Fluór deťom – pomáha alebo škodí?

Zuzana Kolečániová 1

Pridáva sa do zubných pást, tabliet pre deti, kuchynskej soli, minerálnych vôd a niekde aj do pitnej vody, aby zabránil vzniku zubného kazu. Fluór sa stal každodennou súčasťou nášho života. Ale je táto látka skutočne užitočná a neškodná?

Jedovatejší ako arzén

Fluór a fluorid sodný, používaný za účelom boja proti zubnému kazu, je považovaný za silný jed so zákerným pôsobením pri dlhodobom užívaní. Vedci vedia, že je 2 a pol krát jedovatejší ako arzén. Fluór vo forme kyseliny fluorovodíkovej leptá sklo, inak odolné voči väčšine chemikálií. Tento prvok hrá tiež dôležitú úlohu pri výrobe hliníka, pri ktorej sa uvoľňujú plynné zlúčeniny, ktoré spôsobujú chronické ochorenia, odumieranie stromov a kostnú fluorózu dobytka, pasúceho sa na kontaminovaných lúkach. Dokonca aj z teflónových hrncov a panvíc sa pri varení dostávajú do dýchacích ciest a do jedla jedovaté látky s obsahom tohto chemického prvku. Využíva sa tiež ako jed na potkany a insekticíd.

Zubnému kazu nezabráni

Ľudia sa domnievajú, že prirodzená koncentrácia fluoridov v zuboch nepostačuje na to, aby zabránila vzniku zubného kazu. Preto sa dnes deťom odporúča okrem starostlivosti o zuby a zdravej výživy pravidelne používať fluorid. Fluorid sodný sa bežne nachádza napr. vo fluoridových tabletách, v zubných pastách a ústnych vodách, fluorid draselný sa zas používa ako prídavok do kuchynskej soli. Ako však chráni pred zubným kazom nie je známe.

Fluoridácia pitnej vody bola podnietená myšlienkou, že u detí sa vďaka pitiu obohatenej vody už pri prerezávaní zubov uloží v zubnej sklovine fluorapatit, čím sa sklovina spevní. Toto tvrdenie však dodnes nie je vedecky overené. To je aj dôvodom, prečo sa fluoridácia pitnej vody už takmer nikde nevykonáva.

Všetkého veľa škodí

Keďže zubné pasty pre deti majú zvyčajne ovocné príchute, malé deti prehltnú pri čistení často až 50 % pasty. Aby sa predišlo otrave, propagujú sa v súčasnosti detské pasty s nízkym obsahom fluoridov.

K akútnym otravám môže dôjsť u detí pri nekontrolovanom príjme fluoridových tabliet alebo pri prehltnutí vysoko koncentrovaných fluoridových gélov, aplikovaných v zubárskej praxi. Preventívne gélové zubné prípravky pre deti spôsobujú, že sa v slinách počas jednej aplikácie nachádza až 6 mg (!) fluoridov. Zubná sklovina sa však týmto opatrením nespevní, ale naopak, spôsobí sa jej zmäkčenie, čím sa zuby systematicky ničia.

Pri zvýšenom príjme môže vzniknúť zubná fluoróza, pri ktorej sa na povrchu zubnej skloviny objavujú matne belavé až hnedé škvrnky alebo prúžky. Dosiahne sa tým presný opak toho, čo bolo zámerom.

Zdravé zuby aj bez fluóru

Zubný kaz nie je ochorením z nedostatku fluóru. U človeka nemôže nikdy nastať jeho nedostatok, lebo takmer všetky potraviny ho obsahujú v malých množstvách. Nachádza sa bežne v pitnej vode, v nápojoch, čiernom a zelenom čaji, potravinách, ovocí a zelenine a v rybách. Morská voda obsahuje 1 mg v jednom litri, niektoré minerálne vody niekoľkonásobok tejto hodnoty.

Skutočne účinná prevencia vzniku zubného kazu spočíva v správnej výžive, obsahujúcej málo alebo žiaden cukor a v správnej a pravidelnej ústnej hygiene. Dnes už je možné zakúpiť aj na Slovensku v bio-obchodoch a v niektorých drogériách viac druhov bezfluórových zubných pást s príjemnou chuťou, ktoré neobsahujú nebezpečné a zdraviu škodlivé chemikálie, ošetrujú zuby pomocou prírodných látok, majú prirodzený bieliaci účinok vďaka obsahu kriedy, sú vhodné pre deti aj dospelých a cenovo dostupné.

  • Zdroj: Aegis Impuls 28/2006, A. Petek-Dimmer: Fluorprophylaxe bei Kindern – Nützlich und unentbehrlich oder gefährlich und höchst giftig?
  • Spracovala a doplnila: Zuzana Kolečániová

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár