Otázky, či sú soplíky a pokašliavanie chorobou, kedy je ešte chorobnosť dieťaťa prirodzená a kedy už ide o poruchy imunity, je večnou témou diskusií medzi mamičkami. Bežné detské choroby patria k životu a do istej miery pomáhajú budovať a posilňovať zložitý mechanizmus nazývaný imunitný systém.
Hoci je pravdou, že sa čoraz častejšie stretávame s deťmi trpiacimi poruchami imunity, pravdivý je aj fakt, že častou príčinou zvýšenej chorobnosti u malého dieťaťa je príliš skorý nástup do kolektívu (pred dovŕšením 3. rokov veku) a nedoliečenie jeho choroby, pretože rodič sa potreboval rýchlo vrátiť do zamestnania. Zhoršenie imunity spôsobuje aj nesprávna životospráva a časté podávanie antibiotík – aj v prípade vírusových ochorení, keď sú neúčinné.
V detskom veku neexistuje ostrá hranica medzi neprimeranou a normálnou chorobnosťou. Väčšina detí s jednoduchými infekciami dýchacích ciest netrpí na žiadne pridružené závažné ochorenie a vyššia chorobnosť je skôr prejavom nezrelosti imunitného systému.
Neuveriteľným problémom mnohých slovenských rodičov je sopeľ dieťaťa. Ak ho nesprevádza kašeľ, zvýšená teplota, únava či nemožnosť dýchať, nemal by byť dôvodom na vylúčenie z materskej školy. V prvom rade treba učiť deti správne fúkať nos (stlačiť jednu nosnú dierku a siakať druhú). V rámci preventívnej aj liečebnej „hygieny nosa“ pomáha vyplachovanie morskou alebo minerálnou vodou.
Treba vždy myslieť o dva kroky vopred – nie až vo chvíli hasenia požiaru. Imunitu dieťaťa možno posilňovať správnou životosprávou: pohybovou aktivitou, pobytom na čerstvom vzduchu za každého počasia (!), primeraným oblečením (tzv. cibuľové obliekanie vo vrstvách), dostatkom spánku pri pootvorenom okne, hodnotnou doma pripravovanou stravou.
„Z mojej praxe viem ako prevenciu odporučiť výbornú trojkombináciu: denne probiotiká a čerstvú cviklovo- mrkvovú šťavu a jedenkrát týždenne tubičku prírodného lieku Oscillococcinum *,“ dáva tip MUDr. Richard Wagner z Bratislavy. Odstránenie rizikových faktorov ako pasívne fajčenie dieťaťa, vylúčenie plesní a dráždivých chemických látok by malo byť samozrejmosťou.
*Voľnopredajný liek Oscillococcinum , známy aj ako Oscillo, patrí do účinnej prírodnej liečby bez vedľajších nežiaducich účinkov, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane dojčiat a tehotných žien. Užívanie takejto liečby nezaťažuje organizmus a má dlhodobý a preventívny účinok.
a) Preventívna liečba V čase zvýšeného výskytu chrípkových ochorení: 1 dávka lieku Oscillococcinum1 krát týždenne.
b) Liečba ochorenia – Pri prvých príznakoch chrípkového stavu: 1 dávka lieku Oscillococcinum čo najskôr. Následne zopakovať ešte 2-3 krát v šesťhodinovom intervale.
– V rozvinutom štádiu chrípkového stavu: 1 dávka lieku Oscillococcinum ráno a večer po dobu 1-3 dní.
*Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom
Loading...