Prečo sa nevieme užitočne hnevať

Mgr. Kamil Bartko 0

S emóciu hnevu máme všetci problém. Snažíme sa ho potláčať, alebo ventilovať. Namiesto toho, aby sme pátrali po jeho príčine. Strácame tak šancu, aby nám náš hnev bol užitočný. a posunul nás ďalej – k riešeniu.

S emóciu hnevu máme všetci problém. Snažíme sa ho potláčať, alebo ventilovať, namiesto toho, aby sme pátrali po jeho príčine.
foto: pexels

Najčastejšie ventily Hnevu:

⇒ Mentálne ventily hnevu – Myšlienky posudzovania či kritiky, ponižovanie druhého, hodnotenie, diagnostikovanie druhého hoc aj v dobrom (znižovanie hodnoty), a iné…

⇒ Sociálne ventily hnevu – Výčitky druhému, Slovné obviňovanie druhého. Nadávky a vulgárne slová na adresu druhého, Slová ponižovania, Posudzovanie – súdim druhého – prečo si to urobil! Ohováranie, Sťažovanie sa, Odmietanie druhého, Izolovanie sa od druhého, Opustenie druhého (útek z domu, alebo rozchod, rozvod, odluka, dať si prestávku, aby sme si od seba oddýchli..) Emocionálny chlad (najmä v blízkych vzťahoch), Pomsta – oko za oko,…

Telesné ventily hnevu – Plačlivosť, Šport za účelom odreagovať sa, zresetovať.., Zajedanie, Spanie a spanie, Sexovanie (odbúrať stres, použitím druhého), Masturbácia, Tlakové upratovanie, narovnávanie, roztrieďovanie veci, Búchanie do veci, ľudí, hádzanie predmetov, hádzanie sa o zem (u deti), a iné

Základný problém ventilovaného hnevu je, že si na ventil zvykneme, až nám daný ventil sám o sebe spôsobí problémy. Čiže už nemáme máme problém len s hnevom, ale aj s ventilom. Ďalšia nevýhoda ventilovaného hnevu je, že náš život sa nemení, aj po tisícerých pokusoch, až nakoniec uviazneme v bezmocnosti a zúfalstve.

Energia hnevu sa namiesto využitia na zmenu vráti k nám ako bumerang

Energia hnevu sa namiesto využitia na zmenu vráti k nám a trápi nás svojou energizujúcou silou.

Nedá mi nespomenúť, že máme väčšiu tendenciu odhaľovať ventily toho druhého. Najnebezpečnejšia nevýhoda ventilovania hnevu je, že nás pomýli vo vnímaní toho, čo je skutočný problém a tým pádom sa len veľmi ťažko dostaneme k reálnemu riešeniu svojej životnej situácie.

Viac v článku Ventilovanie, vytesňovanie a potláčanie pocitov

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Pridaj komentár