Sople patria k deťom. Naučte ich smrkať a nebudú stále doma

Anna Veselá 0

Prišlo dieťa po lete do kolektívu a bum, ochorelo? Troška sa ochladilo, bolo v kontakte s inými deťmi, výsledok sopeľ?

Máloktoré dieťa sa vyhne tomuto údelu. Je to v podstate veľmi normálna reakcia – do šiestich – siedmich rokov dieťaťu pracuje imunitný systém, dozrieva.

Pexels

Sople 8-krát za pol roka?

Váš škôlkar, či školák môže byť veľmi často chorý. Nádchu, sopeľ, kašeľ môže schytať hoci aj osemkrát od jesene do jari, je to stále „v norme,“ aj keď sa to rodičovi nezdá, lebo prakticky to vyzerá tak, že do škôlky viac nechodí, ako chodí.

So soplíkmi, hocako otravnými, treba rátať, brať to ako realitu. A nebežať s prvým škriabaním v krku hneď k lekárovi. Je to zbytočné.

Bežné veci, ako sú soplíky a kašeľ, hoci aj veľmi škaredý, ktorý sa objaví, len čo sople začnú trocha zatekať, vieme riešiť aj doma, bez toho, aby sme utekali k lekárovi.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako liečiť kašeľ bez liekov. 10 možností.

V drvivej väčšine soplíkových prípadov stačí – hocako nadnesene to znie, len trochu „mamičkovskej“ starostlivosti:

  • čajík s medom,
  • nejaká dobrá polievka, nad ktorú dieťa strčí hlavu, bez toho, aby vedelo, že si svojim spôsobom „naparuje“ dutiny,
  • suché teplo, hoci len teplý vankúšik, na ktorý položí hlávku,
  • možno nejaký príjemný olejček, ktorým pomasírujeme hrudník
  • alebo cibuľové ponožky, ktoré krásne „prevoňajú“ byt.
  • a ten, samozrejme, treba často vetrať, ale to asi vieme.

Ako rozlíšim, či ide len o soplík alebo zápal priedušiek?

Deti, imunita, sople
Pexels

Možno vás to prekvapí, ale zápal priedušiek nebýva u detí až taký častý. Skúsení pediatri hovoria, že 99 % prípadov kašľu je „len“ sopeľ, ktorý zateká.

Problém vzniká vtedy, keď si dieťa nevie vyfúkať nos a zo zápalu horných dýchacích ciest (nádcha, zvýšený hlien) sa vyvinie akútny zápal priedušiek.

Stáva sa to najmä, ak sa „nerieši“ soplík – dieťa musíme pobádať, aby si často fúkalo nos. Dutiny zvlhčujeme napríklad morskou vodou, aby sa upokojili sliznice dýchacích ciest.

Soplíky teda „liečime“ tak, aby hlienov bolo v nose čo najmenej, aby sa v nose „nezabetónovali,“ aby sa v hlienoch nemali šance množiť choroboplodné zárodky.

Viete, ako správne vyfúkať nos?

Najmenším bábätkám čistíme nos odsávačkou. Pozor však, aby ešte 5-ročné „bábätká“ nepoužívali namiesto smrkania hadicu od vysávača.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo.

Ako sa to robí správne:

  • najprv vyfúkame poriadne jednu nosovú dierku (jeden výdych), potom druhú nosovú dierku (druhý výdych).
  • počas jedného výdychu nestriedame obidve dierky, nerobíme „prehadzovačku.“

Povzbudzujte tiež dieťa, aby hlieny vykašliavalo, čo najviac. Nevadí, ak vykašlané hlieny nevie vypľuť, ale ich prehltne. Je to menšie zlo, ako ich nechať v dýchacích cestách.

Dobré je tiež dieťa naučiť napríklad na kanvičkovanie, aby si zvyklo robiť nosovú hygienu.

Pexels

Zvládnem 3 dni bez lekára?

Povedzme, že dieťa sa vám posťažuje, že ho škriabe v krku: máte hneď podozrenie na angínu? Je dobré si počkať aspoň dva, tri dni, ako sa bolesť v hrdle bude ďalej vyvíjať.

Priebeh ochorenia veľa napovedá pediatrovi, o akú chorobu ide – na začiatku choroby ešte nemusí byť vôbec jasné, či ide o angínu alebo „len“ nádchu, pri ktorej môže byť hrdlo podráždené.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Cibuľový sirup na kašeľ (vykašliavanie, laryngitída, zápal priedušiek).

Prvé tri dni spravidla dokážete manažovať chorobu dieťaťa aj bez konzultácie s lekárom:

  • pokiaľ má dieťa horúčku, ktorá môže byť spočiatku aj veľmi vysoká, ale už na druhý, tretí deň klesá, je prítomný sopeľ, kašeľ, veľmi pravdepodobne ide o vírusové ochorenie (na tie antibiotiká nezaberajú).
  • ak ale horúčka neklesá ani na štvrtý deň, prípadne sa znovu objaví po niekoľkých dňoch, vtedy určite konzultujte stav s lekárom.

Takisto si všímajte, ako sa dieťa správa:

  • ak je mu viditeľne po pár dňoch horúčky lepšie a vyzerá „živšie,“ je to dobrý znak, že je z choroby vonku.
  • Ak sa vám ale zdá, že sa dieťa ani po pár dňoch nepozviechalo, zavolajte pediatrovi.

Doliečte sa

Aj keď sú soplíky pre rodičov otravné, lebo vedia poriadne skomplikovať pracovný život, je vždy dobré si premyslieť, koľko času sa s nimi ešte chceme mordovať:

otázka vždy stojí, či radšej poriadne nádchu a kašeľ doliečime, lebo ak dáme dieťa do kolektívu skôr, môže sa stať, že nedoliečime jedno vírusové ochorenie a dieťa nám schytá druhé.

Posilňujme deťom priebežne imunitu tak, že budú chodiť von za každého počasia, nebudeme ich moc babušiť, aby ich hneď pri prvom vetríku „neofúklo,“ zabezpečme im pravidelný skorý odchod do postele bez elektroniky pred večierkou.

Ak už chceme posilňovať imunitu aj nejakými preparátmi, nemali by sme vynechať vitamín D, ktorý potrebujeme aj my, dospelí, v zimnom období.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár