Úrad verejného zdravotníctva o chrípke

Táňa Malá 3

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky venoval svoju poslednu tlačovú besedu problematike chrípky, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie infekčné ochorenia.

Chrípku čakajte v decembri

Ročne je na Slovensku hlásených približne 1-2 milióny ochorení na akútne respiračné ochorenia. Nárast ochorení sa očakáva v decembri, prerušený býva vianočnými prázdninami. Počet ochorení vrcholí koncom januára a začiatkom februára kulminuje v epidémiu. Samotné ochorenie predstavuje nielen zdravotný, ale aj závažný ekonomický a spoločenský problém. Nie je na mieste zľahčovanie chrípky.

Úrad verejného zdravotníctva hlása očkovanie

Ako najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako zredukovať počet hospitalizovaných osôb a úmrtí, odporučil očkovanie proti chrípke. Najvhodnejším časom na očkovanie je začiatok jesene (september až november). Očkovanie nie je povinné. Zaočkovanosť populácie sa v uplynulej chrípkovej sezóne znížila a klesla pod 10 %. WHO odporúča celkovú zaočkovanosť vyššiu ako 30 %, Slovensko zatiaľ nedosahuje úroveň zaočkovanosti v porovnaní s krajinami ako USA, Kanada a Japonsko. Počas pandemickej chrípky sa aktivovali prakticky po celom svete viaceré skupiny odporcov vakcinácie.

Kto je rizikový

Medzi rizikové skupiny patia najmä osoby vyššieho veku, ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc a metabolickými chorobami. Chrípka sa nevyhýba ani deťom, mladým ľuďom či tehotným ženám. Minulý rok zo 17 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení u tehotných 6 skončilo smrťou (u všetkých sa potvrdil pandemický vírus). Rizikovou skupinou sú aj diabetici, onkologickí pacienti, obézne osoby, ľudia umiestnení v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách a ústavoch sociálnej starostlivosti, zdravotnícky personál, ale aj cestujúci do cudziny či športovci pripravujúci sa na vrcholové podujatia. Vakcíny na Slovensku plne hradia pre svojich poistencov poisťovne Union a Dôvera. Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí vakcíny podľ indikačných obmedzení – deťom od 3. do 12. roku, osobám nad 59 rokov a pacientom bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi (obličkovými) a imunitnými poruchami. Na Slovensku za posledný rok nebola zaznamenaná žiadna závažná nežiadúca reakcia po očkovaní proti chrípke.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. “Na Slovensku za posledný rok nebola zaznamenaná žiadna závažná nežiadúca reakcia po očkovaní proti chrípke. ”

    Na Slovensku vobec niesu ziadne neziaduce reakciu po akomkolvek ockovani. My sme proste zazracny stat. ALebo to bude tym, ze ludia nevedia, ze maju neziadue reakcie lekarom hlasit (lebo im to ziadny lekar nepovie), v druhom rade lekar nad tym mavne rukou, ze je to normalna reakcia a tuto nenahlasi SUKL a v tretom rade, ak to lekar aj nahlasi SUKL, ten to uzavrie ako casovu zhodu nahod a nikde to nezapise.

Pridaj komentár