HPV. Vírus, ktorý vás môže zabiť

Anna Veselá 0

Ľudský papilomavírus – HPV vírus, je bežný vírus, ktorý postihuje ženy aj mužov. V populácii je veľmi rozšírený. Až 4 z 5 ľudí sa počas svojho aktívneho sexuálneho života stretne HPV vírusom.

HPV rozhodne nie je známkou promiskuity – nakaziť sa môžete už od vášho prvého sexuálneho partnera.

HPV vírusy

V súčasnosti je známych až 150 druhov HPV vírusov. Nie všetky sú onkogénne (spôsobujúce rakovinu).

Niektoré typy HPV vírusov sú neškodné, iné spôsobujú bradavice na rukách, chodidlách a pohlavných orgánoch, iné môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, ale aj rakovinu vagíny alebo análneho otvoru.

Shutterstock

Rakovinové HPV – vysoké a nízke riziko

Medzi onkogénne HPV vírusy patria HPV 31, 33, 45, 52, 58, ktoré spôsobujú okolo 20 percent prípadov rakoviny krčka maternice. Najrozšírenejšie sú HPV 16 a 18, ktoré sú zodpovedné až za 70 percent prípadov.

Za vysoko rizikové HPV vírusy, schopné vyvolať rakovinu, sa považujú aj HPV 39, 51, 56, 59, 68, 73 a 82.

K nízkorizikovým typom HPV vírusov patria HPV 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89 – avšak to, že nespôsobujú rakovinu, neznamená, že sú neškodné alebo nezávažné. 

Infekcie HPV s nízkym rizikom (najmä typy 6 a 11) spôsobujú genitálne kondylómy (genitálne bradavice), rekurentnú respiračnú papilomatózu a niektoré mierne závažné prednádorové stavy krčka maternice, pošvy (vagíny) a vonkajších rodidiel (vulvy).

Genitálne bradavice, ktoré v 90 % spôsobujú HPV 6 a 11, sa zvyknú navyše opakovane vracať.

HPV a rakovina krčka maternice 

Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie, ktoré môže ohrozovať život. Po rakovine prsníka je rakovina krčka maternice druhým najčastejším typom rakoviny u žien.

Je to jediné nádorové ochorenie pohlavných orgánov, u ktorého vieme presne, čo ho spôsobuje – HPV vírus.

Ročne sa na Slovensku diagnostikuje 630 nových prípadov rakoviny krčka maternice (99 % z nich súvisí s HPV vírusom). Jedna tretina z nich, teda viac ako 200 žien, na rakovinu maternice zomrie.

Podľa údajov NZCI každé dva dni sa na Slovensku objaví 5 nových prípadov rakoviny súvisiacej s HPV infekciou a každý deň u nás zomrie jeden človek na niektoré z týchto onkologických ochorení (spolu 900 nových prípadov rakoviny):

  • rakovina maternice
  • rakovina penisu (47% suvisí s HPV),
  • rakovina vagíny (70% súvisí s HPV),
  • rakovina konečníka (84% súvisí s HPV),
  • rakovina vulvy (44% súvisí s HPV),
  • rakovina ústnej dutiny (23% súvisí s HPV) a
  • rakovina nosohltanu(35% súvisí s HPV).
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na celom svete je asi 630 miliónov ľudí (9 % – 13 %) infikovaných HPV,
  • WHO odhaduje, že v súčasnosti má na svete viac ako 2 milióny žien rakovinu krčka maternice, denne zomrie na rakovinu krčka maternice takmer 650 žien
  • Svetová zdravotnícka organizácia vzrastajúci výskyt HPV ochorení považuje z epidemiologického hľadiska za závažnejšie než epidémiu HIV.

Nakaziť sa HPV aj bez pohlavného styku

K infekcii HPV pri akejkoľvek sexuálnej aktivite. Človek sa môže vírusom infikovať nielen pri vaginálnom pohlavnom styku, stačí kontakt s genitáliami (orálny styk, análny styk, petting, netting (maznanie). 

