Všetko, čo by ste mali vedieť o kyretáži

Mária Kopčíková 0

Kyretáž. Toto slovo znie celkom hrozivo. My ženy akosi vieme, že patrí k nám, resp. k „ženským veciam“ a že sa s týmto zákrokom môžeme stretnúť. Kedy, prečo a s akými dôsledkami, limitami, obmedzeniami – na to sa poďme spoločne pozrieť.

Zdroj: istockphoto.com

Čo je to kyretáž

Je to gynekologický zákrok na krčku maternice alebo v jej dutine. Veľmi často sa kyretáž používa ako diagnostický zákrok, niekedy i ako liečebný. Ľudovo a nie veľmi pekne sa kyretáži hovorí „výškrab“.

Pri diagnostickej kyretáži sa odoberá časť sliznice na histologické vyšetrenie, ktoré má následne objasniť príčinu ochorenia, napr. nevysvetliteľného krvácania, zmnoženia vnútromaternicového tkaniva zisteného pri ultrazvukovom vyšetrení, prípadne príčiny prítomnosti bujnenia buniek na krčku maternice.

Liečebná kyretáž je zároveň vždy aj diagnostickou. Vykonáva sa pri nezastaviteľnom krvácaní z maternice z dôvodu napr. samovoľného potratu alebo extrémneho menštruačného krvácania. Odstraňuje sa pri nej celá sliznica maternice.

Odborníci uvádzajú, že kyretáž patrí k jednoduchším gynekologickým zákrokom. 

Ako má vyzerať menštruačná krv >> >

Ako sa žena pripravuje na kyretáž a ako to prebieha

Zákrok sa obvykle uskutočňuje v celkovej, no krátkodobej anestézii. Preto pred ním treba absolvovať predoperačné vyšetrenie. Zákrok zvyčajne trvá 10 – 15 minút.

Gynekológ po dezinfekcii vonkajších rodidiel musí najskôr rozšíriť kanál krčku maternice a následne uskutoční samotnú kyretáž. Sliznica maternice je buď odstránená tzv. kyretou alebo sa odsáva. Po zákroku môže žena pociťovať mierne bolesti v podbrušku, no tie by mali rýchlo odznieť.  

Zdroj: istockphoto.com

Vzorky odobratého tkaniva sa posielajú na histologické vyšetrenie. Kyretáž sa väčšinou robbí ambulantne, v rámci jednodňovej chirurgie.

Možné komplikácie po kyretáži

Žiadny lekár nemôže zaručiť absolútnu bezpečnosť tohto zákroku. Všeobecné riziká podobných zákrokov, ako trombózy, embólie alebo poranenie susedných orgánov, nervov a ciev sú pri kyretáži veľmi zriedkavé. To isté platí aj pre infekcie dutiny maternice, krvácanie a bolestivosť. Komplikácie kyretáže odborníci rozdeľujú do troch skupín: 

  • Komplikácie spojené s anestéziou.
  • Komplikácie počas výkonu: krvácanie, poranenie maternice, ktoré môže viesť ku zrastom v maternicovej dutine alebo až k nutnému odstránenie maternice.
  • Komplikácie po výkone: krvácanie, infekcie

Kedy naozaj netreba odkladať lekárske ošetrenie:  

  • horúčka, zimnica, triaška,
  • silné krvácanie,
  • pri bolesti podbruška.

Čo sa odporúča ženám po kyretáži

Po kyretáži je potrebné, aby žena dodržiavala určité odporúčania k zabráneniu rozvoja krvácania či infekcie. Ide hlavne o zvýšenú hygienu (časté sprchovanie, nie kúpanie), vyvarovanie sa zvýšenej fyzickej námahy a zdržanie sa pohlavného styku po dobu 3 – 6 týždňov.

Zdroj: istockphoto.com

Vhodné je tiež fyzické šetrenie – odporúča sa vykonávať len bežné úkony, žena by nemala nadmerne zaťažovať brušné svalstvo a dvíhať ťažké predmety.

Kontrola po výkone sa vykonáva väčšinou o 2 týždne, obnovenie menštruácie možno očakávať zhruba za 4 – 6 týždňov po výkone.

Kedy môžete pomýšľať na otehotnenie, ak ste absolvovali kyretáž

Kyretáž je zákrok náročný ako fyzicky, tak aj psychicky – až príliš často sa totiž spája so spontánnym potratom. Ženy v období cca 6 týždňov po kyretáži sú veľmi citlivé a mali by mať dosť času na zotavenie.

Telo ženy je po takomto zákroku viac náchylné na infekciu a keby v takto krátkom čase došlo k otehotneniu, sliznica maternice by nemusela byť ešte natoľko zregenerovaná, ako to potrebuje oplodnené vajíčko.

Vo všeobecnosti sa teda odporúča počkať s otehotnením aspoň do prvej normálnej menštruácie. Niektorí lekári však odporúčajú počkať až dvojnásobne dlhý čas – teda 3 mesiace.

Pohlavného styku sa obávať netreba, pokiaľ žena už nekrváca a cíti sa v poriadku.  . 

Spracované s použitím: gynekologiept.cz, gyn.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár