Väčšina rodičov je veľmi opatrná, keď ich bábätko začína papať niečo iné ako mlieko. V období prvých príkrmov si študujú „čo kedy ako,“ dávajú pozor na alergény, nesolia, necukria, naopak, do jedálnička zaraďujú aj potraviny, o ktoré dovtedy ledva zakopli. A reč nie je len o pohánke, pšene, quinoi…
No nie všetkým tento entuziazmus vydrží. Deti postupne prejdú na rovnakú stravu ako rodičia, čo nie je vždy výhra. Zlom môže nastať aj vtedy, keď sa mama vráti do práce a už nie je čas, ani energia vyvárať v kuchyni len domáce jedlá. Tam, kde je zhon, sa uchyľuje k lacným a rýchlym riešeniam – polotovarom, fastfoodom, mrazeným jedlám do mikrovlnky. Prečo je to problém?
Shutterstock Koľko ultraspracovaných potravín jeme Okrem toho, že sa v posledných rokoch častejšie skloňuje detská obezita, viac sa stretávame s tým, že sa nemôže navariť jeden obed celej rodine, pretože ten nemôže to, druhý zase tamto… Na vine môžu byť aj ultraspracované potraviny, nakoľko ich konzumáciou sa zvyšuje riziko vzniku potravinových alergií.
Ultraspracované potraviny majú pochybnú nutričnú hodnotu (a pritom strašne veľa kalórií). Často obsahujú vysoké množstvo rafinovaných cukrov (vyššie riziko cukrovky, obezity), nasýtených tukov (vyššie riziko srdcovocievnych ochorení), soli (vyššie riziko vzniku krvného tlaku) a nízke množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov.
Jeme ich na úkor potravín, ktoré vlákninu, vitamíny a minerály prirodzene obsahujú.
Rôzne zlepšovače chuti, prídavné látky a chemikálie, ktoré obsahujú, môžu byť spojené nielen s alergickými reakciami, ale aj s poruchami tráviaceho systému, hormonálnou nerovnováhou a inými zdravotnými problémami.
Ktorá potravina je ultraspracovaná? Ako viem, že je potravina ultraspracovaná? Jednoducho. Stačí krátky pohľad na jej zloženie – bez zbytočného štúdia – ak obsahuje viac ako 10 položiek, rovno ju vyhodím.
Nemusím lúštiť, aké konzervačné látky, dochucovadlá, umelé farbivá a zlepšovače chuti sa v nej nachádzajú. Čím viac zložiek potravina obsahuje, tým viac sa s ňou manipulovalo.
V potravinách nájdete ohromné množstvo takýchto produktov. Aj taká základná potravina, ako je chlieb, môže patriť medzi ultraspracované.
Na ktoré produkty si zvlášť dávajte pozor: Upravené obilniny: sladké cereálie, instantné ovsené vločky, müsli tyčinky a podobné produkty s vysokým obsahom cukru a umelých prísad. “Vody” : energetické nápoje, ochutené vody, limonády, sódovky, džúsy s vysokým obsahom cukru (zvýšenie telesnej hmotnosti, kazivosť zubov, nerovnováha vo výžive) Cukrovinky , ako napríklad bonbóny, cukríky, lízatká, čokoládové tyčinky, sušienky, chrumky, čipsy, slané snacky (príliš veľa cukru, tuku, umelých farbív a prísad = obezita, zubné kazy, narušená výživa) Slané a mastné potraviny , hotové mäsové jedlá, mäsové konzervy, mäsové nátierky, balené salámy, údeniny (soľ, tuky, vysoký obsah konzervačných látok a pridaných prísad) Balené polotovary (mrazené jedlá do mikrovlnky, hotové prílohy, rôzne zmesi v prášku na varenie a pečenie, instantné cestoviny, instantné polievky) Rýchle občerstvenie : fast foody, hamburgery, hranolky, hot-dogy, pizza, chicken nuggets Z týchto potravín by sme deťom nemali dávať v ideálnom prípade nič. Nežijeme však v ideálnom svete, takže je nemožné celkom sa im vyhnúť. Je ale vhodné zamerať sa na vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje čo najväčšie množstvo čerstvých, neupravených potravín ako sú ovocie, zelenina, celozrnné obilniny, mäso, ryby a mliečne výrobky.
Ak chcete deťom dopriať sladkosti, spomeňte si na
čerstvé alebo sušené ovocie, med (do čaju, do jogurtu, na pečenie), čokoláda s vysokým obsahom kakaa (minimálne 70 %), orechy a semienka. Ovocie, orechy a semienka sú zároveň výborným zdrojom vlákniny. Okrem toho vlákninu obsahujú aj strukoviny, ovsené vločky, celozrnné obilniny, ako napríklad hnedá ryža, quinoa, pohánka.
»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo je v šunke cukor a čo hrozí deťom, ktoré jedia šunku každý deň ?
Loading...