Psychosomatika. Človek plný nepríjemne prežívaných pocitov je často chorý

Mgr. Kamil Bartko 0

Čo prežívaš, môže sa prejaviť na tvojom tele. V našom tele rezonujú aj bežné stresové situácie. Bežne mávam kŕče v žalúdku a sme bledí pred nejakou skúškou. A to je ešte nič. Bolesti chrbtice, hlavy, závrate, búšenie srdca, vysoký tlak či hnačkovanie pri dlhšom strese je bežné hádam u každého. Poznám aj ľudí, ktorí vážne ochoreli (nehybnosť a ochrnutie, schizofrénia, epileptické záchvaty, omdlievanie, trasenie rúk ….) a príčina je neznáma. Lekári mnohokrát vidia len symptómy, ale príčinu nie. A v takomto prípade nevedia ani použiť správnu liečbu. Uchyľujú sa k tlmeniu bolesti a stabilizácii stavu.

Človek, ktorý sa uchýli k potláčaniu pocitov sa neskôr stane obeťou množstva telesných problémov a chorôb, ktoré sú vyvolané psychosomatickými stavmi.

foto: shutterstock

Prepojenie myšlienok, emócii a tela sa nazýva psychosomatická sieť. 80% fyzických, emočných a duševných zdravotných problémov v dnešnej dobe môže byť priamym dôsledkom našich myšlienkových procesov.

Prečo? Pozrieme sa na fyziológiu pocitov: Keď o niečom premýšľame, naše myšlienky tvoria súvisiace pocity a tie aktivujú postoj tela. Nasledujú postoju zodpovedajúce slová a skutky.
  • myšlienky – pocity – postoj – slová – skutky

  • myšlienky – pocity – postoj – slová – skutky

Emócie sa tvoria a ukladajú v hlave v teliesku – amygdale – je to párové teliesko mandľového tvaru a je v ľavej aj v pravej časti mozgu. Predpokladáme, že aj tu je rozdiel medzi mužom a ženou v množstve prepojení. Žena ich má viac, preto pocity prežíva intenzívnejšie.
Amygdala je nazývaná aj knižnicou emócií. Podľa typu emócii, sa z nej vylučujú chemické látky- neurotransmitery. Je ich niekoľko desiatok typov, vyplavujú sa z mozgu do celého tela, a dostanú sa ku každej bunke v tele. Neurotransmiterov negatívnych emócii je asi 30 a spúšťajú v tele približne 1400 reakcii.
Keď sa takýto chemický signál negatívneho pocitu dostane napr. k imunitnej bunke ochromí ju a urobí ju nefunkčnou. Preto človek plný nepríjemne prežívaných pocitov – strachu, hnevu, neodpustenia, a iné. – je často chorý na tele ale aj na duši.

Naopak – zdravé myšlienky uvoľňujú chemikálie “príjemných pocitov” tie nás robia pokojnými, podporujú proces uzdravovania tela a duše.


Ľudia urobia všetko preto, aby sa tá bolesť nezväčšovala. Možno by stálo za to, aby pracovali na zlepšení kvality svojho života. Na tejto ceste vie byť nápomocná psychoterapia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Pridaj komentár