Všetky tieto poruchy sú záležitosti, za ktoré by sme sa nemali hanbiť. Patria medzi mnohé komplikácie, s ktorými sa stretávame počas tehotenstva a pôrodu.
Niektoré matky sa snažia dostať z toho samé, ale neuvedomujú si, že nad svojimi emóciami majú len malú kontrolu. Preto je veľmi dôležité pre nastávajúcich rodičov vedieť rozpoznať symptómy týchto ochorení a čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc.
Čím skôr sa matka začne liečiť, tým skôr sa zotaví. Poďme si povedať niečo bližšie o depresiách v tomto období.
Mnoho žien nevie, že po narodení dieťaťa sa môže objaviť popôrodná depresia a obviňujú seba, partnera alebo dieťa za to, ako sa cítia.
U všetkých matiek je normálne, keď sú úzkostlivé, unavené a cítia sa „na dne“, hlavne počas „baby blues“, ale popôrodná depresia je niečo, čo trvá dlhšie a ťažšie sa dá stručne a jednoznačne opísať.
Každá matka popôrodnú depresiu prežíva ináč, ale väčšinou uvádzajú pocity úzkosti a smútku, ktoré trvajú dlhšie než dva týždne. Tieto pocity sa objavujú náhle alebo postupne počas prvého roka dieťaťa.
Príznaky sa môžu vyskytovať od mierneho smútku až po paralyzujúcu depresiu a znemožňujú žene normálne fungovať v dennom živote.