sa začnú množiť a vytvorí sa infekcia. V prvom štádiu sa prejaví občasným krvácaním ďasien, začervenaním a zápachom z úst. Ak je vám tento opis známy, radšej zbystrite. Je veľmi pravdepodobné, že sa práve nachádzate v prvom štádiu paradontózy! Ak sa k problému postavíte zodpovedne, máte šancu na bezbolestné zvrátenie zápalového procesu, ktorý môže inak viesť k hnisavým vačkom, antibiotickej liečbe a vypadávaniu zubov.
Ak nie, veľmi pravdepodobne budú nasledovať bolesti a tlaky v ďasnách, tvorba hnisavých vačkov, uvoľňovanie a kývanie zubov, nehovoriac o častom krvácaní a zápachu. Zápal, ktorý často zasiahne až čeľustnú kosť sa môže dokonca krvou preniesť aj do vnútorných orgánov. Najcitlivejšie na takúto infekciu sú obličky a ich zápal je už skutočne závažný zdravotný stav.
Kto má pekné a rovné zuby, je šťastný človek a to nie len preto, že krásny chrup je ozdobou úsmevu. Ide aj o to, že pri správnom postavení chrupu sa zuby o seba navzájom čistia. Ak sú zuby v nepravidelnom postavení, sú automaticky náchylnejšie k tvorbe kazu a paradontitídy.
Prevencia = dôkladná hygiena
Najúčinnejšou prevenciou pred paradontózou je hygiena. Pravidelné každodenné čistenie zubov minimálne 2 krát denne mäkkou kefkou, používanie zubnej nite a medzizubných kefiek vás dokáže pred ochorením pomerne úspešne ochrániť. Dôležitá je aj pravidelná prehliadka u zubného lekára alebo hygienika, a to minimálne 2 krát ročne.
Tu vám vyčistíme všetky zubné zákutia a odstránime zubný kameň. Táto usadenina dráždi ďasná a nenachádza sa len na viditeľnej časti zubov, ale aj pod ďasnom, kde robí najväčšiu šarapatu. Jeho pravidelným odstraňovaním predídete bolestivým chirurgickým zákrokom čistenia, pri ktorých je často potrebné použiť aj lokálnu anestéziu.
Zvyk umývania zubov je dôležité získať už v detských rokoch, pretože čo sa v mladosti naučíš, v starobe ti môže len pomôcť. A nie len v starobe, paradontóza je problémom aj mladých ľudí.
Zdravá strava, veľa vlákniny a čerstvého ovocia a zeleniny, ale aj žuvačky bez cukru sú v prevencií paradontózy dôležitou zložkou. Naopak fajčenie a alkohol ju len zhoršujú.
Venujte sa svojim zubom pravidelne a s láskou, predídete mnohým problémom. A čas, ktorý ste zubom priebežne venovali, vám určite odplatia dobrým zdravím.