Vznik ADHD aj v dospelosti? Po otrase mozgu, alebo inom zranení

Eva Pavlíková 0

Veľa dospelých, ktorý žijú s nediagnostikovaným ADHD sa cíti akoby „išli na prázdno“. Nezáleží na tom koľko sa snažia, nevedia byť organizovaní, manažovať svoj čas a ovládať svoje emócie. Keď na tieto nedostatky poukazujú ich blízki alebo priatelia,  je to pre nich ešte horšie, a  vedie to k pocitu menejcennosti.

To, že ADHD  (angl. Attention Deficit Hyperactive Disorder) je vysoko dedičná porucha, je asi známy fakt. Viac ako 50 % ľudí s ADHD má deti, ktoré majú taktiež túto poruchu. Je ale možné aj to, že túto poruchu v rodine nikto nemal a ide len o genetickú odchýlku opäť na báze dedičnosti.
Často sa stáva, že  v momente, keď je  dieťaťu diagnostikované ADHD,  mnoho  dospelých si začne uvedomovať, že možno majú túto poruchu aj oni sami.

Prejavy ADHD sa od detstva vyvíjajú a menia, v určitých vývojových fázach vystupujú, alebo naopak ustupujú do úzadia. Niektoré sú pozorovateľné už od ranných štádií vývinu, iné sa objavia až
v záťažových obdobiach. Napr pri vstupe do kolektívnych zariadení, zmene školy, zmene zamestnania.  Ide o čas, kedy je dôležitý  time managment, plánovanie, prioritizácia, sústredenosť…. Takéto obdobia sú pre človeka s ADHD veľmi mätúce a negatívne vplývajú na jeho duševné zdravie.

ADHD ale môže vzniknúť aj v dospelosti, alebo kedykoľvek, v priebehu života.

Ak dôjde k poškodeniu nervového systému, zranením, alebo otrasom mozgu, môže to vyústiť k vzniku neurovývojovej poruchy.

Nezáleží na tom koľko sa snažia, nevedia byť organizovaní

Veľa dospelých, ktorý žijú s nediagnostikovaným ADHD sa cítia akoby „išli na prázdno“. Nezáleží na tom koľko sa snažia, nevedia byť organizovaní, manažovať svoj čas a ovládať svoje emócie. Keď na tieto nedostatky poukazujú ich blízki alebo priatelia,  je to pre nich ešte horsšie, a  vedie to k pocitu menejcennosti. Tieto ťažkosti vedú k neustálej emočnej a psychickej vyčerpanosti, ktoré môžu viesť k depresii.
Keď nevedia, čo je dôvodom ich ťažkostí, často pociťujú, že je beznádejné, aby sa s nimi vôbec snažili pracovať .

Špecifické príznaky dospelých ľudí  s ADHD

( podľa psychiatrov  Edwarda Hallowella a Johna Rateya) :

• pocit že nevedia naplno využiť ich potenciál a splniť očakávania ostatných (bez ohľadu na to koľko toho jednotlivec dosiahol),
• chronická prokrastinácia,
• pocit beznádeje, neistota, ktorá sa strieda s potrebou riskovať,
• zmeny nálad,
• tendencia veľmi rýchlo sa začať nudiť,
• potreba a vyhľadávanie stimulácie,
• netrpezlivosť, nízka tolerancia voči frustrácii,
• vnútorný nepokoj,
• tendencia k závislostiam,
• chronické problémy so sebahodnotou,
• neadekvátny sebaobraz (príliš pozitívny alebo negatívny) a iné.

ADHD máme na celý život

Nie, nedá sa vyliečiť.  Dôležité ale je, naučiť sa ako s touto poruchou „žiť a pracovať“. Prejavy a príznaky ADHD sa dajú do väčšej mieri ovplyvniť pomocou terapie a režimových opatrení.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár