Kyretáž. Toto slovo znie celkom hrozivo. My ženy akosi vieme, že patrí k nám, resp. k „ženským veciam“ a že sa s týmto zákrokom môžeme stretnúť. Kedy, prečo a s akými dôsledkami, limitami, obmedzeniami – na to sa poďme spoločne pozrieť.
Zdroj: istockphoto.com
Čo je to kyretáž
Je to gynekologický zákrok na krčku maternice alebo v jej dutine. Veľmi často sa kyretáž používa ako diagnostický zákrok, niekedy i ako liečebný. Ľudovo a nie veľmi pekne sa kyretáži hovorí „výškrab“.
Pri diagnostickej kyretáži sa odoberá časť sliznice na histologické vyšetrenie, ktoré má následne objasniť príčinu ochorenia, napr. nevysvetliteľného krvácania, zmnoženia vnútromaternicového tkaniva zisteného pri ultrazvukovom vyšetrení, prípadne príčiny prítomnosti bujnenia buniek na krčku maternice.
Liečebná kyretáž je zároveň vždy aj diagnostickou. Vykonáva sa pri nezastaviteľnom krvácaní z maternice z dôvodu napr. samovoľného potratu alebo extrémneho menštruačného krvácania. Odstraňuje sa pri nej celá sliznica maternice.
Odborníci uvádzajú, že kyretáž patrí k jednoduchším gynekologickým zákrokom.
Ako sa žena pripravuje na kyretáž a ako to prebieha
Zákrok sa obvykle uskutočňuje v celkovej, no krátkodobej anestézii. Preto pred ním treba absolvovať predoperačné vyšetrenie. Zákrok zvyčajne trvá 10 – 15 minút.
Gynekológ po dezinfekcii vonkajších rodidiel musí najskôr rozšíriť kanál krčku maternice a následne uskutoční samotnú kyretáž. Sliznica maternice je buď odstránená tzv. kyretou alebo sa odsáva. Po zákroku môže žena pociťovať mierne bolesti v podbrušku, no tie by mali rýchlo odznieť.
Mária Kopčíková
Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA. Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.