Keď máme poruchy spánku, sme stále unavení a podobne, pripisujeme to skôr stresu alebo iným diagnózam, a tak nemusíme včas zachytiť, že nás v skutočnosti trápi vysoký krvný tlak . A nejde zďaleka o nejaké banálne ochorenie.
Pexels Hypertenzia je chronické ochorenie. Nedá sa úplne vyliečiť. Môžeme ho len kontrolovať.
Hypertenzia je jedným z najzávažnejších rizikových faktorov mnohých kardiovaskulárnych ochorení – napríklad srdcového zlyhávania, mozgového infarktu, chronickej ischemickej choroby srdca, infarktu myokardu.
Výrazne sa podpisuje na mnohých úmrtiach. Nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže viesť aj k vzniku, zväčšovaniu a prasknutiu cievnej výdute – aneuryzmy (aorty, mozgových a iných ciev), poškodeniu zraku, problémom s pamäťou, demencii.
Mám vysoký krvný tlak? Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent dospelých vo veku nad 18 rokov , ale nevyhýba sa ani deťom. Mužov postihuje o čosi častejšie.
Len na Slovensku sa odhaduje, že hypertenziou trpia dva milióny ľudí. No kontrolovaných a sledovaných je len polovička z nich.
Každý piaty pacient sa svoju diagnózu dozvie u všeobecného lekára, keď mu zmerajú tlak. Dovtedy o chorobe netuší, myslí si, že ide o náhodu, reakciu na stres, záťažové obdobie.
Odhaliť túto chorobu je pritom jednoduché a dokážeme to aj doma – stačí, keď máme tlakomer a vieme ho správne použiť.
Vysoký krvný tlak – hodnoty „Hraničnou hodnotou, aby sme hypertenziu začali liečiť, je tlak krvi nameraný v ambulancii lekára 140/90 mmHg a vyšší ,“ hovorí MUDr. Anna Vachulová, PhD., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti SHS SLS.
U liečených a dobre kontrolovaných hypertonikov je žiaduce, aby hodnota tlaku krvi nebola vyššia ako 130/80 mmHg.
Pexels Ideálny krvný tlak Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú 120/80 mmHg.
Hodnoty nad 140/90 mmHg namerané v pokoji, znamenajú vysoký krvný tlak (tu už sa musí začať s liečbou).
Ani u starších pacientov nad 65 rokov by nemal presiahnuť hodnoty 140/80 mmHg.
Ideálna a riziková srdcová frekvencia Pri meraní tlaku je dôležité merať si aj srdcovú frekvenciu: optimálna je okolo 60 úderov za minútu.
Za rizikovú sa u hypertonikov považuje srdcová frekvencia nad 80 úderov za minútu v pokoji, bez ohľadu na vek.
Komu hrozí vysoký krvný tlak So zvyšujúcim sa vekom je výskyt hypertenzie vyšší.
Genetika. Pokiaľ sa vyskytuje hypertenzia v rodine, nemusíme tento faktor vedieť celkom ovplyvniť.
Životospráva. Čo však môže mať vplyv na nástup choroby, je:
nadváha, obezita, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, stres, nadmerne solená a vysoko tučná (cholesterolová ) strava. Inak povedané, mali by sme sa vyhýbať mastnej, presolenej strave (najmä živočíšnej), fajčeniu, alkoholu, pravidelne cvičiť a udržiavať si optimálnu hmotnosť.
Potraviny na krvný tlak Namiesto soli môžeme jedlá dochucovať
cesnakom, čerstvými bylinkami, medom, octom. Do jedálnička je dobré zaradiť :
sušené marhule, zemiaky, sladké zemiaky, čierne ríbezle, zeler, fenikel, zelenú listovú zeleninu, petržlen, artičoky a strukoviny. Majú vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak tým, že umožňuje organizmu zbaviť sa nadbytočného sodíka.
Medzi potraviny, ktoré pomáhajú znížiť riziko vzniku chorôb srdca a mŕtvice patrí napríklad
brokolica, kapusta, hlávkový šalát, cibuľa, cesnak, slnečnicové semená, vlašské orechy, ryby, hrach. »»»»»» Prečítajte si aj, ktoré potraviny znižujú cholesterol v krvi .
Loading...