Sezóna kliešťov je tu. Viete, ako sa pred uhryznutím ochrániť?

Richard Menczer 0

Aj ten najmenší kliešť dokáže spôsobiť veľké problémy. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. Lymská borelióza sa lieči  antibiotikami, no nedá sa proti nej zaočkovať.

Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, je seba a svojich blízkych ochrániť pred ich uhryznutím. 

Kliešťa si (ne)vyberáme

Z prieskumu NN Životnej poisťovne uskutočneného v minulom roku vyplýva, že až 43 % slovenských detí malo niekedy v živote kliešťa. V susednom Česku je toto percento dokonca vyššie – parazita na vlastnej koži zažilo až 64 % detí.

Samozrejme, nie každý kliešť je nositeľom nákazy. Faktom však je, že počet prípadov nebezpečnej kliešťovej encefalitídy na Slovensku každoročne stúpa a nikdy sa nedá odhadnúť, či kliešť, ktorý sa nám zavŕtal do kože, je alebo nie je nositeľom nebezpečného vírusu či baktérie.

foto: sxc.hu

„Kliešťová encefalitída je nebezpečné vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje zápal mozgu alebo obalov mozgu,“ vysvetľuje pediatrička Zuzana Košťálová. 

Dodáva, že nebezpečenstvo tejto choroby tkvie najmä v tom, že si ho v prvom štádiu môžeme ľahko zameniť s iným vírusovým ochorením. 

„Prvá vlna ochorenia pripomína chrípku s typickými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy či svalov. Druhá vlna prichádza asi týždeň po doznení prvých príznakov.“ Keď vírus zaútočí na centrálny nervový systém môže spôsobiť dočasné či trvalé ochrnutie a v najhoršom prípade aj smrť. 

Užívajte si prírodu, no buďte opatrní

Kliešte sa vyskytujú takmer vo všetkých oblastiach Slovenska a zmenou klimatických zmien sa presídlili už aj do vyšších oblastí, v ktorých sa nikdy predtým nenachádzali.

Kliešte žijú v nízkych porastoch vo výške do 50 cm a vyhľadávajú teplé a vlhké miesta. Ideálnou ochranou pred ochorením je kliešťa jednoducho „nechytiť“. Pri pohybe v prírode si treba zvoliť oblečenie, ktoré zakrýva väčšiu časť tela a nezabudnúť na repelent.

Po návrate domov treba seba aj deti dôkladne poprezerať a oblečenie vyprať, keďže kliešť sa môže zachytiť aj na ňom. „Veľakrát sa stalo, že kliešť ukrytý v odeve sa na druhý deň, keď sa už nekontrolujeme, pokojne zavŕta do kože,“ upozorňuje doktorka Košťálová. 

Ako správne odstrániť kliešťa

Žiaden repelent ani oblečenie nie je stopercentnou ochranou a tak sa stane, že si chtiac či nechtiac domov niekedy nepríjemný suvenír prinesieme domov.

V prvom rade nepanikárte. Ak je kliešť príliš malý, ide o nymfu (druhé vývojové štádium kliešťa) a budete potrebovať lupu. Vezmite pinzetu, kliešťa uchopte čo najbližšie pri koži a drobnými pohybmi opatrne vykývajte,“ radí doktorka.

Dávajte si pozor, aby ste kliešťovi neodtrhli telo od hlavičky a tá nezostala v rane. Ak nemáte po ruke pinzetu, môžete siahnuť aj po vatovom tampóne a mydle. Kliešťa treba z kože dostať čo najrýchlejšie – čím skôr je preč, tým je riziko nákazy menšie. 

foto: iStock

 

Liečba je náročná, riziko veľké

Proti kliešťovej encefalitíde je k dispozícii očkovacia látka, proti lymskej borelióze sa očkovať nedá. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva sa vírusom kliešťovej encefalitídy na Slovensku v roku 2013 nakazilo 162 ľudí, čo predstavuje 77 % nárast oproti päťročnému priemeru. 

„V druhom štádiu ochorenia je nutná hospitalizácia a  súčasťou  komplexných vyšetrení je aj vyšetrenie mozgovomiechového moku. V akútnej fáze ochorenia pacient dostáva infúzie a musí byť v režime absolútneho pokoja,“ hovorí Z. Košťálová. Hospitalizácia trvá obvykle dva a viac týždňov a po nej nasleduje minimálne mesiac rekonvalescencie v domácej liečbe. „Liečba je náročná a psychicky vyčerpávajúca najmä pre rodičov malých pacientov,“ dodáva.

Mesiac liečenia s dieťaťom ovplyvní rozpočet rodiny 

Počas liečby dieťaťa však musia rodičia okrem veľkej psychickej záťaže riešiť aj praktické problémy spojené s výpadkom príjmu zo zamestnania. Dvaja z troch rodičov v prieskume NN Životnej poisťovne sa vyjadrili, že už aj mesiac trvajúca starostlivosť o choré dieťa by značne ovplyvnila príjem v ich domácnosti.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že rodičia sa v rovnakej miere obávajú chorôb, ako aj úrazov svojich detí. Napriek tomu, vo väčšej miere (56 %) poisťujú deti skôr proti úrazom, ako proti kritickým chorobám (iba 28 %). Liečenie kritických chorôb (vrátane kliešťovej encefalitídy) pritom trvá zvyčajne dlhšie ako hojenie zlomenín. Preto je riešením poistenie kritických chorôb.

Zdroj:

Prieskum NN Životnej poisťovne „Detské kritické choroby a úrazy“ z marca 2014 na vzorke 800 respondentov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár