Pred niekoľkými rokmi youtube obletela prednáška americkej psychologičky a spisovateľky Meg Jay, ktorá na TEDx vysvetľovala, že najdôležitejšie rozhodnutia nášho života sa dejú medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom.
shutterstock Odkladanie dospelosti, nový fenomén medzi dnešnými mladými, bude mať podľa jej slov zdrvujúci dopad na ich život.
Všetky zásadné životné zmeny môžeme urobiť medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom, a čo je hlavné, ak urobíme nejakú podstatnú či menej vážnu chybu, stále ju môžeme opraviť. Odkladať vlastný život na čas po tridsiatke sa podľa známej psychologičky rozhodne neoplatí.
Manželstvo, práca, deti Sociológovia a psychológovia zaznemenávajú v poslednom desaťročí nový trend, ktorý sa rýchlo šíri a dotýka sa celej spoloočnosti- dospelí, ktorí žijú životom teenagerov. Odmietajú zakladanie rodiny, hľadanie stabilnej práce, nenáhlia sa s deťmi, nechcú sa viazať.
Kým donedávna sa maturanti tešili na dospelosť a s ňou spojenú samostatnosť a sebestačnosť, práve toho sa najmä mladí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou najviac boja. Odkladajú vážne rozhodnutia, záväzky a pred rodičovstvom a zabezpečením vlastného domova dávajú prednosť cestovaniu, zážitkom a vychutnávaniu slobody.
Nemalú príčinu má na tom aj tlak médií a sociálnych sietí, kde môžeme každý deň obdivovať opálené nohy kamarátok z Bulharska, a seriály deväťdesiatych rokov.
Sitcom Priatelia či Sex v meste vytvorili fenomén večne hľadajúcich neusadených tridsiatnikov, ktorí skúšajú nové vzťahy, hľadajú svoje vlastné JA a popri tom sa venujú predovšetkým svojim priateľom a nakupovaniu.
VIDEO Je na vine detstvo v bavlnke? „Mladí chcú mať všetko a hneď, nikto sa nechce uskromniť. Každý chce postaviť dom, ísť na dovolenku, bezchybne vyzerať. Mať deti, zodpovednosť za druhého, robiť kompromisy v partnerstve sa dnes nenosí,“ hovorí päťdesiatnička Terezka.
„Dnes sú spoločenské normy nastavené vysoko a ľudia sa im podvedome prispôsobujú. My sme snívali o troch deťoch a záhradke, dnešní dvadsiatnici chcú štýlový telefón a dovolenku v Dubaji.
Dozrievajú neskôr, ale myslím, že zakladanie rodiny, manželstvo a hypotéka ich aj tak dobehne. Len to potom pred štyridsiatkou bude oveľa ťažšie,“
shutterstock Odkadanie prináša problémy Snívate o práci, ktorá vám bude prinášať radosť a kde môžete naplno uplatniť svoje nadanie? Hovorí sa, že aby ste nejakú prácu zvládli s prehľadom a získali odborné schopnosti, musíte v nej odpracovať 10 000 hodín.
To je pri osemhodinovom pracovnom čase pomerne dosť. Mnoho ľudí dnes nepracuje na pozícii, po ktorej túžii len preto, lebo v čase keď mohli budovať kariéru, na ňu nemali čas.
Rovnakou chybou je odkladať rozhodnutie mať deti, ktoré sa začína prejavovať v stúpajúcej neplodnosti vo všetkým krajinách Európy.
Psychologička Meg Jay tiež varuje pred zotrvávaním vo vzťahu s partnerom, ktorý je neperspektívny. Pre ženu to môže znamenať, že nakoniec zostane bez partnera.
Mamička na materskej Olívia je rada, že sa rozhodla nič neodkladať:
„Keď porovnám svoj život so sestriným, vidím, že som si užila menej zábavy. Deti som mala hneď po škole, pri druhom som dorábala magistra, po nociach rozbiehala podnikanie a učila sa angličtinu.
Troch Silvestrov po sebe som strávila uspávaním detí a prvý raz som s mužom bola pri mori po siedmych rokoch manželstva. Chodili sme na starom aute a vôbec, na dnešnú dobu sme boli nútení žiť fakt skromne.
Moja o dva roky mladšia sestra si naopak užívala. Každý rok je s frajerom na lyžiach, chodia na wellness a namiesto detských kútikov obieha nákupné centrá.
Odkedy mi deti povyrástli a užívame si viac, sestra začína vzdychať, že frajer sa nemá k činu, žiadny prsteň či deti. Jej kamoška si prerobila s priateľom byt a ten sa s ňou rozišiel a oženil sa s dvadsaťjedenročnou babou. Už majú aj syna.
Sestra sa bojí, aby nedopadla rovnako. Minulý rok mala tridsať a zrazu sa cíti na neustále dovolenkovanie a večierky stará. Jej frajer sa toho však nechce vzdať,“
shutterstock Pozor na krízu stredného veku Psychológ Marek Herman dnešným dvadsiatnikom radí, aby využili svoj potenciál a pracovali na sebe, neodkladali svoj život na neskôr. Roky medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou sú obdobím rekapitulovania a je dôležité sa na ne pripraviť.
„Vždy ma prekvapí, s akým málom sa ľudia vo svojom živote napokon uspokoja. Ako im život tak nejak pretečie pomedzi prsty. Zrazu mám štyridsať, päťdesiat, dôjde mi energia a som hrozne unavený a začnem hľadať, čo som celé tie roky vlastne robil? Za čo som ten čas vymenil? A nič konkrétne alebo dobré nevidím,“
Pre mladých, ktorí sa chcú dospelosti postaviť čelom a začať žiť život, s ktorým budú spokojní, má jednoduchú radu:
„Makajte na sebe, cestujte, čítajte, veľa chodievajte na prechádzky, píšte si veci, poctivo objavujte sami seba, prekonávajte problémy a ťažké veci. Za žiadnu cenu sa nenechajte zdrviť stereotypom. Snažte sa čo najviac robiť to, čo máte radi. To sú samozrejme tony práce, ale stojí to za to,“
Loading...