Do kina na film sa mi podarí dostať tak dvakrát do roka, ak nerátam tzv. povinné jazdy s deťmi v rámci narodeninových osláv – obvykle sa mi ujde nejaká milá rozprávka zo štúdia Disney.
Instagram Čiastočne som si na vine ja sama, pretože:
som náročný divák a málokedy hrajú kiná filmy podľa môjho gusta o film, ktorý ja vyberiem zvyčajne nikto z rodiny a priateľov nejaví záujem uprednostním televízor, DVD alebo stiahnutý film v pohodlí domova neznášam pukance, koly, lupienky a podobné „hlúposti“, ktoré podľa mňa do kina nepatria za cenu lístka bratislavského kina (7 eur) si kúpim niečo iné prečítam si radšej dobrú knihu mám rada filmy v pôvodnom znení, ktoré kiná dávajú málokedy (jazykár vo mne sa nezaprie). Teraz zrejme chápete, prečo som sa dnes ocitla v kine sama z celej našej rodiny, bez pukancov a koly a v ľudoprázdnej kinosále som si miesto na sedenie mohla pokojne vyberať.
Po dlhšej dobe som však mala možnosť pozrieť si hodnotný a zvláštne-krásne animovaný film s vkladaním fotografií (určený hlavne dospelým) z francúzsko-nemecko-belgickej koprodukcie a z dielne známeho francúzskeho animátora Michela Ocelota (poznáte od neho rozprávku Kirikou), ktorý na tomto animovanom filme pracoval viac ako šesť rokov!
VIDEO Smelo môžem vyhlásiť, že tých šesť rokov svojho života nepremárnil. Odkaz príbehu o malom dievčatku Dilili v Paríži totiž hovorí o neblahom postavení dievčat a žien nielen koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia v Paríži, ale poukazuje aj na dnešné zneužívanie dievčat a žien a na ich nerovné podmienky vo svete.
Hlavná myšlienka o hodnote a zrovnoprávnení žien a dievčat v spoločnosti zaznie netradične aj ako jasne vyslovené posolstvo v záverečných animovaných titulkách.
Spolu s Dilili sa ocitneme v prekrásnom Paríži v období „Belle Epoque“ a máme možnosť pozrieť si zblízka, zvonku či zvnútra takmer všetky významné monumenty, námestia a uličky Paríža.
Zoznámime sa s významnými umelcami, vedcami, spisovateľmi a osobnosťami francúzskej i celosvetovej kultúry prostredníctvom hudby, maľby, vtedajšej módy či architektúry alebo kultúry stolovania.
Chýbať nebudú ani vynálezy doby ako vzducholoď, automobil či vakcína proti besnote. Prekvapí aj dôstojný, slušný a úctivý jazykový prejav a slovník hlavných hrdinov – to sa už tak často nepočuje ani vo filmoch pre deti.
Vitajte v spoločnosti milých a vzácnych dám, ktoré sa nebáli kráčať proti prúdu. Podarilo sa to nielen hlavnej hrdinke malému dievčatku Dilili z Novej Kaledónie, ale aj Marie Curie Sklodowskej, opernej speváčke Emme Calvé, herečke Sarah Bernardthovej či sochárke Camille Claudelovej, podariť sa to môže aj nám.
Milé ženy, dievčatá, tínedžerky, mamy a dcéry, film Dilili v Paríži si nenechajte ujsť! Je to totiž film pre nás a o nás – je to oslava našej ženskosti.
Loading...