Nielen vaše deti, či už v predškolskom veku alebo aj tie staršie, ale aj vy dospelí ste určite aspoň raz v živote ochutnali gumených medvedíkov. Alebo iné gumené – želatínové cukríky. Nie je tak?
Zdroj: ingimage.com
Gumené medvedíky deti milujú – pozor ale na ich zloženie
Podobne aj množstvo iných gumených alternatív. Vieme však, čo v skutočnosti obsahujú?
Vo svojej podstate sú tieto sladkosti pre naše telo len zbytočnou záťažou – nedávajú nám žiadne živiny, vitamíny či minerály. Obsahujú veľa cukru – glukózový sirup, cukor, dextrózu, ovocné šťavy z koncentrátu. Tiež sa objaví kyselina citrónová, aróma, leštiacie látky – včelí vosk, karnaubský vosk.
Cca 18 kusov gumových medvedíkov obsahuje 22 g cukru. Toto asi nie je úplne to pravé pre nás, či naše deti – ak sa macíkovia do nášho jedálnička dostanú občas, dá sa ešte oko privrieť, ale pravidelnosťou by to byť nemalo.
Kolagén v cukríkoch
„Gumené“ sladkosti obsahujú aj nejaké malé množstvo kolagénu – kvôli nemu ich niektorí ľudia vlastne jedia. Práve o tejto zložke málokto vie, že má nejakú spojitosť s mäsom. Želatína je v prírodnom stave priehľadná tuhá látka bez chuti a vyrába sa z kolagénu, ktorý sa získava zo zvieracích koží, šliach, kĺbov a kostí. Možno tie medvedíky, či hadíky, čo ste minule s chuťou popapali, boli vyrobené z bravčovej, hovädzej kože či iných častí zvierat.
Alternatívou je agar , čo je vlastne morská riasa. Tá je vhodná ako dokonalá náhrada živočíšnej želatíny a navyše je prospešná nášmu zdraviu. Keďže ide o rastlinnú želatínu, môžu ju konzumovať bez obáv aj vegetariáni.
Pozrite si, ako sa gumené cukríky vyrábajú
Loading...