Na Slovensku sa povinne očkuje proti desiatim infekčným ochoreniam. V budúcnosti budú môcť navštevovať predškolské zariadenia len tie deti, ktoré absolvovali všetky povinné očkovania.
Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Zaradíme sa tak ku krajinám ako Česká republika alebo Francúzsko, ktoré už obmedzili prijatie neočkovaných detí do škôlok.
Zároveň sa navrhuje zrušiť pokuty za odmietnutie povinného očkovania, ktoré sa v súčasnosti môžu vyšplhať až do výšky 331 eur.
iStock V kolektíve sa nákaza šíri ľahšie Ministerstvo zdravotníctva chce lepšie chrániť deti v predškolských zariadeniach pred zavlečením závažných ochorení. V kolektíve sa ľahšie zavlečie a šíri nákaza.
Pôvodcom nákazy v kolektíve môžu byť práve neočkované deti. Sú hrozbou pre deti, ktoré vzhľadom na svoj zdravotný stav nemôžu byť očkované.
Rodičia, ktorí neočkujú deti, využívajú systém Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, tvrdí, že rodičia, ktorí nedali svoje deti očkovať, zneužívajú kolektívnu ochranu, ktorú tvoria očkované deti, čo je podľa nej neetické.
„Neočkované deti ohrozujú deti, ktoré si aj napriek očkovaniu nevytvorili ochrannú hladinu protilátok. To môže byť z dôvodu, že očkované dieťa má oslabený imunitný systém, alebo má chronické ochorenie.
Očkovacie látky tiež nie sú stopercentne účinné, teda aj napriek očkovaniu môže 1-2% detí zostať po očkovaní voči nákaze vnímavých. Ďalej ohrozujú aj deti, ktoré z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované, ako sú napríklad deti po transplantácii, s onkologickým ochorením a pod.“
Hrozbou sú osýpky, proti tým nechcú rodičia očkovať Súčasnú zdravotnú hrozbu predstavujú napríklad osýpky . Rodičia najčastejšie odmietajú práve MMR vakcínu, ktorou sa očkuje proti osýpkam, mumpsu a ružienke – hovoríme v priemere o 1 700 odmietnutých očkovaní každý rok.
Naposledy sme epidémie osýpok v roku 2018 a 2019 na východnom Slovensku. Pri súčasnom pohybe obyvateľov medzi krajinami, či už za prácou, alebo cestovaním, nemožno vylúčiť, že sa podobné epidémie nebudú opakovať.
Ochranu pred týmito ochoreniami by mala deťom, ktoré nemôžu byť odčkované, zabezpečiť kolektívna imunita (vysoký počet zaočkovaných detí zabráni šíreniu ochorenia). Keďže zaočkovanosť detí v SR proti niektorým ochoreniam klesá, nevieme dostatočnú kolektívnu imunitu zabezpečiť.
Prijímajú aj neočkované deti V súčasnosti môže byť do predškolského zariadenia prijaté aj dieťa, ktoré neabsolvovalo povinné očkovanie. Čo sa zmení?
„V pripravovanej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia navrhujeme zabezpečiť povinnosť, aby do predškolského zariadenia bolo prijaté len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára, alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Pokuty za odmietnutie očkovania dostanú stopku Zrušenie sankcií za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu ministerka považuje za signál, že cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za jeho odmietanie, ale prevencia závažných infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.
Súhlasí s ňou aj Krištúfková: „Zaplatenie pokuty dieťa pred nákazou nechráni. Rodičia si musia uvedomiť, že osobná sloboda sa v prípade prevencie prenosných chorôb končí pri slobode druhého dieťaťa, ktorého môže neočkované dieťa nakaziť.“
Loading...