Čo vlastne enurézu spôsobuje?
Ide o poruchu ovládania močového mechúra alebo o problém vo zvýšenej tvorbe moču. Oba probléme vie urológ alebo nefrológ riešiť.
Po liečbe enurézy liekmi sme mali opäť mokrú noc. Vrátiť sa k užívaniu liekov?
Pokiaľ to bola len jedna epizóda, zatiaľ to nie je potrebné riešiť. Je potrebné však vedieť, že aj po ukončení medikamentóznej liečby sa môže enuréza vrátiť.
Čo môže byť v tomto veku dieťaťa po piatom roku spúšťačom enurézy?
Môže to byť stres – a to napríklad aj z kolektívu v škôlke či z učiteliek v nej, alebo z nástupu do školy. Sú prípady, kedy tento problém začne ako súčasť súrodeneckej žiarlivosti alebo zmenách situácie v rodine, napríklad aj narodenie súrodenca. V tomto prípade je vhodná spolupráca so psychológom.
Hovorí sa, že deti z nočného pocikávania vyrastú. Je to tak?
Vo väčšine prípadov áno, želali by sme si, aby to tak bolo u všetkých detí. To znamená, že mnohé deti nepotrebujú lieky a dostanú sa z tohto obdobia vývojom. V niektorých prípadoch ale je potrebné podporiť odstránenie enurézy medikamentózne – pre možné psychické dôsledky, pre dieťa je to vždy náročné obdobie.
Čo v prípade, ak liečba enurézy jedným liekom je neúspešná?
V tomto prípade treba dobre zvážiť, kde je príčina problému. Pokiaľ dieťa napriek medikamentóznej liečbe nereaguje zlepšením, je potrebné znovu vykonať vyšetrenia. Problémom môže byť menší objem močového mechúra, ktorý nevydrží v noci udržať ani objem moču zmenšený pri užívaní liekov. Bez nových vyšetrení u urológa a nefrológa to však nepôjde.