Voda v bazénoch predstavuje pre ženy riziko

webnoviny 3

Chlórová voda v bazénoch, ktorá v letnom období mnohých láka, môže ženám spôsobiť vaginálne problémy. Patrí totiž k rizikovým faktorom vzniku vaginálnej mykózy, informovala na dnešnej tlačovej konferencii gynekologička Petra Oťapková.

Ženy, ktoré mávajú toto ochorenie častejšie, sa naň môžu pripraviť a nenechať si pokaziť dovolenku. Podľa gynekologičky je potrebné nezdržiavať sa v mokrých plavkách, používať voľnú spodnú bielizeň z prírodných vlákien, nepoužívať prísady do kúpeľa ani pošvové deodoranty, dbať na zdravú výživu a primeranú konzumáciu tukov. „Kvasinka miluje cukor,“ vysvetlila Oťapková a dodala, že u diabetičiek sa kvasinková infekcia vyskytuje častejšie.

Postihuje 75% populácie

Nejde však o zriedkavé ochorenie, pretože postihuje asi 75 percent žien a u polovice z nich sa objavuje opakovane. Napriek častému výskytu majú ženy s vaginálnou mykózou často neoprávnený pocit, že si ju spôsobili samy nedostatočnou hygienou. Príčin vzniku ochorenia je viac, ale medzi dvoma základnými predpokladmi je zmena pH v pošve a zvýšenie voľných cukrov v tkanive. K rizikovým faktorom patrí tiež užívanie antibiotík, poranenia genitálií, neliečená mykóza sexuálneho partnera, hormonálna antikoncepcia a striedanie análneho a vaginálneho pohlavného styku.

Aké sú príznaky

Vaginálnu mykózu je možné diagnostikovať aj samovyšetrením, uviedla Oťapková. Z klinických príznakov sa prejavuje svrbenie, bolestivosť, suchá sliznica, bolesť pri pohlavnom styku, biely výtok podobný tvarohu. V ťažších prípadoch dochádza k zdureniu pošvovej sliznice a zväčšeniu lymfatických uzlín v oblasti slabín. Celá oblasť panvy je citlivá, niekedy má žena bolesti aj pri močení.

Liečte sa aj s partnerom

V prípade výskytu je potrebné preliečiť aj sexuálneho partnera, u ktorého môže dôjsť k zápalu žaluďa. Ten sa prejavuje vyrážkami a začervenaním. Liečba vaginálnej mykózy, ktorú spôsobuje kvasinka candida albicans, môže byť lokálna alebo perorálna. Lokálne sa používajú vaginálne čípky alebo krémy, ktoré pôsobia na povrchu slizníc. V tabletovej forme je liečba, ktorú je možné použiť aj preventívne, ak má žena často sa vracajúce vaginálne mykózy. Na vyliečenie pritom stačí jedna tableta, ak nezaberie, je potrebné navštíviť svojho gynekológa alebo gynekologičku.

Zdroj: SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mna trapili kedysi mykozy pravidelne, ale po porode mi same zmizli. Myslim si, ze pomohlo aj to, ze vsetku bielizen odvtedy periem v setrnom detskom prasku. Klasicke prasky su agresivne a drazdive.

  2. men pomohlo uzivanie wobenzymu, skusala som kadeco, prirodne, domace recpty, diety vbez cukru… vzdy sa to po case vratilo, takze za mna len jeden liek

Pridaj komentár