Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, alebo konzumácia kontaminovaných potravín a vody vírusmi a baktériami. Problémy však môžu vzniknúť aj na základe stresu, alebo zlým trávením (intoleranciou), či alergickou reakciou na niektoré potraviny. V neposlednom rade problémy spôsobujú aj niektoré lieky napr. antibiotiká, ktoré môžu narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru.
Obr. inPHARM Široké spektrum prípravkov V lekárni sú dostupné mnohé prípravky, ktoré sú zamerané na rôzne príčiny a prejavy problémov. Ide o antiperistaltiká (spomaľujú pohyb čriev), adsorbenciá (viažu rôzne látky a toxíny), spazmolytiká (uvoľňujú kŕčové stavy), dezinficienciá (zneškodňovať vírusy, baktérie a iné patogénne mikroorganizmy) a probiotické črevné baktérie, ktoré obnovujú črevnú mikrobiotu, ktorá zlepšuje trávenie a vytesňuje patogénne mikroorganizmy.
Aj príroda ponúka riešenie Obr. PublicDomainPictures z Pixabay Pri hnačkovitých problémoch nám môžu pomôcť aj čaje z bylín, alebo plody z vybraných rastlín. Mnohé obsahujú viaceré účinné látky, ktoré dokážu dezinfikovať črevnú sliznicu, vychytávať toxické látky, znižovať dráždivosť čreva, pôsobiť protizápalovo a upokojujúco na kŕčovité stavy. Navyše dodávajú organizmu dôležité látky ako sú vitamíny minerály, bielkoviny, aminokyseliny, antioxidačné látky a rôzne enzýmy.
Osvedčeným a tradične používaným prírodným prostriedkom proti hnačke je aj použitie extraktu zo sušených plodov čučoriedky, čo schválila aj Európska lieková agentúra . Dôležité je, aby sa použili v dostatočnom množstve.
Prípravok pre celú rodinu Obr. inPHARM Opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte. „Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednej dobe sa mi osvedčil v praxi komplexný prírodný prípravok ENTERINA , ktorý obsahuje probiotickú kultúru Bacillus coagulans na doplnenie narušenej črevnej mikrobioty, sušené čučoriedky ako aj ich šťavu a vitamíny skupiny B a K. Tento prípravok vďaka pestrému zloženiu vykazuje širokospektrálny účinok, čím podporuje dosiahnutie fyziologického trávenia, zníženie miery únavy, zlepšenie chuti do jedla. Osvedčil sa mi aj pri akútnych infekčných hnačkách ale tiež pri neinfekčných, napr. pri nevhodnej kombinácii potravín a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha, ktoré sa ťažko liečia.“ Je to bezpečný prípravok bez nežiaducich účinkov, vhodný pre malé deti od 6 mesiacov aj pre dospelých.
Skúsenosti z pediatrickej praxe Pani doktorka Kubinská nám uviedla aj dva zaujímavé prípady zo svojej praxe. V prvom prípade išlo o štvorročného chlapčeka, ktorý dostal akútnu gastroenteritídu s úporným vracaním, hnačkou a teplotou, čo si vyžadovalo hospitalizáciu. Z laboratórnych výsledkov sa zistila rotavírusová infekcia. Dostal infúzie soľných roztokov, antiemetiká, paralen, probiotiká a diétu. O dva mesiace mal opäť gastroenteritídu s hospitalizáciou bez potvrdenej nákazy a o ďalšie 3 mesiace bol znovu hospitalizovaný pre hnačky. Gastroenterologické vyšetrenie nepotvrdilo infekčný agens, ani celiakiu a ani inú malabsopciu či intoleranciu potravín. 3 dni po príchode z nemocnice mal opäť riedke stolice 8-krát, ale matka už odmietla hospitalizáciu. Pani doktorka naordinovala chlapčekovi rehydratáciu, diétu a spomínaný komplexný prípravok ENTERINA. Stav sa rýchlo zlepšoval a po 8 dňoch bol bez diéty a bez ťažkostí.
V druhom prípade išlo o 19-ročné dievča, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu (reumatické ochorenie), na základe čoho bola aj hospitalizovaná a dlhodobo užívala kortikoidy, antibiotiká a protizápalové lieky. Výrazne zle to znášala, mala viaceré gastroenteritické ťažkosti (striedavé hnačkovité stolice, nafukovanie, pocit zlého trávenia) čo viedlo k podváhe 46,5 kg na 169 cm výšky. Vylúčila potraviny, ktoré očividne zle tolerovala. Pani doktorka jej naordinovala kúru s komplexný prírodným prípravkom (jedno balenie na 8 dní) počas jedného mesiaca. To opakovala počas 3 mesiacov a jej stav sa postupne upravil a pribrala 4 kg.
Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.
Loading...