Zjesť naraz viac sladkostí. Radí detská zubárka

Katarína Puškarová 0

Čas vianočný, čas sviatočný si asi málokto spája s bolesťou zubov. To nás skôr bolia bruchá… Ibaže detské zúbky sú počas sviatkov naozaj v ohrození. Prinášame preto niekoľko skvelých tipov, ako deťom dopriať sladkosti a zároveň nemať žiadne starosti.



Každý rodič má v hlave dilemu: dať alebo nedať? Vianoce bez sladkostí sú ešte nepredstaviteľnejšie než Vianoce bez snehu. Na také sme si už zvykli. Ale na ten zvieravý pocit v žalúdku, keď chceme drobcovi dopriať (veď sú Vianoce), ale zároveň chceme, aby mu sladkosti neublížili, na ten si rodič nezvykne nikdy.

Naraz a viac!

„U nás doma to robíme tak, že si dáme už počas štedrej večere mnoho vecí, ktoré obsahujú cukor. Máme oblátky s medom, jabĺčko, po večeri koláče. A viete, čo sa stane? Zrazu máme dosť, nepotrebujeme viac. Takže moja rada znie, ak sladkosti, tak viac naraz a nie celý deň po troškách. Lebo žiadny rodič nedosiahne, aby si dieťatko umývalo zuby, povedzme, desaťkrát za deň po každej zjedenej sladkosti,“ radí MUDr. Kristína Kardelis, detská stomatologička zo zubnej kliniky Dr. Martin. Pritom stále platí, že sladkosti sú výnimka, nie pravidlo.

Prečo je cukor problém?

Že cukor škodí, isto viete. Ale viete prečo? „Pretože baktérie v ústach cukor, ktorý zostal vo zvyškoch potravy na zuboch a medzi nimi, rozkladajú. Pritom produkujú kyseliny, ktoré rozleptávajú  sklovinu a vzniká kaz,“ vysvetľuje detská stomatologička. Detské mliečne zuby sú však ohrozenejšie než zuby dospeláka. „Mliečny zub sa rýchlejšie kazí, lebo má tenšiu sklovinu. Aj relatívne malý kaz môže byť blízko zubného nervu a zub môže začať bolieť. Preto je veľmi dôležitá správna hygiena a pravidelná kontrola u zubného lekára,“ dodáva MUDr. Kardelis.

Kapitola ovocie

Nielen kolekcie, koláčiky a všakovaké výslovné sladkosti obsahujú cukry. Tie sú napríklad aj v ovocí. „Čerstvé ovocie je v prvom rade plné vitamínov a je zdravé, ale aj ono obsahuje cukry a kyseliny, ktoré škodia zubom. Po konzumácii je dobré si  ústa vypláchnuť čistou vodou a kyseliny tým zriediť,“ upozorňuje MUDr. Kristína Kardelis.  A čo sušené ovocie? „Sušené ovocie je zbavené tekutiny, ale obsahuje cukor a hlavne je lepivé. Zvyšky sa tak ľahko dostanú do rýh na stoličkách a medzi zuby.“

Čerstvé ovocie je teda bez debaty zdravé a každý rodič v duchu skáče od radosti, keď jeho dieťa zje aspoň svoju malú dennú dávku. Ako však spomína aj detská stomatologička, je múdre vypláchnuť ústa aj po jabĺčku alebo banáne čistou vodou, aby sa kyseliny v ústach čo najviac zriedili. „Podobne odporúčam pokračovať aj po jedení nelepivých sladkostí, ako sú koláčiky a keksíky,“ dáva ďalšiu radu MUDr. Kristína Kardelis z Dr. Martin.

Ak má váš drobec rád ovocnú kapsičku, pokojne mu ju doprajte. „Deti by však mali obľúbené ovocné kapsičky zjesť naraz a nie cuckať počas celého dňa. Nesmieme dovoliť cukru pôsobiť na zuby permanentne,“ upozorňuje detská stomatologička.

Čipsy nie sú sladkosť, ale…

Po papaní sušeného ovocia alebo čipsov (ktoré sú, mimochodom, tiež plné cukrov) však zúbky treba umyť kefkou a pastou, a to hneď po ich zjedení, aby sme odstránili zvyšky, ktoré ostali v stoličkách a medzi zúbkami. „Vo všetkých potravinách, a teda aj v slaných čipsoch či iných slaných pochúťkach, sú cukry. Tieto pochutiny  sa ľahko dostanú do medzizubných priestorov či zubných rýh, preto treba čisteniu aj po slaných potravinách venovať veľkú pozornosť. Najhoršie sú však sladkosti, ktoré sa na zuby lepia a je ťažké ich umyť. Napríklad také gumové medvedíky, turecký med, štolverky a podobne,“ konštatuje detská zubárka. Takže hor sa zase do kúpeľne!
Vyzerá to ako otrava, ale dá sa to vidieť aj z lepšej stránky – ak si deti musia ísť umyť zuby po každej zjedenej kolekcii, salónke a cukríku, možno prestanú tak veľmi túžiť po sladkostiach.

Sladké pitie

Rovnako ako sladkosti, aj sladené nápoje dokážu na zuboch napáchať veľké škody. „Najzdravšia pre zuby je čistá voda,“ potvrdzuje stomatologička. „Džúsy a sladké nápoje odporúčam piť výnimočne a nárazovo, pretože obsahujú veľmi veľa cukrov a kyselín. Najviac poškodzuje sklovinu citrónový a grepový džús a kolové nápoje.“
Nie je teda hriech dať dieťatku napiť sa aj sladkého nápoja, ale namiesto toho, aby ho malo poruke celý deň a dalo si hocikedy, mu ho mama alebo otec dajú nárazovo a výnimočne.

Rituály so strojčekom

Nielen po sladkej chvíľke, ale po každom jednom jedení by si malo umyť zuby aj dieťa, ktoré nosí fixný strojček pripevnený o zuby zámkami. „Je to dôležité, pretože na zámkach, ktoré sú spojené drôtikom, sa zachytáva veľa zvyškov potravy,“ upozorňuje MUDr. Kristína Kardelis. „Takzvané nočné strojčeky sa nasadzujú na noc na už vyčistené zuby. Neviditeľné strojčeky, ktoré sa nosia vo forme dlahy nasadené na zuboch 23 hodín denne, sa dávajú počas jedenia dole a skôr ako ich opäť nasadíte, treba si zuby umyť.“

Zábavný vianočný rituál

Bez pravidelnej a dôkladnej zubnej hygieny to veru nepôjde ani cez Vianoce. Inak môžete silvestrovský večer stráviť na detskej zubnej pohotovosti s uboleným dieťatkom. Skúsená stomatologička má však skvelé odporúčanie: urobiť z umývania zubov zábavu. Napríklad si zakaždým pustiť obľúbenú vianočnú pesničku alebo si zúbky umývať spolu s dieťatkom.

„Podľa mňa by mala byť sladkosť aj počas Vianoc nie pravidlom, ale výnimkou, najlepšie vo forme odmeny a hlavne po plnohodnotnom jedle a nie ako náhrada zaň. Je jedno, aká je to sladkosť, vždy treba zakončiť deň s čistými zubami,“ uzatvára detská zubárka.
Tak budú Vianoce nielen spokojné, ale aj trochu sladké a bez rizika vianočných zubných kazov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár