Viete, že pupočníkovú krv, ktorá sa nachádza v pupočnej šnúre a placente po pôrode dieťaťa, lekári používajú na liečbu mnohých závažných ochorení?
Napriek tomu sa pupočníková krv spolu s pupočnou šnúrou a placentou často vyhadzujú ako biologický odpad, čím strácame cenný zdroj buniek, ktoré majú potenciál pomôcť pri riešení mnohých zdravotných komplikácií.
foto: pexels
Jedinečné perinatálne bunky
Pupočníková krv je známa hlavne kvôli tomu, že obsahuje krvotvorné kmeňové bunky a už roky pomáha pri liečbe ochorení, ako sú leukémia, myelóm, lymfóm, solídne nádory a iné.
Zároveň, rovnako ako placenta a pupočná šnúra, obsahuje aj rôzne iné typy kmeňových buniek. Tie majú schopnosť napr. regenerovať a nahrádzať poškodené tkanivá a orgány. Prebieha množstvo štúdií v ktorých vedci skúmajú ich využitie pri liečbe napr. detskej mozgovej obrny, mŕtvici, Crohnovej choroby, infarktu, či iných.
Na rozdiel od buniek, ktoré je možné získať v priebehu života, bunky perinatálnych tkanív (získaných v čase pôrodu) majú jedinečné vlastnosti. Je to dané ich „mladosťou“ a tým, že nie sú ovplyvnené už prekonanými chorobami, životným štýlom a pod.
Ako prebieha odber perinatálnych tkanív
Odber pupočníkovej krvi je jednoduchý a bezpečný pre matku aj dieťa. Po pôrode sa pupočná šnúra prestrihne a lekár odoberie krv zo žíl pupočníka a placenty do odberového vaku. Celý proces trvá len niekoľko minút a nemá žiadny vplyv na bonding medzi matkou a dieťaťom. Následne sa na prevoz do špecializovaného laboratória pripraví aj časť pupočníka a celá placenta.
Využitie je možné v priebehu celého života. V detstve aj v dospelosti.
Pupočníková krv, placenta aj pupočná šnúra sú cennými zdrojmi rôznych buniek, ktoré majú potenciál zachrániť, či zlepšiť životy. Ich využitie je možné v priebehu celého života, teda v detstve aj v dospelosti.
Ak čakáte bábätko, zvážte uchovanie perinatálnych tkanív. Dáte tak svojmu dieťaťu dar, ktorý mu môže v budúcnosti pomôcť pri liečbe mnohých ochorení.
Loading...