Pýtate sa, ako dlho môže meškať menštruácia? Prečo vôbec mešká menštruácia? Ak teda pominieme taký jasný dôvod, ako je tehotenstvo.
V článku nájdete:
- Za akých okolností môže menštruácia meškať
- Čo menškajúca menštruácia znamená
- Čo má žena urobiť, ak jej menštruácia mešká
Prečo mi mešká menštruácia, ak test je negatívny
Internetové fóra sú plné otázok či môže meškať menštruácia, ako napríklad:
„Už 5 dní mi to mešká, ale tehotenský test je negatívny. Som tehotná?“ alebo
„Mešká mi menštruácia už skoro mesiac. Robila som si tehotenský test, či som neni tehotná. Vyšlo mi, že som neni. Ale aj tak sa bojím, že som. Nemáte niekto s takým niečím skúsenosti? Mohol by zlyhať tehotenský test?“
Normálna menštruácia
Normálna dĺžka menštruačného cyklu sa pohybuje v rozmedzí od 24 do 35 dní. Teda prakticky od troch do piatich týždňov.
Menštruačný cyklus však nie je osamotený dej. Naše telo reaguje na mnoho podnetov veľmi citlivo, a to sa podpisuje, okrem iného, aj na menštruačnom cykle.
Doba trvania menštruácie sa v závislosti od stavu organizmu môže meniť v rozsahu týždňa.
Koľko dní môže meškať menštruácia
Ak žene menštruácia mešká, nemala by podliehať panike. Mala by zhodnotiť svoju aktuálnu situáciu i zdravotný stav.
Meškanie menštruácie viac ako 2 mesiace, ktoré sa volá opsometria a meškanie viac ako polroka, ktoré nazývame amenorea, by malo ženu primäť k návšteve gynekológa, ktorý by odbornými vyšetreniami mal určiť príčinu vašich problémov.
Dôvody, prečo mešká menštruácia
Stres, stravovanie, hormonálna nerovnováha – to je len zlomok toho, čo môže ovplyvniť náš cyklus:
1. Zmena hmotnosti a menštruácia
Prílišné rýchle schudnutie, ale aj nabratie na váhe. Na oboje môže ženské telo zareagovať dočasnou stratou menštruácie, pretože nadváha spôsobí hormonálnu nerovnováhu – tukové tkanivo produkuje zvýšené množstvo estrogénu, ktorý ovplyvňuje menštruačný cyklus.
V druhom chýba telu telesný tuk, hladina estrogénu je taká nízka, že telo prestáva ovulovať (vypúšťať vajíčka z vaječníkov), čo vedie k vynechaniu alebo aj úplnému zastaveniu menštruačného cyklu.
Vyvážená strava je preto pre pravidelnú menštruáciu veľmi podstatná.
2. Choroby a menštruácia
Menštruácia môže meškať vtedy, ak je telo oslabené bacilmi či vírusmi v čase, kedy by mala prísť ovulácia. Choroba môže spôsobiť jej oddialenie a tým pádom aj meškanie menštruácie.
Ak trpíte chronickými chorobami, ich medikamentózna liečba môže mať vplyv na pravidelnosť menštruácie.
3. Stres a menštruácia
Stres patrí k najčastejším príčinám omeškanej menštruácie. Na našej psychike sa vie podpísať úzkosťou či inými psychickými problémami. A aj vynechaním alebo meškaním menštruácie.
Keď sme v strese, hladina hormónov v našom tele klesá, čo u ženy môže narušiť ovuláciu a následne aj menštruačný cyklus – tento stav sa nazýva sekundárna amenorea.
Jedinou cestou je minimalizovať stres alebo nájsť efektívne spôsoby na jeho zvládnutie. To pomôže nastaviť cyklus späť do normálu.
4. Štítna žľaza a menštruácia
– a jej hypo či hyper funkcia. Štítna žľaza hrá významnú rolu v našom metabolizme, pravidelným uvoľňovaním hormónov do krvi pomáha regulovať mnohé telesné funkcie.
Ťažkosti so štítnou žľazou bývajú prepojené s ovulačnou dysfunkciou. To, či môže byť štítna žľaza príčinou vašich menštruačných problémov, môže zistiť váš gynekológ tak, že vám urobí tzv. hormonálny profil.
