Máme alergika. Ako by mala vyzerať jeho izba?

Natalia Jantošová 11

Slovo „alergia“ sa stalo súčasťou každodenného slovníka mnohých z nás. Týmto ochorením trpí na Slovensku  40 percent  ľudí, deti nevynímajúc.

U dieťaťa, ktorého obaja rodičia trpia alergiou, je riziko vzniku tohto ochorenia až 60 percent. Život s alergiou je popretkávaný množstvom drobných, ale aj väčších ťažkostí a problémov. Medzi tie podstatné patrí zariaďovanie detskej izby a jej následné upratovanie.

Ako by mala vyzerať detská izba malého alergika? 

foto: iStock

Pozor na textílie! 

Pri zariaďovaní detskej izby musíte brať ohľad na vášho  alergika. Textílie, ktoré nechýbajú v žiadnej domácnosti, sú veľkým pohlcovačom prachu. Prach je rajom pre roztoče, ktorých výlučky bývajú nepríjemným spúšťačom alergických reakcií. Veľa detí je dnes alergických práve na prach a roztoče, ktoré v ňom prebývajú. Roztočom sa darí najmä v kobercoch, záclonách, závesoch, vankúšoch a perinách.  

(Ne)žiaduce závesy 

Rodičia by si mali veľmi dobre premyslieť umiestnenie záclon alebo závesov do detskej izby. Na záclonách a závesoch sa okrem prachu a roztočov usadzujú pele, ktoré prenikajú dovnútra pri vetraní. Lepšou alternatívou sú žalúzie.

V prípade, že nechcete záclony z detskej izby odstrániť úplne, perte ich aspoň raz za 2 mesiace na vyššej teplote, odporúča sa 60 stupňov. Ak si vyberiete žalúzie, nezabúdajte ich pravidelne utierať, aby sa na nich netvorila vrstva prachu. 

Koberec verzus iný druh podlahovej krytiny 

Túto dilemu zažívajú pri zariaďovaní detskej izby všetci rodičia. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Hoci koberce chránia deti pred prechladnutím od nôh, v prípade, že máte doma alergika, vyberte si radšej iný druh podlahovej krytiny. Koberce sú totiž živnou pôdou pre prach a roztoče, ktoré môžu spustiť nepríjemnú alergickú reakciu.

Podlaha detskej izby musí byť komfortná, príjemne teplá a ľahko umývateľná. Dobrým variantom je mäkké linoleum alebo korok. Oba materiály sú ideálne pre malých lezcov a dobre poslúžia aj pri prvých krôčikoch vášho zlatíčka.

foto: iStock

 

Ako si ustelieš, tak budeš spať

Veľkú pozornosť by mali rodičia venovať aj detskej postieľke. Matrac a posteľná bielizeň sa rýchlo stávajú kráľovstvom roztočov. Ak chcete ochrániť svoju ratolesť,  hľadajte matrace pokryté ochrannou vrstvou alebo poťahom.

Vankúše a prikrývky by mali byť antialergické alebo z dutého vlákna. Posteľnú bielizeň nezabudnite vymieňať raz za 7 až 10 dní, pričom aj prikrývka a vankúš by sa mali vyprať aspoň raz za tri mesiace.

Čistenie a dezinfekcia hračiek

Hračky sú neodmysliteľnou súčasťou každej detskej izby. Pre malého alergika môžu byť ale zdrojom problémov, pretože v niektorých druhoch hračiek sa hromadí prach a roztoče. Týka sa to najmä plyšových a textilných hračiek.

Ak je vám ľúto vyhodiť obľúbené zábavky vášho dieťaťa, stačí sa o ne správne starať. Tie, s ktorými sa vaše dieťa nehrá pravidelne, odložte do uzatvárateľnej nádoby, skrine alebo zásuvky na hračky, aby sa ne neprášilo.

Hračky, s ktorými sa rado hrá, musíte pravidelne prať pri vysokej teplote.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. My sme tiež upravovali izbu, keď sme zistili, že syn má alergie. NAjhoršie bolo, že s plyšákmi spával a nechcel sa ich vzdať. Tak sme nechali len jedného. Vymenili sme podlahu, vyhodili závesy a kúpili sme v jutexe malý hrací koberec, aby nesedel na zemi

  2. Baby mne sa tiež potvrdilo, že to sposobuju aj zavesy, zaclony a stare rolety tiež keď je na nich prach- všetko sme vyhodili….

    1. Je to pravda, my máme už roky len vonkajšie elektrické žalúzie a žiadny zbytočný prach zachytený na záclonách doma nemáme a ani nepotrebujeme!!

      1. Ja môžem určite doporučiť elektrizáciu na žaluzie a orlety od somfy máme už roky a som veľmi spokojná

  3. Moje deti mali v izbičke všetko – závesy, koberec, plyšáky až sa teraz hanbím. Všetkého sme sa zbavili (plyšákov len uložili do krabice, nechceli sa s nimi rozlúčit) a všetci majú prísny zákaz nosiť plyšáky ako darček. Periny prezliekam raz za dva týždne a snažím sa aspoň3 krát do roka prať aj periny. Možem potvrdiť, že sa nám všetkým lepšie dýcha

  4. Tiež máme podložku parklon premium. Je perfektná, nešmýka sa na nej, deti nesdia na studenej zemi a keď tam niečo vylejú, stačí to zotrieť handričkou

  5. Naše deti majú v izbičke malý hrací koberec a aj tak sa vždy hrajú na podlahe. Snažím sa byť s nimi čo najviac vonku, doma veľa vetrávam a keď príde peľové obdobie, aj tak nepomože nič

Pridaj komentár