Vyhneme sa druhej vlne koronavírusu?

Anna Veselá 0

Po dvoch mesiacoch sme sa dočkali dňa, kedy nepribudol ani jeden nový prípad koronavírusu. Prvý nakazený bol na Slovensku potvrdený 6. marca. V piatok 8. mája bolo testovaných 3910 ľudí, ani jedna vzorka nebola pozitívna a nikto nezomrel.

Premiér Igor Matovič na Facebooku síce pridal k prvej nule červené srdiečko a pochválil ľudí, že sú úžasní, ale uverejnil aj aktuálny graf, ktorý optimistický nie je.

„Celosvetovo koronavírus vôbec nie je na ústupe, práve naopak – po 5 týždňoch viac-menej stabilného vývoja – posledný týždeň počet pozitívnych rastie. Vo viacerých krajinách nastal efekt, že po prvotnom uspokojení ľudia povolili v disciplíne … a nezvládli to … korona sa im vrátila v ešte väčšej sile,“ pripomína premiér.

Zvládneme to?

Druhej vlne už čelili Hongkong, Singapur a dve čínske provincie. Spustili ju robotníci a študenti vracajúci sa zo zahraničia letecky. Aj preto sa stále opakuje, ako veľmi záleží na tom, kedy sa začne lietať, ako sa budú otvárať krajiny a udržiavať hranice.

Ako príklady dobrého zvládania epidémie sa uvádzajú Taiwan a Nový Zéland, v ktorých boli ľudia viac disciplinovaní a trpezliví, preto sa im korona-kríza nezopakovala.  

Odborníci však nie sú jednotní v tom, či a kedy druhá vlna príde a nevedia odhadnúť ani to, či by bola silnejšia alebo slabšia.

Scenáre druhej vlny

Z rozporuplných vyjadrení vyplývajú štyri možné scenáre druhej vlny koronavírusu:

  • jedna teória hovorí, že príde už v nasledujúcich dňoch.
  • Druhá, že príde až na jeseň, resp. v zimných mesiacoch.
  • Tretia počíta s obidvomi možnosťami – môže prísť aj teraz, aj na jeseň.
  • Alebo nepríde vôbec, ak by sme sa priklonili k najoptimistickejšej verzii.

Epidemiológovia, ktorí vychádzajú zo svojich teórií pomáhajúc si tým, ako sa správa chrípka, očakávajú druhú vlnu na jeseň, kedy sa dobré darí infekciám. A dávajú nám nádej, že nasledujúce slnečné dni by sme mohli imunitne dobre zvládnuť. V zime máme predsa len menej vitamínu D a tiež sezónneho ovocia a zeleniny.

Profesor Krčméry, člen permanentného krízového štábu sa však pre portál Aktuality vyjadril, že ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch, či dokonca v najbližších dňoch. Dôležité je, aby mal koronavírus pomalý nástup a pomalý zostup.

Mentálne už na to pripravení sme, i keď všetci sme z opatrení unavení. Na jedenej strane je dobré, že nemáme záchvaty paniky a úzkosti ako na začiatku marca, no stále treba mať rešpekt a nepodľahnúť pocitu, že sme z toho vonku a všetko bude ako pred tým. Musíme sa stále chrániť a naučiť sa s nákazou žiť.

Nevieme, či sa môžeme znova nakaziť a vakcína ešte nie je

Dnes ešte nevieme, ako dlho po prekonaní ochorenia protilátky pretrvávajú a chránia pred opätovným nakazením, nakoľko vírus je tu len niekoľko mesiacov. Ak by sa aj na jeseň objavila prvá vakcína, nevieme, či bude dostatočne účinná, nakoľko v období mimo pandémie trvá proces výroby vakcíny asi 18 mesiacov.

Epidemiológovia apelujú na ľudí, aby neprestávali nosiť rúška na verejnosti, ak nechceme, aby sa nám situácia vymkla z rúk. Aj naďalej je dôležité dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť, obmedzovať stretávanie a často si umývať ruky.

Ako sme na tom zdravotne po mesiacoch karantény

Ak chceme niečo reštartovať, potom sa zamerajme na naše zdravie, na ktorom sa u nás v rôznej miere podpísali doterajšie týždne či mesiace karantény a izolácie. U každého z nás sa môžu prejaviť príznaky stresu, nespavosti, úzkosti, hnevu, či depresie.

Pri nadmernom a dlhotrvajúcom strese, únave a vyčerpanosti hrozí, že nám vypovedá imunita a budeme horšie odolávať virózam. Preto treba naďalej nosiť na tvári vyžehlené rúška a posilňovať obranyschopnosť nášho organizmu, ktorému dali posledné mesiace výrazne zabrať.

Produktový TIP z lekárne :

Práve v čase rizika nákazy sa obraciame aj na pomoc z lekárne.

Vitamínový doplnok  VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.

Špeciálny prírodný výživový doplnok určený pre deti (od 3. rokov) a dospelých. Obsahuje vysoko účinné antivirotické látky, antioxidanty, dôležité vitamíny, aminokyseliny a minerály. Zvyšuje obranyschopnosť a stabilizuje organizmus.

KEDY zvoliť VIUSID?

  • V stavoch zlyhávania imunity ( chronické ochorenie obličiek, pečene, žalúdka, cukrovka, onkologické ochorenia )
  • V priebehu viróz sprevádzaných slabým imunitným systémom ( chrípka, koronavírusy, SARS, žltačka, mononukleóza )
  • Podpora organizmu pri nadmernom strese, únave a vyčerpanosti
  • Prevencia pred častými herpetickými infekciami- opakované opary
  • V dermatológii pri dlhodobých kožných problémoch – psoriáza, ekzém Prevencia pri cestovaní do oblastí s vyšším výskytom infekcií

Viac na vasezdravie.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...