Ľudský papilomavírus napáda bunky slizníc a pokožky, a to najčastejšie v oblasti medzi sliznicou a kožou, alebo v oblasti rôznych typov slizníc. Na infekciu je najvnímavejšia oblasť prechodu dlaždicového a cylindrického epitelu (krček maternice, análny otvor, hrtan), kde vírusy infikujú nezrelé bunky, ku ktorým prenikajú cez miniatúrne poranenia.

Kondóm a HPV

Použitie kondómu môže pomôcť znížiť riziko infekcie HPV. Ale keďže kondómy nezabezpečujú ochranu celej oblasti genitálií, nedokážu zabrániť infekcii v plnom rozsahu.

Na druhej strane, nemusíte sa báť, že sa nakazíte v bazéne, či na WC. HPV sa takisto neprenáša krvou.

 

Kto je najviac ohrozený HPV infekciou

Vírus HPV je vysoko infekčný, takže stačí byť iba raz vystavený vírusu, aby sa ním človek infikoval.

Odhaduje sa, že veľa ľudí sa infikuje vírusom HPV v priebehu prvých 2 až 3 rokov svojho aktívneho sexuálneho života, preto aj najčastejšie nakazení HPV vírusom sú mladí ľudia vo veku 18-25 rokov.

Dôvodom, prečo sa mladé ženy skôr nakazia je, že sliznica maternice krčka je najviac citlivá a náchylná na infikovanie hneď na začiatku sexuálnej aktivity.

HPV nebolí, nakazíte sa rýchlo

WHO uvádza, že u dvoch tretín všetkých ľudí, ktorí majú pohlavný kontakt s infikovaným partnerom, dôjde v priebehu 3 mesiacov k vzniku HPV infekcie. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je tiež vo vekovej kategórii 25–29 rokov.

Ľudia, ktorí sa nakazia HPV infekciou, nevykazujú žiadne príznaky a vírus môžu prenášať bez toho, aby o tom vedeli.

U mnohých ľudí, ktorí majú HPV, obranyschopnosť organizmu postačí na likvidáciu vírusu. Ale u žien, ktorým sa neodhalí a nelieči vírusová infekcia, môže dôjsť k abnormálnym zmenám na sliznici krčka maternice, čo môže viesť k predrakovinovým stavom a rakovine.

Ako sa lieči HPV

Získanú infekciu HPV nie je možné liečiť, môžeme iba podporiť imunitný systém, aby sa s infekciou vysporiadal. Primárnou prevenciou je očkovanie – to zamedzí vôbec vzniku infekcie a následnému rozvoju ochorenia.

Vo väčšine prípadov HPV infekcia samovoľne odíde, imunitný systém si s ňou dokáže poradiť a „vyčistiť“ ju v priebehu cca 2 rokov. No asi 20 % nakazených ľudí nemá také šťastie a infekcia sa vyvinie do ochorenia. Nie je možné dopredu povedať, kto si s infekciou poradí a kto nie.

Mám HPV?

Zistiť, či je žena infikovaná vírusom HPV sa dá počas preventívnej gynekologickej prehliadky, na ktorých lekár veľmi rýchlo dokáže odhaliť predrakovinové štádium.

Súčasťou vyšetrenia je aj tzv. PAP test alebo Papanicolauov ster, ktorý pomáha k včasnej diagnostike. Výsledok steru je hodnotený podľa tvaru bunky, jej charakteristiky. Odstupňovanie je nasledovné:

  1. normálny
  2. normálny zo zápalom (bakteriálny, kvasinkový)
  3. podozrivý (množstvo začínajúcich HPV infekcii, silný zápal)
  4. pravdepodobná rakovina
  5. rakovina.
  6. Pokiaľ žena chodí na preventívne prehliadky a absolvuje pravidelne cytologické vyšetrenia, vrátane vyšetrenia krčka, až polovica nálezov sa môže upraviť a žena vyzdravie. Do hry vstupujú rôzne faktory: imunitný systém, fajčenie, poruchy imunity, nedostatok vitamínov, antioxidantov, promiskuita…

    Od HPV k rakovine krčka maternice

    Rakovina krčka maternice sa môže objaviť v akomkoľvek veku ženy, počínajúc pubertou. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov.

    Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v ranných štádiách, či ešte v štádiu tzv. dysplázie, kedy možno zachytiť vo výstelke krčka maternice abnormálne bunky, ktoré zmenili vzhľad.

    Ojedinele sa dokážu zmeniť abnormálne bunky na rakovinové v priebehu pol roka, inak im to spravidla trvá aj niekoľko rokov. Ak sa však zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné.

    Avšak tým, že veľa žien zanedbáva pravidelné preventívne gynekologické prehliadky, výsledkom je, že viac ako polovica žien prichádza neskoro, vo fáze šírenie nádoru za hranice krčka maternice.

    Očkovanie proti rakovine krčka maternice

    Okrem pravidelných gynekologických vyšetrení sa dá rakovine krčka maternice zabrániť očkovaním už v tínedžerskom veku, pred začatím pohlavnej aktivity (pred začiatkom sexuálneho života je vysoká pravdepodobnosť, že nebudú nakazení HPV).

    U sexuálne aktívnych ľudí sa v dobe vakcinácie už nedá vylúčiť nákaza HPV, ani získanie HPV pozitivity do polroka od očkovania. Podanie vakcíny pred začiatkom pohlavného života má najväčší efekt.

    Avšak neznamená to, že sa nemôžu očkovať sexuálne aktívni ľudia. Vakcína totiž znižuje riziko recidívy ochorenia (chráni proti opakovanej infekcii) aj proti ďalším typom HPV infekcií, s ktorou sa doteraz nestretli. Očkovanie by malo byť odporúčané aj ženám po konizácii krčka maternice. Očkovať sa môže aj žena po pôrode – po šestonedelí.

    Odporúča sa tiež očkovať obe pohlavia, nielen ženy, pretože aj muži sú zaťažení chorobnosťou na karcinómy súvisiace s HPV a výskyt týchto ochorení narastá u mužov i u žien. Bez vakcinácie mužov nie je reálna eliminácia rakoviny krčka maternice.

    Očkovanie proti HPV – koľko stojí

    Doteraz bola na Slovensku možnosť očkovať sa proti HPV

  • dvojvalentnou vakcínou (plne hradená zo zdravotného poistenia), ktorá však pokrýva iba 47 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku alebo
  • deväťvalentnou vakcínou, ktorá pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a nepríjemné genitálne bradavice (nebola plne hradená zo zdravotného poistenia).

Deväťvalentnou vakcínou sa budú môcť na Slovensku očkovať 12-ročné deti bez doplatku od 1. mája 2022.

Ako očkovanie zachraňuje pred rakovinou

Zaočkovanosť na Slovensku je veľmi nízka, okolo 15 %. To nestačí na to, aby nám v budúcnosti nezomieralo viac ako 200 mladých žien na rakovinu krčka maternice zbytočne.

V ČR je zaočkovanosť u dievčat 60 %, u chlapcov 30 %. V Rakúsku je to podobné, zaočkovaných je 60 % dievčat, chlapcov ešte viac ako v ČR – 40 %. Najvyšší podiel zaočkovaných dievčat je v Maďarsku, kde je podiel 70 %.

Očkovanie pritom funguje. Podľa aktuálnej štúdie britských vedcov u dievčat, ktoré boli vo veku 12 – 13 rokov očkované proti HPV, bol zaznamenaný až o 87 % nižší výskyt rakoviny krčka maternice v porovnaní s neočkovanými rovesníčkami.

S použitím: hpv-college.sk, nierakovine.sk,

»»»»»»» Prečítajte si aj: Môžem mať rakovinu krčka maternice?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár