Prakticky a prírodne proti prechladnutiu

Zuzana Janotová/ pr 1

Kýchanie, podráždený nos, bolesti alebo škrabanie v hrdle, zachrípnutie, slzenie očí. Prechladnutie. Akútne infekčné ochorenia dýchacích ciest, s ktorým sa stretávame v priebehu celého roka.

Väčšinou ide o vírusovú infekciu a najčastejším a vysoko nákazlivým vírusom je Rinovírus (HRV – human rhinovirus). Spôsobuje 30 až 50 % všetkých prechladnutí u dospelých.

Je nám mizerne a každá rada dobrá, keď treba bôľu odpomôcť. Všetky zaručené „babské“ rady – staré, nové – vedia, čo robiť, keď sme prechladnutí. Ale predsa… vedecky dokázaným veciam veríme o čosi viac. Tie by mali zabrať určite.

Prehľad toho, čo pri nachladnutí jesť a čomu sa radšej vyhnúť zostavil aj denník The Wall Street Journal s pomocou lekárky a vedkyne Sharon Horeshovej Bergquistovej z lekárskej fakulty Emoryho univerzity v Atlante.

Mliečne výrobky

 

Jedným z najbežnejších omylov pri prechladnutí je, že by sa človek mal vyhýbať mliečnym výrobkom, pretože zvyšujú produkciu hlienu.

Austrálski vedci tento predpoklad popreli pri sérii štúdií v 90. rokoch minulého storočia, keď dávali stovkám chorých s bežným nachladnutím kravské alebo sójové mlieko a zistili nulový rozdiel v produkcii hlienu v oboch skupinách.

 

Na diuretiká pozor

„Telo potrebuje hydratovať, keď je choré,“ uviedla S. Bergquistová. Takže pozor aj na kofeín, pretože patrí medzi diuretiká, ktoré môžu podporovať dehydratáciu a tým prechladnutie zhoršovať.

„Keď ste zavodnení, vaše sliznice sú zvlhčené a cítite sa lepšie,“ zdôrazňujú vedci z Emoryho univerzity. Jedným z diuretík je aj alkohol, ktorý ale v prípade nachladnutia spadá do „zmiešanej kategórie“. Mierne alkoholové opojenie môže uľavovať od bolesti, a preto grog, punč alebo horúce brandy pomáha. Hoci len dočasne, kým zmierňuje príznaky.

Preukázaný diuretický efekt má aj zeler, petržlen, uhorky, špargľa, brusnice, vodný a žltý melón, ako aj melónové semiačka. Jablčný ocot, podávaný samostatne alebo ako šalátová zálievka, má tiež nečakaný účinok. K diuretikám radíme aj na draslík bohaté potraviny ako banány, pečené zemiaky, marhule, paradajky, jahody, čerstvú papáju či prírodný jogurt.

 

Kuracia polievka

Jedlo, ktoré sa desaťročia považuje za to „čo nás postaví na nohy“, môže mať zdravotné výhody siahajúce za doplnenie horúcich tekutín a pary uvoľňujúce upchatý nos a zvlhčujúce sliznicu.

„Štúdie naznačujú, že samotné kura a zelenina spomaľujú mobilizáciu neutrofilov – imunitných buniek, ktoré sú hlavným páchateľom pri takých symptómoch nachladnutia, ako je upchatý nos a bolesť v kostiach“, uviedla vedkyňa S. Bergquistová. Krátkodobú úľavu môže poskytnúť aj korenie, zvlášť pálivé. Ale žiadne jednotlivé druhy korenia sa vedecky nepotvrdili, že by boli lepšie ako iné.

Červené morské riasy

Tradičných babských rád, čo si navariť alebo čo vypiť, by sme určite našli ešte veľa. Tradícia je tradícia, ale, čo ak „tradičné“ nezaberá a vy nechcete hneď siahať po chémii a tabletkách? Možno je čas vyskúšať niečo modernejšie, pohodlnejšie, čo môžete mať neustále po ruke. Zároveň prírodné, zbytočne nezaťažujúce váš žalúdok a vedcami odskúšané, čo v boji s prechladnutím pomôže. Že nič také neexistuje? Ale áno! Už aj u nás môžeme nájsť v bohatej ponuke lekární aj nosový sprej proti prechladnutiu Mucoviral.

Mucoviral® sprej proti prechladnutiu je zdravotnícka pomôcka.

Skĺbuje v sebe moc prírody s najmodernejšími vedeckými poznatkami. A príroda v ňom obsiahnutá naozaj účinkuje efektívne, čo preukázali aj klinické štúdie. Vedci objavili, že červená morská riasa, ktorú sprej obsahuje, si dokáže s vírusmi poradiť. Po vstreknutí vytvorí na sliznici nosa ochrannú vrstvu, bariéru, čím znižuje ich množstvo až o 92 %. Podráždený nos, bolesti alebo škriabanie v hrdle, zachrípnutie, zvýšená teplota a ďalšie ťažkosti pri prechladnutí sa tak prejavia miernejšie alebo vôbec.

Že ide o moderný a efektívny prístup k liečbe prechladnutia niet pochýb. Sprejom totiž dokážeme potlačiť nielen symptómy, ale dokážeme riešiť priamo príčinu prechladnutia. A to práve tam, kde je to najviac potrebné. V nose.

Veľa ľudí si myslí, že vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie, sa dostávajú do organizmu hlavne cez ústa, či už vdychovaním alebo kontaktom zo špinavých rúk. Ale nie je to tak! Najčastejšie ochorieme tak, že sa nám do tela dostanú vírusy cez nos. Vďaka nosovému spreju Mucoviral však máme možnosť účinne proti nim bojovať. A to dokonca aj tehotné a dojčiace mamičky a je vhodný aj pre deti už od 1 roku veku.

Viac informácií nájdete TU.

-pr-

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak napr. s tym korenim – veta, ze ziadne jednotlive druhy korenia sa vedecky nepotvrdili, ze sposobia ulavu – toto nie je pravda, je vedecky dokazane, ze KURKUMA ma ucinky ako ibuprofen, posobi protizapalovo. Studia zistila napr. to, ze ludia z Indie a statov, kde sa kurkuma konzumuje na kila, tak vyskyt zapalovych ochoreni klbov je oproti inym statom nezanedbatelne nizsi.. Nie je nic lepsie, ked vas skriabe v hrdle si urobit kurkumovy napoj – bud nasypat do vlazneho mlieka, alebo vody s kvapkou tuku a vypit. Skriabanie v hrdle zarucene prejde..

Pridaj komentár