Ak je potrebné, aby dievčatko alebo dospievajúce dievča bolo gynekologicky vyšetrené, mamu to pravdepodobne najskôr vydesí. Predstaví si možno, ako jej dcére na gynekologickom vyšetrovacom stole lekár zavedie prst a možno aj kovové gynekologické zrkadlá do pošvy, a tým jej o.i. poruší panenskú blanu.
Je to však samozrejme zbytočná obava, ktorá pramení z nevedomosti pravidiel gynekológie detí a dospievajúcich .
Lekár – gynekológ , ktorý sa gynekológiu detí zaoberá, panenstvo rešpektuje. A navyše k jeho erudícii patrí, aby vedel s detskou i dospievajúcou pacientkou jednať, a bol zároveň tak trochu psychológom.
Na rozdiel od bežného gynekologického vyšetrenia dospelej ženy spadá do oblasti gynekológie detí a dospievajúcich zhodnotenie celkového vývoja a stavu pohlavného dospievania. Vlastné vyšetrenie by preto malo začať zmeraním výšky, odvážením a zhodnotením rozvoja druhotných pohlavných znakov ( prsia, ochlpenie) a zhodnotenie celkového telesného vzhľadu pacientky.
Až potom sa lekár dostane k vlastnému vyšetreniu, ktoré by malo mať tri súčasti:
vyšetrenie pohľadom ( prehliadka vonkajších rodidiel), vyšetrenie pohmatom vyšetrenie pošvy a krčku maternice vaginoskopom Vyšetrenie pohmatom V gynekológii veľmi dôležité. U detí a panenských dospievajúcich dievčat však lekár zavádza prst vždy len do konečníka. Aby vtláčanie prstu do konečníka nebolo nepríjemné, vždy sa pred vyšetrením ukazovák v rukavici navhlčí gélom.
Ako môžte pomôcť
Ak sa budete so svojou malou dcérou chystať na gynekologické vyšetrenie, môžete jej vysvetliť doma v kľude, aby sa vám pokúsila vsunúť ukazovák do vašej ruky, ktorú máte pevne zovretú tak, aby musela veľmi tlačiť. Potom urobte druhý pokus, pri ktorom ruku zvierať nebudete, takže do nej dievčatko vsunie prst veľmi ľahko. Takýto pokus dieťa pochopí oveľa lepšie ako , ako keď jej bude zdôrazňované, že sa „musí uvoľniť, aby ju to nebolelo“.
Ultrazvuk Moderné gynekologické vyšetrenie sa ani u detí nezaobíde bez vyšetrenia ultrazvukom, a to len cez stenu brušnú. Toto vyšetrenie vôbec nebolí. Opäť je vhodné to dieťaťu najskôr vysvetliť, napr: „Pani doktorka ti najskôr natrie na bruško taký biely džem a bude ti po ňom kĺzať s malou studenou žehličkou,“ alebo podobne. Vyšetrenie ultrazzvukom má však jednu nepríjemnú stránku: musí byť plný močový mechúr – to je technická podmienka, aby do hĺbky panvy bolo ultrazvukom vidieť. A to, že sa pred vyšetrením nemôžu vycikať a ešte im po brušku jazdia chladnou ultrazvukovou somdou, znášajú deti s obtiažami, niektoré sa pri vyšetrení aj pocikajú.
Z toho si samozrejme nič nerobte, v ambulancii, kde vyšetrujú deti, sú na takéto nehody zvyknutí. Jediné nepríjemné je, že potom musíme čakať, kým sa dievčatku močový mechúr opäť naplní. Aj toto by maminka mala svojej dcére nejak vysvetliť a pomôcť jej to prekonať. U dospevajúcich dievčat tento problém odpadá – vyšetrenie ultrazvukom znášajú bez obtiaží.
Ďalšie vyšetrenie Pri niektorých poruchách alebo ochoreniach je potrebné odobrať z vnútra pošvy materiál na vyšetrenie napr. bakteriologické (pri výtoku) alebo cytologické ( na posúdenie hormonálnej situácie). Cez prirodzený otvor, ktorý v panenskej blane za normálnych okolností vždy je, sa zavedie do pošvy vatová tyčinka a vzorka sa natiera na sklíčko allebo sa v inej forme zasiela do laboratória.
Toto vyšetrenie je zo všetkého, s čím sa dieťa v ordinácii stretne, to najnepríjemnejšie. Suchá vatová tyčinka totiž okraje panenskej blany (hymenu) „odiera“ a dieťa to vníma ako veľmi nepríjemný pocit. Je preto lepšie, keď sa takéto odbery robia cez trubičku vaginoskopu. Samotné zavedenie vaginoskopu nebolí a následný dotyk vatovou tučinkou v hĺbke pošvy už bolestivý nie je. Aj na takýto odber je dobré svoje dieťa pripraviť napr. tým, že je to asi také, ako keď im čistia vatovou tyčinkou uši.
Čo najväčší ohľad na dieťa Ak je dieťa vydesené, k vyšetreniu ho nenútime, počkáme napríklad na ďalšiu návštevu.
Niekedy je veľmi účinné, keď pred vystrašenou malou pacientkou lekár vyšetrí iné dievčatko, ktoré je už ostrieľané. Keď vydesené dieťa vidí, že všetko prebieha kľudne, vyšetrenie je potom už väčšinou bez problémov.
Ak nepomôžu aj takéto postupy, rozhodne nerobíme vyšetrenie za cenu násila. Jednak by sme dieťa vydesili ešte viac, ale tiež by sa mohlo pri takomto „zápase“ dieťaťu ublížiť a navyše by lekár namal šancu niečo vyhmatať. Niekedy stačí dieťa ukľudniť malou dávkou utišovacieho prostriedku. Len vzácne sa musí dieťa vyšetriť v narkóze.
Úspech a zdarný priebeh gynekologického vyšetrenia vždy závisí od spolupráce vyšetrenej. U detí samozrejme motivácia chýba, preto ich musíme na vyšetrenie pripraviť čo najlepšie. Každá mama pozná svoju dcéru sama najlepšie, a tak iste nájde ten najvhodnejší spôsob ako na to. Čas, ktorý príprave venuje sa zúročí tým, že vyšetrenie prebehne hladko a prispeje k určeniu obtiaží, a tým k správnemu liečeniu, bez toho, aby to prinieslo nepríjemné zážitky, na ktoré by dieťa dlho nerado spomínalo.
Ako nájsť dobrého detského gynekológa V prvom rade by vám váš detský lekár mal vedieť odporučiť takéhoto odborníka. A samozrejme odpovede hľadajte aj na našom FÓRE. Nie je nad skúsenosť.
Informačný zdroj: Publikácia – Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajícich dívek
Loading...