Čo sa stane po vysadení antikoncepcie?

Karolína 40

Ako dvadsaťročná som si nechala predpísať antikoncepčné tabletky.

Dôvodom nebola ochrana pred otehotnením, v tom čase som bola single, ale môj nekonečný problém s akné. Výražky som mala najmä na tvári a krku a neprekryl ich ani ten najdrahší mejkap.

Shutterstock

Nakoľko moja pleť bola voči všetkým kožným antibiotikám po siedmych rokoch liečby kompletne rezistentná, totálne otrasná a jemne zjazvená, antikoncepčné tabletky, ktoré mi moja gynekologička odporučila, boli mojim posledným pokusom, ako sa tohto zdravotného a estetického problému raz a navždy zbaviť.

Tak som sa pustila do užívania HAK.

Po dvoch rokoch užívania Diane 35 som požiadala gynekologičku, nech mi tabletky zmení na iné. V médiách sa totiž objavili správy, že spôsobuje krvné zrazeniny čo môže viesť k smrti.

Táto informácia ma značne vydesila, ale nakoľko liečba akné bola úspešná a po roku mi zmizlo úplne, plynule som brala hormonálnu antikoncepciu ďalej. Po vysadení Diane 35 mi boli predpísané nízko-hormonálne antikoncepčné tabletky Chloe.

Veselo som ich jedla ďalšie dva roky, veď som predsa chcela zostať pekná. Na konci štvrtého ročníka na vysokej škole som sa rozhodla, že tabletky vysadím a uvidím, či zmiznutie akné je trvalé.

Vyrážky sa mi síce vrátili, ale nie v takom rozsahu, ako pred začatím liečby. Ako som neskôr zistila, akné bol v porovnaní s tým, čo ma čakalo, v konečnom dôsledku ten najmenší problém.

Shutterstock

 

Obnovenie cyklu – prirodzené a jednoduché?

Ku gynekologičke som sa dostala až po štátniciach. Stále som totiž akosi nemala čas. Nejako som ignorovala fakt, že po vysadení HAK sa mi ani raz nedostavila menštruácia.

Mesiac čo mesiac som tajne dúfala, že sa mi telo naštartuje samo a konečne sa to spustí. Po viac ako roku od vysadení HAK, som sa nervózna dotrepala na vyšetrenie ku gynekologičke. „Bože, tá ma stopercentne zabije“, upokojovala som sa.

Po vysvetlení mojej situácie a celkovom vyšetrení mi gynekologička oznámila, že som v poriadku, čo potvrdzuje aj samotný ultrazvuk.

„Nič zvláštne tam nie je, ste OK“, ukľudnila ma. „Slečna, mali ste prísť skôr, pichla by som Vám vyvolávaciu injekciu a všetko by bolo tak, ako má byť“, oznámila mi sebaisto a mávla pritom rukou.

Na vyvolávacích injekciách som bola nakoniec šesťkrát.

Zakaždým mi ostala estetická modrina na zadku. Menštruácia mi síce po každej injekcii prišla, ale nedostavila sa sama s ďalším menštruačným cyklom. Po každej pichnutej „vyvolávačke“ som ostala zavodnená, s kilogramom navyše a s pocitmi strašnej úzkosti a napätia.

Bol to psychický stav niekoľkonásobne horší oproti stavu, ktorý som zvykla mávať  deň pred dostavením sa prirodzenej menštruácie. Keď už gynekologička nevedela, čo má so mnou robiť, odporučila mi, nech navštívim endokrinológa.

„Popravde, mám nejaké pacientky, ktoré majú problémy s naštartovaním prirodzeného menštruačného cyklu po vysadení HAK. Bohužiaľ, patríte medzi ne“, vypadlo z nej.

„No, vidím to tak, že pravdepodobne budete mať nejaký problém so štítnou žľazou“, informovala ma rozpačito po deviatich mesiacoch „úspešnej liečby“, vidiac môj nechápavý pohľad.

Shutterstock

 

Priznáme riziká HA?

Endokrinológa som si vybrala sama na základe kritiky jeho pacientov na internete. Väčšina ľudí (predpokladám obéznych) naňho nadávala, lebo im nechcel predpísať tabletky na ochorenie štítnej žľazy, hoci si boli úplne istí, že ich tučnota bola spôsobená jej disfunkciou. „To je môj človek“, usmiala som sa, zdvihla telefón a objednala sa uňho na vyšetrenie.

Tak, ako som predpokladala, endokrinológ bol priamy, pohodový, starší pán, ktorý si nedával servítku pred ústa a hneď sa zaujímal aj o dôvod mojej návštevy v jeho ordinácii. Po ultrazvuku, ktorý bol v poriadku mi zobral krv na rozbor. Po výsledky som si bola osobne.

„Slečna, všetko máte v norme“, povedal čítajúc výsledky. „Podvyživená nie ste“, prezrel si ma. „Stres v práci nemáte?“ Pokrútila som záporne hlavou.

„Budem k vám úprimný. Viete, to máte tak, gynekológovia predpisujú HAK ako cukríky a potom mi sem posielajú ženy ako ste vy, ktorým nenabehla menštruácia prirodzene. Každý predpísaný a vybraný recept je pre nich len biznis. Koľko rokov ste to svinstvo užívali?“, opýtal sa.

„Takmer štyri roky“, odvetila som. „Taký istý čas by ste mali nechať vášmu telu, nech nabehne na vlastný menštruačný cyklus. Pre istotu vás však pošlem na ďalšie vyšetrenie, nech niečo nezanedbáme.“

Shutterstock

O týždeň na to som bola u očnej lekárky na vyšetrení očným perimetrom. Výsledky som mala ihneď. Lekárka sucho skonštatovala, že sú hraničné a odporučila mi, aby ma endokrinológ poslal pre istotu na magnetickú rezonanciu, z dôvodu, nech mi vylúčia nádorové ochorenie na mozgu.

„Aj to môže byť príčina, že ste doposiaľ nedostali menštruáciu“, informovala ma. Po tomto oznámení mi ostalo hučať v ušiach a myslela som, že to nerozchodím. Mala som čo robiť, aby som sa pred ňou nerozrevala ako malé decko. Hneď som mala pred očami najhorší možný scenár.

Keď som vyšla z nemocnice, nasadila som si slnečné okuliare a zavolala mame. Asi mi veľa pre môj plač v telefóne nerozumela.

Nervy som mala v kýbli.

Mesiac čakania na magnetickú rezonanciu bol nekonečný. Snažila som sa sústrediť na prácu, ale bola som v totálnom strese a napätí. Skrátka hotová. Keď som nakoniec absolvovala toto vyšetrenie a bolo mi bolo oznámené, že výsledky sú v norme, vydýchla som si. Endokrinológ tiež.

Odporučil mi, nech ignorujem výzvy mojej gynekologičky na aplikovanie ďalších vyvolávacích injekcií. „Bože môj, veď to sú konské dávky hormónov, čo vám pichá. Môžete sa na to vykašlať. Akurát vám tými injekciami narúša proces prirodzeného naštartovania menštruácie.

Poviem to takto. Všetko máte v norme. Nevidím dôvod na to, aby vaše telo nezačalo menštruovať samo od seba. Dajte mu čas. Treba to nechať tak a nestresovať sa tým stále“, milo sa usmial. Ja som mu verila.

Na ďalšiu „vyvolávačku“ som už nešla.

Musím povedať, že to bolo dobré rozhodnutie. O vyše pol roka mi nabehla menštruácia sama. Bolo to presne po dva a pol roku od vysadenia hormonálnej antikoncepcie. Krvácanie bolo slabé, trvalo necelé tri dni.

Od tej doby som menštruovala pravidelne každých 28 až 35 dní. Trvalo ďalší rok a pol, kým sa mi cyklus zjednotil na 28 dní a priebeh a dĺžka krvácania na stav z obdobia pred užívaním hormonálnej antikoncepcie.

HAK som užívala necelé štyri roky.

Môjmu telu však trvalo viac ako štyri roky, kým sa samo spamätalo z tejto „liečby“. V súčasnosti mám 28 rokov a som rada, že som hormonálnu antikoncepciu vysadila včas.

Ak by som si mala vyššie popísaným prejsť v období po tridsiatke, teda v období, kedy by som chcela mať dieťa, je dosť pravdepodobné, že by sa mi otehotnieť nepodarilo.

Som presvedčená, že obdobné následky po vysadení HAK ako som mala ja, má len minimum žien. Nikdy však neviete, či medzi ne nebudete patriť aj vy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (44 hlasov, priemerne: 3,52 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Karolina, velmi poucny pribeh… musim vsak nesuhlasit, ze: „Som presvedčená, že obdobné následky po vysadení HAK ako som mala ja, má len minimum žien.“ Mnoho zien ma problem, ktore nespajaju s HAK, pretoze „je neskodna“ ale pridu s casovy opozdenim… Mna napriklad po vysadeni HAK (2 roky uzivania) vypadali vsetky vlasy. Davala som sa dokopy niekolko rokov.

  Pribehov, ako je tvoj na velmi vela, len si kazda myslime, ze “ mne sa to nemozze stat“ .

 2. Ja som uzivala HAK az 6 rokov. Stale sa mi zhorsoval ekzem, ale ani by ma nenapadlo pripisovat to tomu. Po vysadeni som sice hned otehotnela, ale aj potratila a dalsir tehotenstvo skoncilo predcasnym porodom v 7.mesiaci. chvalabohu, mala je v poriadku. Po porode mi ekzem uplne zmizol a o styri mesiace po porode ma gynekolog nahovoril na „neskodnu“ gestagenovu antikoncepciu. Za mesiac bol ekzem naspat a to nehovorim o tom, ze pri mojej rodinnej anamneze, by som ju v zivote brat nemala (zacala som sa informovat, ked sa vratil ekzem). Mamina mala rakovinu prsnika, babka vajecnikov a po prababke mam zdedenu zvysenu zrazanlivost krvi. Ale to nikoho, kto HAK predpisuje, nezaujima. Biznis je biznis…. ekzem riesim homeopatiou-je na ustupe a HAK a ine hnusoby do seba uz v zivote nedam.

 3. HAK je neskutocne zdraviu skodlive svinstvo, lekari to predpisuju len kvoli biznisu, vobec to nie je ojedinely pripad, praveze naopak. Poznam len v okoli desiatky zien ktore nevedia otehotniet alebo maju problem s krvnymi zrazeninami. Lekari su svine za par euro vas depopuluju bez vycitiek svedomia, media mlcia ba prave naopak propaguju antikoncepciu lebo je to velky biznis a farmaceuticke firmy maju velku moc a peniaze a media sluzia tomu kto ma peniaze a moc.

 4. Kde je hoci z nevedomosti dopyt, vzniká zákonite ponuka. Celosvetovo multimiliardový priemysel je v oblasti HA toho dôkazom. Médiá nás presvedčili, že vieme „všetko“ o sexe, no netušíme čo je sexualita. Používanie systémov starostlivosti o plodnosť si vyžaduje prijatie určitej formy správania sa. Ak je úmyslom páru vyhnúť sa tehotenstvu, je potrebné sa periodicky vyhýbať pohlavnému kontaktu v extrémnom prípade možno 6 dní do mesiaca. Je to dostatočná rezerva ak uvážime, že vajíčko je schopné oplodnenia 12 max 24hodín. Je preto nepochopiteľné ako si vieme likvidovať s HA zdravie. Žijeme v spoločnosti, ktorej sexuálny étos je v pohlavných orgánoch, preto je veľkou výzvou pre využívateľov prirodzených metód porozumieť vážiť si a nájsť ohnisko sexuality človeka v mozgu. Na druhej strane tieto systémy sledovania cyklu ženy dokážu často efektívnejšie odhaliť aj príčinu neplodnosti párov, či oveľa skôr začať riešiť prípadné budúce zdravotné problémy. Nepochopí kto nezažije, no veľkú chybu robí, kto má možnosť prístupu k informáciám a ani sa len nepokúsi. Bilingsova, Symtothermálna či nateraz špička v oblasti prirodzených metód Creightonský model sú dôkazom, že výskum nijak nezaostáva za farmaceutickým priemyslom. Na webe je o každej metóde dostatok informácií s kontaktmi na profesionálnych školiteľov.

 5. Odporúčam nielen ženám, mužom, no aj manželom a rodičom objednať a prečítať si „Ako žiť svoju sexualitu dôstojne, krásne,pravdivo a šťastne“ autor MUDr Ivan Palúch 2012, Spoločenstvo Otcov dom, Krahule 91, 96701 Kremnica. Ak nie ste veriaci nemusíte s autorom súhlasiť vo všetkom, no oblasť sexuality a dopadov HA som nevidel rozpracovanú v žiadnej knihe lepšie ako v tomto prípade. Zvlášť pre rodičov, ktorí majú dospievajúce deti jedinečná pomôcka vysvetliť mnohé. A poprosím aj http://www.rodinka neberte to ako reklamu. Cena knižky podľa mňa zďaleka nepokrýva náklady. Ako som sa k nej dostal ja tak odporúčam v dobrej viere vám.

 6. kazda zena/dievca, ktore si v naivite a velkej laske voci svojmu milencovi nasadi HAK musi ratat s tym, ze budu následky. jednak nie je spolahliva, dievca moze otehotniet a nasledne potratit ani o tom nemusi vediet, /takze vrazdy pocatych deti kazdy mesiac/. najma milenec si to uziva bez zodpovednosti a nasledkov, mozno aj dievca si uziva, ale po rokoch si bude on uzivat uz len on, /*mozno aj u inej v naruci/ a vy sa budete davat dokopy po jej vysadeni. v praxi to vyzera tak, ze dievca 10 rokov uziva HAK, „uziva si sex“ a dalsich 10 rokov by chcela otehotniet, ale to nejde. nasledne chodi po lekaroch a hlada pomoc. nakoniec sa uchyli k umelému oplodneniu, co je vlastne vrazda vsetkych tych pocatych emryí, ktore neboli aplikovane do maternice.

   

  poznam dievca, ktore uzivalo HAK par mesiacov a zacala mat matozne stavy, tocenie hlavy, zavrate, zvracanie a pocit na odpadnutie. po vysadeni HAK sa jej stav upravil.

 7. Netvrdim, ze HAK je neskodna … ja som brala HAK skoro 16 rokov, cyklus sa mi obnovil hned po vysadeni a problem s otehotnenim nebol ziadny… cize su aj bezproblemove pripady zwinker

 8. Ja mám presne ten istý prípad…brala som od 15 r. HAK lebo lekárka mi to predpísala na zlú pleť a upravenie ciklu (CHLOE)…v 19 r. som ju vysadila na pol roka a pol roka som nedostala menštruaciu. jediné riešenie moja gynekologička videla v tom že mi predpísala ďalšiu HAK…tú som brala další rok ale menila mi ju každe tri mesiace lebo ani jedna nevyhovovala (bolo mi zle, mala som divne stavy, rychle zmeny nálad )v decembri som vysadila úplne lebo už ma nebavilo stále to meniť.s priatelom bývame už dlhšiu dobu vo svojom a tak sme si povedali že to neháme na náhodu že či otehotniem alebo nie…teraz je august a ja stále nemám menštruaciu.keď som prišla za gynekologičkou s tým že viac než pol roka nemám menštruaciu, tak mi spravila krvne testy a poslala k endokrinologičke…vyvolávačku som odmietla lebo ako sa tupíše ona spustí menštruaciu ale dlhodobejšie nejako nepomôže….tak ja len dúfam že to nebude tak že kolko som užívala HAK tak dlho budem čakať aj na menštruaciu… Cry

 9. Urcite si treba zvazit ci stoji za to brat tabletky,rizik je vela.

   

  Tiez som brala antikoncepciu, najskor kvoli pleti, neskor proti otehotneniu. Bolo to v tom case super a prinieslo aj ine vyhody(extremne pravidelnu menstruaciu bez bolesti,vacsie prsia).

   

  Po asi roku som mala pauzu a potom zacala brat iny druh tabletiek,to uz som bola s mojim sucasnym priatelom. Po case som zacala byt supernaladova,plakala kvoli banalnym veciam,vytocili ma malickosti. Tak som vysadila uplne.

   

  Zmeny nalad prestali a moje telo sa citi lepsie,prirodzene! Mam svoju postavu spat,opat bolestivu menstruaciu ale s tym sa da zit,hlavne je ze sa citim sama sebou:-)

   

  Su aj ine formy antikoncepcie,bez hormonov. Napr prerusovana suloz!

 10. Zeny, v dnesnej dobe je brat antikoncepciu prilis vysoky hazard.. dodavat telu umelo hormony je len na skodu. vela ludi ma organizmus prekysleny a z toho pramenia vsetky neduhy – tie ktore nevidno (rakoviny) aj tie ktore vidime ( problemy s pokozkou, vlasmi ..) Kazda jedna by sme si mali vstupit do svedomia a vyfackat sa za to ako sa k sebe spravame .. vsetko je stravou …

 11. Som rada, ze mne sa po cca 12 rokoch uzivania nic nestalo, cyklus nabehol hned dalsi mesiac a ani s otehotnenim nebol problem..

 12. Ja som mala skoro taky isty problem stratila som chut na sex ked som spala s priatelom bola som ako v tranze zadne pocity nic bola som na vsetko citliva vsetko ma rozplakalo. Zacala som byt ospala a stale unavena. Pribrala som za dva tyzdne 13kg ktoere niechu ist dole nech robim co robim. Uz je to 5 rokov co ju neberiem a az teraz mi zistili ze som mala najvisssi stupen anemie a stratu vapnika. Ked som si nasla noveho gynekologa tak i povedal jednu zasadnu vetu LEBY SOM MAL DCERU NIKDY BY SOM JEJ ANTIKONCEPCIU DO RUKY

 13. Ja som brala HAK 10 rokov, pocas toho sa nevyskytli ziadne problemy a bola som spokojna, pacilo sa mi ze menstruacia je pravidelna, ze nemam ziadne bolesti a ze si mozem menstruaciu v pripade nutnosti posunut. Pred necelym rokom som ju vysadila. Odvtedy sa toho na mna sype jedna radost. Zacalo sa to neurologickymi problemami, trasu sa mi ruky, schudla som 6 kilov, bola som slaba, mala som problemy s chodzou, vidim dvojmo, bolia ma ruky, kazdu noc sa zobudim. Vseobecni lekari mi tvrdili ze je to stresom, ze ked mi znova pride zle, mam si dat banan. Zacala som chodit aj k psychologovi, zial nic nepomahalo. O pol roka som sa dostala k lumbalnej punkcii, kde mi vysli zle vysledky a na ktorych zaklade teraz chodim na magneticke rezonancie priebezne. Neurologovia nevedia co so mnou, zatial nemam ziadnu stanovenu diagnozu, ale z mojho stale sa zhorsujuceho stavu a nekonecneho vyckavania som skoncila na psychiatrii a na liekoch. Z usmievaveho a beztsarostneho dievcata sa stala troska ktora kazdy mesiac vyckava na nove vysetrenie a konecny verdikt. Aby toho nebolo malo, tento tyzden po pravidelnej gyn. preventivke som sa dozvedela ze vysledky steru nie su v norme a ja musim ist do onkol. ustavu na vysetrenie, ci nemam rakovinu. Neviem ci to vsetko suvisi prave s vysadenim antikoncepcie, netvrdim to ale ani nevyvraciam. V kadzom pripade som zena, ktora pravidelne sportovala (to som musela uplne obmedzit kvoli neur. problemom), v zivote nefajcila a davala si pozor aj na stravu a pitny rezim. Teraz si pripadam ako 70rocna pani kazdy tyzden navstevujuca lekarov a bezradne cakam kedy toto vsetko skonci. Este ze mam milujuceho a podporujuce partnera. A na zaklade tychto skusennosti by som do HAK uz nesla….aj ked viem, ze to mozno nie je pricina.

 14. Monika, poznam dievcinu ktorá má podobný problem. Ako si sa dala dokopy? Je nieco konkretne co ti pomohlo, alebo len cas? Narastli to normalne vlasy ako si mala predtym? Dakujem za rady

 15. Ksavery Knotz, ofm: Sex ako ho nepoznáte

   

  Christopher West: Radostná zvesť o sexe a manželstve

   

  Odporúčam nielen manželom, no každej žene, mužovi dospievajúcemu mládencovi, či dievčine. Obe sú výborné a otázku antikoncepcie riešia jednoducho a zrozumiteľne. Ani jednu z kníh neodložíte skôr, ako ju neprečítate do konca. A tomu kto nemá na zakúpenie odporúčam stiahnuť si za pár sekúnd z http://www.ulozto.sk Ak sa životopisec Svätého Jána Pavla II vyjadril, že jeho myšlienky budú sexuálnou revolúciou tretieho milénia, tak v týchto knihách sa to potvrdilo.

 16. Rovnaky pripad. Brala som HA 7 rokov a po vysadeni som bola 3 roky bez menzesu. Vyvolavacky mi nepomahali, tak som sa zamerala na detox – vysadila lepok, ecka, mliecne vyrobky zo stravy, nasledne aj maso. Skusala som akupunkturu, homeopatiu, vselijake bylinky – ale podla mna nakoniec pomohla praca s psychikou – zacala som sa tesit z toho ze som zena, pochopila som, ze menstruacny cyklus je dar (odporucam knihu cyklicka zena od Mirandy Grey), a hlavne som zistila, ze lekarom sa neda verit a ze kazdy musi pocuvat svoju intuiciu k uzdraveniu.s

 17. Ahoj,

  paci sa mi pristup zvoleneho endokrinologa, mohla by som poprosit jeho meno, rada by som ho tiez navstivila. je z BA?

   

  Dakujem,

  K.

  1. Ahoj, prosím ťa, dostala si sa ku telefonickému alebo inému kontaktu na spomínaného pána doktora v článku?
    
   Ďakujem! Nech sa ti vo všetkom darí

 18. Zdravím vás milé čitateľky.

   

  V prvom rade som veľmi vďačná za tento článok ako aj za vaše reakcie a osobné skúsenosti s užívaním HAK, vysadením HAK a s tým, čo potom prebiehalo. Pevne verím, že každá žena včas dostane informáciu o tom, že pravda býva zahmlievaná a že je len na každej z nás, či si po nej bude iniciatívne pátrať sama. Ja pátram a dostala som sa až sem – za čo úprimne ďakujem! Prajem každej žene, ktorá prestala užívať HAK skoré vyliečenie a následne zdravé tehotenstvo a príjemný pôrod. Nech nás pravda oslobodí!

  Ďakujem smile

 19. Ja som papala HAK 7 rokov a rozhodla som sa ju vysadiť….problém s menštruáciou som mala tiež, ale dopočula som sa o zázračnom čaji menom alchemilka (teda je to bylinka, z ktorej sa robí tento čaj) Začala som ho piť 4 dni pred očakávaním dňom menzesu 2x denne a čuduj sa svete dni došli za 5 dní…kebyže ho nepijem určite by mi stále nedošli….tento čajík je na takéto veci priam stvorený, upravuje ženský cyklus a vraj je dobrý aj na plodnosť ženy. Vraj sa má piť týždeň pred očakávaným dňom menzesu a týždeň počas neho a potom prestávka…..na fórach som sa o tomto dosť dočítala….vraj niektorým ženám dni neprišli ani po mesiacoch a museli si pichať ďalšie hormóny….a potom som našla, že alchemilka pomohla, tak som to vyskúšala a mne pomohla veľmi…takže za mňa silno odporúčam pri akýchkoľvek problémoch, nielen pri vynechávaní menštruácie z dôvodu vysadenia HAK

  1. Ahoj Shantia,
    
   veľmi pekne ďakujem za tvoj príspevok o alchemilke, určite čoskoro odskúšam, najprv si idem o tomto prírodnom poklade naštudovať viac.
    
   Maj úžasný deň!

 20. Som veľmi rada, že som našla tento článok, pretože autorka vystihla moju situáciu…

  HAK som začala brať v 17 kvôli problémom s akné, keď už mastičky, krémiky a vodičky vec iba zhoršovali. Užívala som ju 4 roky a vysadila v júli. Je február ďalšieho roka a menštruácia iba v mojich zbožných želaniach. V januári som ju konečne dostala, ale bola veľmi slabá a trvala iba 3 dni, čo je nič v porovnaní, na akú som bola zvyknutá. Ale aj tak som sa potešila, že už sa mi to konečne upravuje. Tento mesiac si znova zobrala dovolenku a povedala si, že raz za 7 mesiacov mi stačí…

  Musím povedať, že jediná vec, ktorá mi chýba na HAK je bezchybná pleť, pretože moja kamarátka akné sa, bohužiaľ, vrátila. Inak je to neskutočný bordel v tele a určite ju NEODPORÚČAM! Bola som náladovejšia a citlivejšia počas jej užívania. Po jej vysadení sa mi zhoršila kvalita vlasov a trvalo mi niekoľko mesiacov, kým sa to zlepšilo a celkovo som bola taká nespokojná sama so sebou. Teraz je to už fajn, aj keď akné mi stále dáva zabrať.

  Zvažovala som aj návštevu u gynekológa na vyvolanie menštruácie, ale po tomto článku sa už nad tým nepozastavujem a keď sa ma rozhodne navštívíť, tak ju privítam s otvorenou náručou. A potom si znova zanadávam, aby už odišla. big green

 21. Kamarátka po vysadení antikoncepcie, ktorú taktiež užívala niekoľko rokov, mala také problémy, že nesmela otehotnieť ešte dva roky, inak (to jej povedali lekári) by sa jej nerodilo postihnuté dieťa a mala čo robiť sama so sebou, čo mala také výkyvy po vysadení.

 22. Tiez mam ten problem..HAK som brala 10 rokov,vysadila ju vo februari,je november a mensesstale nemam..objednana so, k endokrinologovi tak uvidime

 23. Zdravím všetky ženy…

  Začala som brať antikoncepciu (Chloe), keď som mala 16. Kožná lekárka mi ju odporúčila kvôli pleti. Pred dvoma rokmi mi lekár predpísal inú (Dienorete). Teraz mám 25, čiže som ju brala 9 rokov, vysadila som ju pred dvoma mesiacmi. Priebežne som to robila tak raz za rok a menštruácia nabehla normálne. Aj teraz mi nabehla normálne, aj keď bola bolestivá, s čím som ja nikdy problémy nemala. Stratila som chuť do jedla, za tieto dva mesiace som schudla 4 kilá, trasú sa mi ruky (doslova mi šálka búcha o zuby, keď pijem čaj), často sa mi zahmlieva zrak (čo som vždy videla ako orol), nedá sa mi spávať a celé dne mám neskutočný pocit vyčerpanosti, cítim sa až malátne a občas mám akoby problém s rečou, akoby by mi jazyk nefungoval ako má (ako keď ste riadne opitý a nedá sa vám rozprávať). Niekedy mám teplotné návaly, inokedy ma zas trase. Verím, že je to antikou – celý život som športovala (plávanie, snowboardovanie, behanie), robila som 12 rokov mažoretky, to som mávala 6 tréningov týždenne a ešte som trénovala aj doma každý deň, na stravu som si dávala pozor a teraz sa cítim ako abstinujúci alkoholik. Ako povedal jeden doktor „Po atómovke je antikoncepcia to najhoršie, čo ľudia vytvorili.“ Ku doktorom nepôjdem, neverím im. Som rada, že som bola na masáži. Klasická masáž, masérka prešla všetky boli v tele a deň na to som mala napuchnutú uzlinu za uchom. Masážou mi vyvolala, aby telo rýchlejšie pracovalo s tým svinstvom a vylúčilo ho. V lekárni som si kúpila Pesterec mariánsky, ten je najlepší na prečistenie pečene, lebo tá dostávala riadne šupy dlhý čas. Kamarátka, fyzioterapeutka, hovorila že pečeň je najrýchlejšie sa regenerujúci orgán, tak mi ostáva mať len pozitívny prístup, lebo verím, že psychika veľa vecí vyrieši v tele a piť čajík a verím, že sa mi podarí mať bábätko a hlavne, že bude zdravé… Každopádne, ak budem mať dcéru a uvidím jej v ruke antikoncepciu, tak jej tú ruku radšej zlomím, akoby som jej dovolila ju zjesť…

  1. A ešte jedna vec…rada…masírujte si občas miesto pod krkom ako sa spájajú kľúčne kosti – tú priehlbinu a jej okolie. To je najlepšie miesto, kde sa spája lymfa s krvou a lepšie pracuje. Lymfa je veľmi dôležitá, lebo odbúrava infekty z tela a keď už je toho veľa a nezvláda to, tak sa zdúri lymfatická uzlina…ako mne po masáži, keď mi prúdenie v tele urýchlila masérka a telo sa snažilo všetok sajrajt zneškodniť, ale nezvládlo to.

  2. A ešte jedna vec…rada…masírujte si občas miesto pod krkom ako sa spájajú kľúčne kosti – tú priehlbinu a jej okolie. To je najlepšie miesto, kde sa spája lymfa s krvou a lepšie pracuje. Lymfa je veľmi dôležitá, lebo odbúrava infekty z tela a keď už je toho veľa a nezvláda to, tak sa zdúri lymfatická uzlina…ako mne po masáži, keď mi prúdenie v tele urýchlila masérka a telo sa snažilo všetok sajrajt zneškodniť, ale nezvládlo to.

 24. Zdravím, mám 23 rokov a u mňa je to práve rok, čo užívam HAK Dienorette, ktorú mi gynekológ predpísal kvôli silnej menštruácii a následnej anémii. Predtým som mala podobné príznaky ako tu niektoré spomínate: zahmlené videnie, točenie hlavy, slabosť, podráždenosť, precitlivenosť, triaška tela, pocit opitosti a pod. Niekedy som mala doslova pocit, že nevydržím vo vlastnom tele.

   

  Najprv mi na internom predpísali magnézium a železo kvôli anémii. Príznaky vymizli asi na rok, ale kvôli silnému a dlhému menzesu, ktorý bol mimochodom čoraz bolestivejší, sa čoskoro opäť vrátili. Keď som už mala pocit, že mám menzes nepretržite celé dva mesiace (mala som neustále krvavý výtok) a tento stav vo mne vyvolával silné depresie a záchvaty bezmocnej zúrivosti, konečne som sa donútila ísť ku gynekológovi s tým, že mi zrejme pomôže len HAK. Netvrdím, že antikoncepcia je najlepšie riešenie. Ale po problémoch, ktoré som mala predtým, to bolo odrazu ako žiť v raji. Schudla som kilo a pol, žiadne bolesti, menzes 3 dni, už žiadne problémy so zadržiavaním vody v tele. (Predtým som z času na čas akoby „spuchla“)

   

  Tento rok som si teda užila, ale HAK som začala brať s tým, že je to len dočasne na upravenie cyklu a teraz uvažujem, či by nebolo lepšie ju vysadiť. Ženy, nemáte skúsenosť s takýmto prípadom? Niekde som čítala, že to môže byť ešte horšie ako predtým a to si teda radšej ani nechcem predstaviť. Ak poznáte iné riešenie ako HAK proti takýmto problémom, určite by to stálo zato vyskúšať. Nechcem ju užívať dlhšiu dobu.

 25. Ahojte, veľmi pekný článok. Ďakujem za ozrejmenie si niekoľko vecí. Užívala som 8rokov HAK a teraz po vysadení a prečítaní vaších reakcií zisťujem, že moje posledné reakcie tela vlastne môžu byť dôsledok užívania HAK… Po skončení užívania som dostala menzes (dva mesiace po sebe), ale teraz ho už viac ako dva mesiace nemám. Mám zhoršenú pleť, o vlasoch ani nehovorím. Zistili mi pri odberoch krvi, že mám anémiu a tak som si myslela, že to je dôvod mojich zhoršených vlasov, pleti. Unavená som bola v posledných dňoch dosť často a sama cítim, že niečo nie je v poriadku. Až po prečítaní článku a vašich komentárov si uvedomujem, že kto asi za to môže smile

  Takže aj po mojej skúsenosti píšem „Už žiadna antikoncepcia!“

 26. Ahoj, také jsem brala HA dlouho kůli akné, ale ani tak jsem se ho pořádně nezbavila. Až potom co jsem najela na přírodní kosmetiku, přestala brát HA se ted akné začínám zbavovat. POkud by ste chtěli, napište mi email. kdybych to tady chtěla všechno rozepisovat, takje to na dlouho smile

 27. Načo tie všetký svinstva berete, už bolo x upozornované.zle učinky

  Plno mladých dievčat ma akne, telo sa čistí cez kožu, nič nie je uplne hladké.

  Zasah do prirodzenosti.

 28. Ďakujem za tento článok, našla som sa v ňom a ozaj až lapám po dychu. Brala som HAK kvôli hormonálnej hladine, nasadili mi ju kvôli bolestivej, dlhej a silnej menštruácii ako 20ročnej, užívala som ju s povinnými prestávkami skoro 6 rokov. Čo to so mnou porobilo,ešte aj po takmer 5 rokoch nemám cyklus v poriadku,buď krvácam nepretržite, alebo vôbec, oslabené srdce, dostala som infarkt ako 25 ročná, mala som síce veľkú stresovú záťaž, ale jedla som rozumne (resp skôr menej ako viac) a mala veľa pohybu a začala som nekontrolovateľne priberať. Zo 70kg som pribrala bez zmeny návykov zrazu na skoro 140, s hanbou ma hnali tri roky z ordinácie, že klamem, potajme žeriem a podobné nezmysly až som si zaplatila súkromných lekárov a zistili, že mám neliečený stresový diabetes a zadýchaná nie som kvôli vyžratiu, ale preto, že mám ťažkú formu astmy. Nuž vďaka nevšímavosti som v 28 rokoch skončila s vyše dvadsiatkou liekov, gynekologička mi tvrdila, že všetko mám v poriadku, hormóny, vaječníky, maternicu a predsa už 6 rokov po vysadení som ešte tehotná nebola (resp raz asi áno, ale bol to samovoľný potrat, lebo v živote som tak príšerne nekrvácala) pred tridsiatkou som bola troska, ktorú strašili Cushingovou chorobou, nádormi, ale potom som sa jedného dňa zobudila,prestala brať lieky na tlak, srdce, obličky, kortikoidy na pľúca, na štítnu žľazu, diabetes a ajhľa,skoro 3 roky bez nich a žijem a je mi zďaleka lepšie s malými prestávkami som krvácala 10 mesiacov, ešte stále to nie je dobré (okolie ma tlačí do CAR) no ja som zmenila pesničku. Hovorím, že lekárka mi sama potvrdila, že testy sú dobre, orgány zdravé a telo otehotnie, keď bude vedieť, že to zvládnem aj ja aj dieťa.((pokračovanie v odpovedi))

  1. ((pokračovanie komentára)) A aj keď večne počúvam, že „to nie je normálne“ ja som pokojná, lebo aj telu vravím, že žiadne hormóny mu už dávať nebudem (tiež mi dávali ešte v 28. rokoch vyvolávačky a hormonálnu liečbu) nech sa pokojne vyčistí a ja mu doprajem toľko času, koľko treba… zmenila som postoj a nikdy som nebola taká spokojná. Síce nesmierne ťažko, lebo metabolizmus mi podľa skríningov vôbec nepracuje, no schudla som skoro 40kg (a ešte aspoň 20 by som radaa som veľmi spokojná no sama som sa v tomto článku našla a viem v kútiku duše, že za mnoho vecí môže práve HAK aj tie problémy s trasením, slabosťou, smrteľnou únavou,mne tieto komplikácie zobrali skoro 10 rokov života a už nikdy to nebude celkom „pravé orechové“ no, teším sa zo života a verím, že s manželom to zvládneme ako doteraz, bol mi vždy obrovskou oporou a nikdy nikdy som od neho necítila nátlak, aby som zas jedla kilá hormónov,radšej žiadne dieťa, ako za cenu, že po jeho narodení sa zo mňa stane troska, večne chorá a neschopná sa o neho riadne starať. Len verím (a čiastočne to už vidím), že telo bez nátlaku a stresu prejde do fázy vyčistenia a bude zdravé. Nefajčím, nepijem alkohol a návyky si udržujem rozumné. Je pravda, že tri roky odmietania ma liečiť a neviery, že ozaj už zo strachu nejem ma priviedli napriek kilám k diagnóze ťažkej podvýživy a jedlo som vnímala ako zlo. Postupne sa snažím menej báť a viem, že raz hodím to peklo strachu o život a zdravie za hlavu a budeme rodičmi vytúženého a zdravého bábätka počatého prirodzene a bez „hormonálnych hnojív“

 29. Veľmi zaujímavá diskusia…až sa čudujem, že to tu komplet nezmazali…toľko desivej pravdy pokope Eek Ja som brala Cerazette len pol roka kvôli mojej blbosti. Chcela som vyhovieť partnerovi. No…to špinenie celý čas mu asi nevyhovovalo. Navyše som si začala smrdieť, mala som akoby papierovú pokožku, zlé vlasy, bolo mi zle a prsia mi navreli tak, že pekelne bolelo aj pobehnúť. Keď som chcela vysadiť, lekár ma varoval…vraj musím dokončiť cyklus, lebo môžem nezastaviteľne krvácať!!! Aj tak som vysadila a bolo všetko v poriadku. Ale pol roka stačilo. To som mala už po tridsiatke. Teraz mám 45, som tri roky vydatá smile štyri roky sa s manželom nechránime, ale namiesto bábätka pomaličky prichádza prechod…samozrejme bez hormónov. Taký je život Big Grins

 30. Veľmi dobrý a poučný článok. Škoda, že pri predpise HAK žiadny gynekológ neinformuje okrem mnohých iných nežiadúcich účinkoch o zvýšenom riziku nádoru prsníka Cry neskutočne pribúda každý deň viac a viac mladých žien s touto diagnózou. A veľa z nich užívalo HAK Sad

  1. Ale prosím vás, kedysi nebola antikoncepcia v takejto forme žiadna a viem o ženách ktoré mali rakovinu prsníka aj tak, a viem že medzi nimi boli aj také ženy ktoré mali celkom dosť interrupcií. Nedemonizujte tu lekárov, predsa by nepredpisovali niečo úplne škodlivé, navyše aj svojej vlastnej rodine. Navyše to, čo údajne povedal ten lekár endokrinolog, to by určite v skutočnosti nepovedal a nejaká 20 eurova antikoncepcia určite nie je biznis.

 31. Ja taktiez musim nesuhlasit. 5 rokov pouzivam HAK, nuva ring. Ja som zacala s HAK kvoli silnej neregularnej menstruaci a tiez kvoli ochrane. Pred mesiacom som si povedala ze si dam prestavku. Som myslela ze sa poserem. Po vybrani kruzku prve krami, za 11 dni dalsie a za nasledovnych 7 dni,menzes jak svina.

  Za ten mesiac ma boleli prsia, kazdy sval v tele, myslela som ze budem liezt po streche.

  Mam 37 a ten kruzok som dala dnes naspat. Vdaka HAK mam menzes na cas jak svajciarske hodinky,kratky a malo bolestivy. Neviem co HAK sposobuje telu, ale byt otrokom mojej vaginy a tri krat do mesiaca pobehovat s vlosko v mojom veku. Nie dakujem.

Pridaj komentár