Ortopéd radí (najčastejšie chyby rodičov od bábätka po pubertu)

MUDr. Brozmanová Blažena, CSc. 1

Nevhodnými návykmi a postupmi môžme svojmu dieťatku brániť v správnom vývoji chrbtice a nôh, či v celkovom držaní tela a spôsobiť mu tak neskôr problémy.

Najčastejšie chyby rodičov podľa veku detí – na čo upozorňuje ortopéd

Shutterstock

 

Bábätko ešte len leží…

Pohybový vývoj a komfort  najčastejšie narušuje dlhotrvajúca fixácia v jednej, niekedy  neprirodzenej  polohe, bez možnosti sa povystierať a ponaťahovať.

  • Vyhýbame sa dlhému polohovaniu dieťatka v malých kočíkoch a dlhotrvajúcej fixácii v nevhodných popruhoch.
  • Bábätko neberieme na ruky sústavne v tej istej polohe, s tým istým vybočením chrbátika, šikmým sklonom panvy a rovnako pootočenou hlavičkou.
  • Pri postieľke sa dieťatku prihovárame z oboch strán, z oboch strán mu umožníme prísun svetelných a zvukových podnetov, hračky podávame z oboch strán, dbáme, aby hlavička bola v ľahu polohovaná z oboch  strán.      

Bábätko začína sedieť…

Žiadnu vývojovú fázu u zdravého dieťaťa neurýchľujeme! 

  • Dieťatko predčasne neposádzame, nepodopierame nasilu,
  • Všímame si, či pri dlhšie sa opakujúcom sedení opakovane nenachyľuje do jednej strany, aby sme mu nevypestovali skoliotické držanie, resp. skoliózu.
  • Dieťaťu neumožňujeme dlhšie trvajúcu „chôdzu“ v „chodítkach,“ kde sa opakovane odráža jednou, alebo oboma  nohami , čo podporuje (valgózne) vybočenie jednej aj druhej päty do „X„.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Neučte vaše deti sedieť!

 

Dieťatko chodí …

Nohy do „O“ alebo „X“

  • V tomto veku má dieťa prirodzené postavenie predkolení a kolienok mierne do „O“ (varózne postavenie kolien resp. predkolení ).
  • Až cca vo veku 3 rokov sa kolienka vyosujú do mierneho tvaru  „X„.
  • Samozrejme , že na  tvare tela, teda aj dolných končatín  sa podieľajú aj ničím neovplyvniteľné genetické faktory.

»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sú chodítka nebezpečné.

Klenba nôh

  • Plosky nôh dieťatka ešte nemajú formovanú pozdĺžnu klenbu, ktorá je síce u zdravej nohy vytvorená, ale cca do 3 – 4 rokov je chránená pred preťažením tukovým vankúšikom.

Chodíme na prechádzky

  • Veľkú chybu robia rodičia, ktorí dlhodobo vodia dieťa stále za tú istú ruku, čo vedie k návyku dvíhať stále to isté rameno s trvalým následkom. Aj keď rodičia pri vychádzkach striedajú strany, za ktoré dieťa vedú, nie je dobré dieťa chôdzou preťažovať.
  • Dieťatku treba umožniť , aby si do istej miery samo regulovalo svoje pohybové aktivity, v zmysle  umožnenia chôdze, posedenia si, lezenia, hojdania sa a podobných hravých aktivít.
  • Pri vychádzkach i hrách dbáme na správnu obuv, ale i dostatočne priestranné ponožky primeranej veľkosti i šírky v oblasti prstov.
  • Dieťa nikdy nedvíhame , resp. nevyťahujeme za ruky vystreté v lakťoch, aby sme mu nespôsobili tzv. bolestivú pronáciu  ( skĺznutie nevyzretého väzu z hlavičky vretennej kosti), čo síce odborný lekár jednoduchým manévrom napraví , ale tento čas možno stráviť aj príjemnejšie.

Veľmi dôležité je zachovať dostatok odpočinku i prirodzeného pohybu. K správnemu spánku prispieva i vhodný matrac.

  • Podložka nemá byť príliš mäkká, aby sa v nej dieťa nezanáralo a nedeformovalo si chrbticu, ale ani veľmi tuhá , čo vedie k prílišnému tlaku podložky na jemnú pokožku a nedostatočnému prekrveniu mäkkých štruktúr.
  • Dieťa sa má zľahka zanoriť do elastického povrchu matraca, ale ihneď pocítiť dostatočnú pevnosť podkladu.
  • Dostatočná opora podložky umožní ľahšie otáčanie, resp. pohyby v postieľke a priaznivo vplýva na ďalšie „preskúmanie„ a rozvíjanie svojich pohybových možností.

 

Škôlkari….

Nohy do O, nohy do X.

  • Dieťa je už schopné sústredenejšie pracovať, čiže z hľadiska pohybového aparátu dlhšie zotrvať v určitej polohe.
  • Najmä ak máme v rodine genetickú dispozíciu osového vychýlenia kolien do „X „, dbáme, aby sa dieťa nehralo resp. nesedelo v kľaku s chodidlami široko od seba.
  • Rodičia s genetickou dispozíciou kolien do „ O „, by nemali podporovať sedenie svojho potomka v tureckom sede, alebo sedoch obkročmo. 

Nakoľko kostra v tomto veku ešte nie je zrelá, v tomto veku vznikajú základy  pre správne, ale aj chybné držanie tela.

V tomto veku mnohí rodičia začínajú uvažovať o najvhodnejšom športe pre svojho potomka.

  • Odporučenie vhodnej športovej aktivity je vecou veľmi individuálnou, závisí od pohybových predpokladov dieťaťa.
  • Napriek tomu nemožno odporučiť nadmerné jednostranné preťažovanie kostry – tenis, stolný tenis, bez vhodne vedenej kompenzačnej aktivity.

Pre dieťa v tomto veku nie sú vhodné ani silové športy, či príliš intenzívne gymnastické cvičenia s vyťahovaním kĺbových puzdier.

Shutterstock

 

Školáci

Deti v tomto veku veľa sedia, nosia ťažké školské tašky. Zmena pohybových zvyklostí, bez zabezpečenia pohybovo vyváženého režimu prináša mnohé riziká.

Dlhé sedenie a nábytok

  • Rodič sa podľa možnosti presvedčí, či má dieťa primeraný nábytok, stoličky takej výšky, aby nohy zo stoličky neviseli a aby chodidlá mohli byť opreté o podlahu.
  • Dieťa  má mať možnosť sa pevne oprieť lakťami o stôl, prílišné nakláňanie vedie ku guľatému chrbtu, ale aj zníženiu dychovej kapacity pre obmedzenie hrudníkového dýchania.
  • Akákoľvek dlhšie trvajúca asymetria pri sedení vedie k skolióze – bočnému zakriveniu chrbtice. Ak dieťa dlhšie číta, vždy má mať možnosť oprieť sa chrbtom o operadlo stoličky.

Častým problémom je prenášanie ťažkých školských tašiek.

  • Ak nie je  dohovorom možné upraviť hmotnosť obsahu tašky, volíme vhodný batoh na plecia. Jeho popruhy majú byť primeranej dĺžky, nesmú byť voľné, čo vedie k „nadhodu „ tašky na chrbát a hrbeniu do predklonu.
  • Optimálne sú vodorovné stabilizačné popruhy okolo pása popri správne širokých a dlhých zvislých popruhoch ruksaku.
Shutterstock

V puberte

Medzi veľmi časté zlozvyky v školskom veku patria  predčasné nadmerné preťažovanie chlapcov silovými športmi, resp. v posilňovniach, jednostranné športy bez kompenzačných aktivít .

Vysedávanie pri počítačoch, nosenie rúk v hlbokých vreckách, nosenie tašiek cez jedno plece  nielen  zhoršujú držanie tela, vedú k predsunutému držaniu hlavy, skráteniu prsných svalov, ale aj deformujú chrbtice našich detí.

Dlhodobé telefonovanie s mobilom na jednej strane o.i. vedie k návyku trvalého náklonu hlavy. U  dievčat, ale aj u chlapcov sa často  vedie  k bolestiam v  krčnej chrbtici, resp. šikmému postaveniu hlavy aj nosenie ofiny, ktorá zakrýva výhľad a polovicu tváre.

U dievčat je potrebné vysvetliť, že zmene postavy na ženskú neprispeje predsúvanie ramien a hrbenie sa. Takisto nie je vhodné predčasné používanie vysokých podpätkov, resp. tvarovo nevhodnej obuvi. …  ale či nás poslúchnu…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár