13 vecí, ktoré psychicky silné ženy nerobia

Anna Veselá 3

Amy Morin je psychoterapeutka so zaujímavým osobným príbehom. Keď mala 23 rokov, nečakane jej zomrela mama. Na tretie výročie jej smrti musela čeliť ďalšej rane od života. Na infarkt zomrel jej dvadsaťšesťročný manžel.

Unsplash

Stať sa vdovou vo veku 26 rokov bola naozaj surreálna skúsenosť,“ píše Amy. „Smútok bol niekedy neznesiteľný, ale vedela som, že prežívanie bolestných pocitov je súčasťou procesu hojenia. Zistila som tiež, že ľudia, ktorí sú v živote psychicky silnejší, majú nielen zdravé návyky, ale sa aj vedome vyhýbajú nezdravým návykom, ktoré by ich brzdili.“

 Ženy by chceli byť psychicky silnejšie, hovorí Amy, lenže nevedia, ako posilniť „psychické svaly.“ Preto „Všetkým ženám, ktoré sa dnes snažia byť o trochu silnejšie ako včera,“ venovala Amy Morin svoju knihu s názvom 13 vecí, ktoré psychicky silné ženy nerobia.

Neporovnávajú sa s inými ľuďmi

Všetci sa niekedy porovnávame s inými, čo nám môže pomôcť odhaliť niektoré svoje silné a slabé stránky. Ak však porovnávame svoju osobnú hodnotu s inými ľuďmi, poškodí to naše sebavnímanie. Môžeme si myslieť, že iní ľudia sú šťastnejší, krajší, majú lepší život ako my. Súťažiť s inými ľuďmi okolo seba o čo najlepší život.

Stačí si pozrieť Instagram, Facebook, Pinterest a poskrolovať trochu obrázkov, hneď sme menej spokojné samy so sebou. Všímajme si, čo s nami robí trávenie času na sociálnych sieťach (je nám lepšie, keď tam nie sme? Máme lepšiu náladu?) a ak sa ich nevieme celkom zbaviť, aspoň kontrolujme, ako ich používame.

Čas, ktorý strávime na sociálnych sieťach porovnávaním sa s inými, nás oberá o niečo zmysluplnejšie, čím by sme mohli naplniť svoj život. Možno si prečítať knihu, naučiť sa niečo nové, venovať sa nejakému koníčku. Ak si vytvoríme bohatý, plný život, hovorí Amy, budú nás menej ovplyvňovať životy iných ľudí.

Dajte si predsavzatie, že sa budete porovnávať len s jednou osobou – tou, ktorou ste boli včera.

Nesnažia sa o dokonalosť

Buď na seba kladieme prehnané požiadavky, alebo sa snažíme vyhovieť nárokom iných ľudí. Žena perfekcionistka nikdy nebude mať pocit, že je dosť dobrá.

Skutočná psychická sila sa však prejavuje aj tak, že niekedy poľavíte vo svojich nárokoch. K tomu patrí aj to, že si odpustíte, ak urobíte nejakú chybu, s vedomím, že budete v poriadku, dokonca aj keď zažijete neúspech.

»»»»»» Prečítajte si aj: Žena, ktorá na seba zabudla, žije život svojho muža a detí.

Nepovažujú zraniteľnosť za slabosť

Strach zo zraniteľnosti môže poškodiť naše vzťahy napríklad tým, že sa nám nepodarí nadviazať blízky partnerský vzťah, pretože máme strach z odmietnutia. Blízkym nepovieme, ak zrania naše city. Vyhýbame sa rozhovorom o osobnom živote, lebo sa bojíme, že nás nebudú mať radi.

Výsledok? Naše vzťahy nikdy nebudú také blízke, aké by mohli byť. Nežijeme naplno.

Keď potláčame svoje emócie a nepriznávame si bolesť, len sa tvárime silácky, ale v skutočnosti nie sme silné. Ak dávame najavo svoju zraniteľnosť, sme autentickí a otvorene hovoríme o svojich problémoch, znamená to, že sa nestaviame do obrannej pozície, nepokúšame sa predísť bolesti.

Musíme byť silné, aby sme si priznali slabiny alebo uznali chyby. Odvaha otvoriť sa znamená silu, znamená to posilňovať svoje psychické „svaly.“

Unsplash

Nedovolia, aby im pochybnosti o sebe bránili dosahovať ciele

Ľudia, ktorí o sebe veľmi pochybujú, nedôverujú svojmu úsudku, majú nízke sebavedomie. Sú presvedčení, že majú malú kontrolu nad tým, čo sa deje v ich živote, častejšie trpia úzkosťami a depresiami.

Pochybnosti o sebe sa stávajú sebanapĺňajúcim proroctvom a môžeme byť paralyzované čokoľvek urobiť, zmeniť.

Je v poriadku, ak o sebe trochu pochybujete, hovorí Amy Morin. Možno vás to prinúti k tvrdšej práci a lepšiemu výkonu. Ak ste ochotná kráčať dopredu aj vtedy, keď nemáte stopercentnú istotu, že dosiahnete svoj cieľ, môžete dokázať neuveriteľné veci.

Vždy, keď neodvolíte, aby vás brzdili pochybnosti o sebe, posilníte svoju psychiku. Ak chcete o niečom pochybovať, potom pochybujte o svojich pochybnostiach.

Nadmerne o všetkom nepremýšľajú

Kým sebareflexia je zdravá a môže nám mnohé veci ozrejmiť, neplatí to o nadmernom analyzovaní a nekonečnom rozoberaní situácie. Môžete mať problémy so spánkom, prípadne si neuvedomovať, čo sa okolo vás deje, pretože sa zaoberáte niečím iným.

Nie je to len otravný zlozvyk, naozaj to výrazne poškodzuje kvalitu nášho života a negatívne ovplyvňuje naše vzťahy.

Rozlišujte medzi nadmerných premýšľaním a riešením problémov. Naplánujte si čas, keď sa budete venovať svojim problémom (naozaj to funguje, vyčleniť si „čas na obavy,“ nebudete sa tým zaoberať celý deň).

Prepnite kanál, zamerajte sa na niečo iné, trénujte všímavosť. Ak budete prítomná v danej chvíli, budete silnejšia, radí Morin.

Nevyhýbajú sa veľkým výzvam

Vyhýbať sa všetkému, čo by mohlo vyvolať stres, pasívne čakať, kým naberiete odvahu, považovať minulé zlyhania alebo odmietnutia za dôkaz toho, že sa už o to nemáte pokúšať, či dovoliť iným, aby vás odradili od pokusov dosiahnuť vaše ciele, naozaj nepomáha.

Čo podľa Amy Morin pomáha, je aktívne si zlepšovať náladu, aby sme vnímali pozitívne stránky výzvy, správať sa, ako keby sme sa cítili odvážne, obklopiť sa ľuďmi, ktorí prijímajú výzvy, poznať svoje hodnoty a ciele a považovať výzvy za príležitosti, nie prekážky. Čeliť veľkým výzvam nás vždy posilní.

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolná mama, ktorou som nikdy nebola, ale chcela by som byť.

Neboja sa porušovať pravidlá

Ženy majú nižší prah vnímavosti nesprávneho konania. Zatiaľ čo muži môžu považovať svoje správanie za celkom akceptovateľné, ženy podobné správanie považujú za porušenie pravidiel alebo ohrozenie spoločenských noriem. Preto sa ťažšie odhodlajú k odvážnym krokom.

Spoločenské normy a očakávania vám však môžu zabrániť rozhodnúť sa tak, ako by to pre vás bolo najlepšie.

Ak v živote porušíte zopár pravidiel, aspoň budete vedieť, že ste svoj život prežili podľa seba. A napriek tomu, že pri tom môžete naraziť na ľudí, ktorým sa vaše rozhodnutia nepáčia, bude vás posilňovať vedomie, že ste ostali verná svojim hodnotám a správali ste sa podľa svojich presvedčení, hovorí Amy Morin.

Neznevažujú iných len preto, aby samy vynikli

Ak bojujete s tým, aby ste sa „vo svojej koži“ cítili dobre, môže vás to zvádzať, aby ste znevažovali iných. Inklinujú k tomu tí, ktorí si potrebujú zvýšiť svoje sebavedomie. No funguje to len dočasne. Nikto sa nestal silnejší tým, že ponižoval iných.

V skutočnosti posilňuje skôr to, keď iných povzbudíte. Dokonca aj tých, ktorí si možno nezaslúžia vašu láskavosť. Musíte mať silný charakter, aby ste sa za každých okolností správali láskavo a s rešpektom.

Nedovolia, aby iní obmedzovali ich potenciál

Eleanor Roosveltová povedala: „Bez vášho súhlasu vás nikto nemôže prinútiť, aby ste sa cítili menejcenní.“ Ak nás niekto odmietne, môžeme mať tendenciu skôr sa vzdať. Môžeme žiť podľa nálepiek, ktoré sme dostali. Kvôli kritike alebo nevyžiadaným radám sa budeme brzdiť skúšať nové veci.

Zabúdame, že komentáre kritikov hovoria skôr o nich samých, ako o nás. Môžeme sa rozhodnúť, či na základe kritiky zmeníme svoje správanie. Môžeme sa rozhodnúť, že sa budeme pokúšať o svoj sen, aj keď nás nevyberú, či dokonca nám budú tvrdiť, že to nikdy nedokážeme.

„Ďalej sa snažte a nedovoľte, aby vám názor jedného človeka zabránil naplno využiť svoje schopnosti,“ radí Morin. Posilní vás, ak iným nedovolíte, aby obmedzovali váš život.

Neobviňujú sa, keď sa niečo nepodarí

Ak cítime vinu, je to prejavom toho, že máme svedomie a trápi nás niečo, čo sme urobili. Nie je však zdravé, ak prechovávame pocity hanby, nenávisti k sebe, ak trestáme samé seba, ak veríme tomu, že sme hrozné, nie tomu, že sme urobili nejaké zlé rozhodnutie. To naozaj nepomáha.

Silnejšie budeme vtedy, keď dokážeme prijať primeranú zodpovednosť. Môžeme sa napríklad opýtať, za akú veľkú časť problému, ktorý sa stal, skutočne zodpovedáme. Je málo pravdepodobné, že vždy je to stopercentne len naša chyba, aj keď to tak môžeme pociťovať.

Nezodpovedáme za pocity, skutky a rozhodnutia iných ľudí. Nemôžeme vedieť, ako by sa situácia zmenila, keby sme niečo urobili inak. Svoje rozhodnutie sme urobili na základe informácií, ktoré sme mali vtedy a nie tých, ktoré máme teraz.

Cieľom nie je celkom sa zbaviť zodpovednosti, ale prijať zodpovednosť bez zbytočného sebaobviňovania. Tiché výčitky nikomu nepomôžu – máme možnosť ospravedlniť sa, ak sme niekoho ranili, ak sme konali nesprávne a povedať mu, že to ľutujeme. Ak sa ale nedokážeme zbaviť sebaobviňovania a ovplyvňuje to našu duševnú pohodu, mali by sme vyhľadať odbornú pomoc.

Unsplash

Neostávajú ticho

Na svete je mnoho žien, ktoré sa nemôžu ozvať proti bezpráviu. Ženy, ktoré nemajú žiadne práva.

Mlčanie umožňuje, aby problémy pretrvávali a páchatelia naďalej robili, čo chcú. Svojim mlčaním dávame ľuďom povolenie naďalej sa správať rovnako. Mlčanie nás tiež vyčerpáva.

Pomáha však povedať niekomu o svojej skúsenosti, ozvať sa aj za ženy, ktoré sa nedokážu ozvať samy. Vyzvať ďalšie ženy, aby sa podelili o svoje skúsenosti.

Posilní vás, ak poviete svoju pravdu. A čím hlasnejšie sa budete ozývať spolu s inými obeťami, tým viac psychických síl vám ostane na to, aby ste sa mohli venovať iným veciam, povzbudzuje Morin.

Nemajú výčitky, keď sa stanú iným človekom

Keď sa chceme učiť, rásť, prispôsobovať sa zmenám v živote, znamená to, že musíme zmeniť občas aj samé seba. Nie svoju osobnosť, tým kým sme, tváriť sa ako niekto iný: len sa stať lepšou verziou samej seba.

Zmeniť niečo na sebe však môže naháňať aj strach. Môžeme uviaznuť v rutine, v ktorej sa nedokážeme pozrieť na svoj život s odstupom a posúdiť, či skutočne žijeme tak, ako sme chceli. Môžeme mať pocit, že na zmenu nemáme energiu.

Uviaznuť vo vychodených koľajniciach nám zabraňuje robiť veci iným spôsobom. Naopak, zmeniť niečo, nás posilňuje. A umožňuje žiť život v súlade s našimi hodnotami.

Nepodceňujú svoj úspech

Niektoré ženy majú problém prijať poklonu, sú v rozpakoch. Snažia sa, možno aby vyzerali skromne, kompliment zhodiť, zľahčovať úspech.

Ak má žena nízke sebavedomie, namiesto príjemných pocitov môže cítiť zahanbenie, neverí autorovi komplimentu, prípadne sa dostáva pod tlak, že na ňu majú veľké očakávania.

Prijať svoj úspech a cítiť sa toho hodná, znamená byť silnejšia. Naučte sa prijímať poklony a oceniť láskavé slová iných. Jednoducho povedzte „ďakujem.“

Keď dokážete akceptovať svoj úspech, bude pre vás ľahšie vypočuť si pochvalu, ale aj kritiku, pretože si budete istá v tom, kto ste.

Z knihy Amy Morin: 13 things mentaly strong women don´t do.

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolné deti majú rodičov, ktorí nerobia tieto veci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. hlavne svoje problémy neprepierajú na verejnosti, nefrflú a nesťažujú si. A vedia že vždy majú na výber a trpieť nemusia, ak nechcú.

Pridaj komentár