5. Hormonálna antikoncepcia a menštruácia
Väčšina antikoncepčných tabletiek obsahuje kombináciu estrogénu a progestínu (niektoré obsahujú iba progestín). Tieto látky zabraňujú otehotneniu tak, že bránia vaječníkom uvoľniť vajíčka.
Začiatok užívania HAK alebo jeho ukončenie môže ovplyvniť menštruačný cyklus. U veľkého počtu žien odborníci zaregistrovali nepravidelnosť, meškanie alebo vynechanie menštruácie v priebehu prvých 6 mesiacov po vysadení antikoncepcie.
Prečítajte si aj:
6. Cestovanie, zmena zabehnutého denného režimu
Niekedy stačí napr. zmena zamestnania, ktorá vyžaduje skoršie vstávanie, viac pohybu „po svojich“, zmenu dĺžky pracovného času. To môže spôsobiť narušenie fungovania nášho tela. Reakciou môže byť aj vynechanie a meškanie menštruácie, čo by sa však po prispôsobení sa novým podmienkam malo vyriešiť.
Podobné je to pri cestovaní, najmä na väčšie vzdialenosti, či cez rôzne časové pásma. Je to to isté – nejaké naše zabehnuté hodiny sa „preštelovali“ a naše telo si na nové podmienky potrebuje zvyknúť.
7. Extrémne cvičenie a menštruácia
Vynechanie a meškanie menštruácie sa môže objaviť aj pri excesívnom cvičení. Je to pomerne bežné u žien, ktoré cvičia veľa a sú extrémne chudé. Alebo u žien, ktoré zrazu začali veľa cvičiť s cieľom schudnúť.
Keď človek cvičí, hladina tuku v tele klesá. A keďže menštruačný cyklus závisí práve od hladiny tuku v ženskom tele, jeho pokles má výrazný vplyv na nepravidelnosť menštruácie.
8. Celková hormonálna nerovnováha a menštruácia
– alebo Symptóm polycystických vaječníkov.
Ide o hormonálnu nerovnováhu, ktorá vzniká pri vynechaní ovulácie a zmenách v hladine testosterónu, estrogénu a progesterónu.
PCOS sa dá identifikovať aj z takých príznakov, ako je rast chlpov na tvári a hrudi, ťažkosti s chudnutím a potenciálne aj problémy spojené s plodnosťou.
Medzi ďalšie symptómy hormonálnej nerovnováhy patria zmeny nálad, návaly tepla, nočné potenie, bolesti hlavy, nervozita, podráždenosť, vaginálna suchosť, silná menštruácia, objavenie fibrocýst na prsiach, pokles chuti na sex.
9. Včasná menopauza a menštruácia
U žien menopauza nastupuje medzi 45 – 55 rokom života. U niektorých žien sa však prvé príznaky menopauzy môžu objaviť okolo 40 roku, vtedy hovoríme o včasnej menopauze.
Znižujúca sa činnosť vaječníkov a zmeny v hormonálnej hladine môžu viesť k vynechaniu menštruácie.
Čo má žena urobiť, ak jej mešká menštruácia?
V prípade, že vylučuje možnosť, že je tehotná, je hodné počkať niekoľko dní, či sa menštruácia nedostaví.
Treba skúsiť „zbilancovať“ vyššie uvedené možné príčiny omeškania menštruácie. Ak sa ani po úprave denného režimu či stravovania menštruácia neobjaví, je veľmi vhodné vyhľadať odbornú pomoc.
Spracované s použitím: healthline.com, womenshealthmag.com
Menštruácia – ako ju objasniť deťom. Zároveň veľa faktov pre dospelých … >> >>
dobrý deň… som 8.mesiacov po pôrode a už 3 týždne mi mešká menštruácia… tehotná niesom kedže s mojím som od pôrodu nespala a u doktora som bola minulý týždeň povedal že mám polycistické vaječníky a málo hormonov … predpísal mi hormonálnu antikoncepciu ale lieky nezaberaju len mi je s nich horšie a menzes stále nemám… doktor hovoril že v jednom vaječníku mám niečo také ako keby miniaturne guličky… nepovedal presne čo to može byť … prosím poradte mám strach
najčastejšie mešká preto, lebo telo nie je počítač