“Hra na vlastné riziko”. To myslíte vážne?

Marcela Beňová 0

Deti milujú ihriská a pre mnohých rodičov predovšetkým v mestách je tento priestor veľkou náhradou za chýbajúcu záhradu. Ako to však žiaľ na Slovensku býva, nie každé ihrisko je pre deti vhodné.

Shutterstock

Aj vy by ste v okolí určite našli nejedno v havarijnom stave, kde je potrebné návštevu prinajmenšom zvážiť. Na čo si dávať pozor?

Slabý dopadový povrch

„Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávame, je chýbajúci dopadový povrch. Je to problém mnohých aj nových ihrísk, ktoré sú buď zle navrhnuté, alebo zrealizované či neudržiavané,“ upozorňuje autorizovaný architekt Juraj Jurík zo spoločnosti Študio-21 plus. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou v oblasti tvorby verejných priestorov, detských ihrísk, športových hracích prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách. Ako odborník podotýka, často sa tiež stáva, že ihrisko síce má „dopadový povrch“ vo forme štrku, štiepky, alebo kôry, ale v nedostatočnej vrstve. „Povrch z prírodného materiálu by mal mať vrstvu minimálne 300 mm, aby tlmil pád, či náraz. Často je povrch pod hojdačkou, šmykľavkou, kolotočom a pod. pri hre rozhádzaný do okolia a deti behajú po 5 cm vrstvičke štrku, ktorý nielenže netlmí prípadný náraz, ale sa na podkladovej zemine šmýka,“ vysvetľuje Juraj Jurík.

Častým javom našich slovenských ihrísk je osadenie herných prvkov na trávu. „Tráva má tlmiacu schopnosť pri výške pádu do 1 metra za predpokladu, že je trávnik udržiavaný a zemina prekyprená,“ podotýka s tým, že v praxi sa takýto stav väčšinou nedá dosiahnuť. Výnimkou sú prípady, keď sa prevádzkovateľ o svoj trávnik pod ihriskom príkladne stará a samotné ihrisko nie je veľmi často navštevované a využívané.

No ak je tráva pod hernými prvkami udupaná až na zeminu, radšej hru s dieťaťom zvážte, pretože riziko úrazu v prípade pádu, najmä z vyššieho herného prvku, rastie.

Prečítajte si aj: Ako toxický šok ničí životy detí?

Pozor na trčiace betónové základy

Tento problém sa týka predovšetkým ihrísk, ktoré pochádzajú zo “socialistických” čias. Betónové základy či kovové časti, ktoré sa objavujú spolu s opotrebovaním materiálu sú najčastejším zdrojom nehôd. Je potrebné, aby ste na ne upozornili prevádzkovateľa ihriska.

Medzi hernými prvkami chýba odstup

V tomto prípade hrozí úraz najmä malým deťom. Či už okolo najzaujímavejšej preliezky, hojdačiek alebo šmýkačiek sa zvykne nahrnúť skupinka detí a ľahko sa stane, že jedno pri hre nešťastnou náhodou zraní druhé.

Veľa rodičov bolo svedkom toho, ako malý návštevník na hojdačke zrazil iné dieťa, ktoré sa pokúšalo dostať na atrakciu hneď vedľa. Rozostupy medzi jednotlivými hernými prvkami by mali byť samozrejmosťou, no nie je to tak.

Shutterstock

V takom prípade treba zvyýšiť ostražitosť a pokiaľ vidíme, že atrakcie na ihrisku nie sú rozmiestnené dostatočne, je lepšie zvoliť si na hranie iné.

Skryté opotrebovanie na dynamických častiach

Staré hojadčky, šmýkačky či preliezky je po čase potrebné vymeniť. Málokedy sa však stane, že by prevádzkovatelia opravovali ihrisko po častiach. Oveľa častejšie počkajú, kým nie je herný priestor v stave, keď je potrebné vymeniť úplne všetko.

Skryté opotrebovania, ktoré síce nie sú hneď viditeľné, no o to nebezpečnejšie, nájdete predovšetkým na starých, zhrdzavelých a neudržiavaných herných prvkoch. Staré retiazkové hojdačky, závesné košíky, rotačné mechanizmy kolotočov – všetky tieto prvky vyžadujú pravidelnú kontrolu.

Inak sa stane, že sa hojdačka či kolotoč pokazí náhle pri hre, ktorá môže skončiť nešťastným úrazom.

Keď už na pohľad chýba údržba

Hoci by udržiavané ihrisko malo byť samozrejmou súčasťou mesta, na niektorých sa už na prvý pohľad prevádzkovateľ dlho neukázal.

Je to vidieť na poškodených rebríkoch, zhrdzavených preliezačkách, hojdačkách, ktoré sú poškodené, či pieskoviskách, kde hrozí úraz kvôli zlomenému ohradeniu. Tu platí, že ak nie je udržiavaný vonkajšok, nebudú bezpečné ani mechanizmy na dynamických častiach.

Prečítajte si aj: Detská obezita je choroba celej rodiny

Takémuto ihrisku sa s deťmi radšej vyhnite. Neudrživané ihriská žiaľ lákajú aj dospievajúcich a okrem poškodených prvkov sa tu nájdu aj odhodené injekčné striekačky, rozbité fľaše a iné veci, ktoré na detské ihrisko rozhodne nepatria.

Tabuľka “na vlastné riziko” na ihrisko nepatrí

Neraz rodičia pred vstupom na ihrisko objavia tabuľku s nápisom: Hra na vlastné riziko. Takéto oznamy však na hracej ploche nemajú čo robiť.

Hoci rodič má prirodzene dohliadať na to, aby si dieťa neublížilo či nezranilo pri hre iné dieťa, neznamená to, že má zodpovednosť za to, ako prevádzkovateľ zabezpečil hracie prvky.

Pokiaľ sa stane úraz preto, lebo atrakcia nebola bezpečne udržiavaná, nesie zodpovednosť práve prevádzkovateľ, ktorý má priestory na starosti. V takom prípade sa nebojte obrátiť práve naňho, alebo upovedomte mestský či obecný úrad.

Pokazená hojdačka či kolotoč, ktorú vaše dieťa obíde, môže pre iné znamenať zbytočný úraz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár