„Kliešťová encefalitída je nebezpečné vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje zápal mozgu alebo obalov mozgu,“ vysvetľuje pediatrička Zuzana Košťálová.
Dodáva, že nebezpečenstvo tejto choroby tkvie najmä v tom, že si ho v prvom štádiu môžeme ľahko zameniť s iným vírusovým ochorením.
„Prvá vlna ochorenia pripomína chrípku s typickými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy či svalov. Druhá vlna prichádza asi týždeň po doznení prvých príznakov.“ Keď vírus zaútočí na centrálny nervový systém môže spôsobiť dočasné či trvalé ochrnutie a v najhoršom prípade aj smrť.
Užívajte si prírodu, no buďte opatrní
Kliešte sa vyskytujú takmer vo všetkých oblastiach Slovenska a zmenou klimatických zmien sa presídlili už aj do vyšších oblastí, v ktorých sa nikdy predtým nenachádzali.
Kliešte žijú v nízkych porastoch vo výške do 50 cm a vyhľadávajú teplé a vlhké miesta. Ideálnou ochranou pred ochorením je kliešťa jednoducho „nechytiť“. Pri pohybe v prírode si treba zvoliť oblečenie, ktoré zakrýva väčšiu časť tela a nezabudnúť na repelent.