Pravdepodobne ste si už túto otázku položili.
Aké ste našli odpovede?
Keby sme ich mohli vzájomne zdieľať, líšili by sa, lebo pre každého z nás byť sebavedomý znamená aj niečo špecifické a konkrétne.
Z praxe môžem potvrdiť, že prirodzené sebavedomie je stav pokoja, ktorý začína v mysli. Žiadne rušenie zvonka, žiadne pochybnosti alebo porovnávanie sa s druhými, žiadny strach z omylov, žiadne obavy z toho, čo si pomyslia ostatní. Pre zdravo sebavedomého človeka je charakteristické, že vidí sám seba realisticky. Je vyrovnaný, spokojný sám so sebou, nemá potrebu zvyšovať si svoju hodnotu na úkor druhých.
Ja osobne vnímam, či je niekto sebavedomý aj podľa toho, že si verí vo všetkom, čo dokáže urobiť a nestará sa o to, čo urobiť nemôže.
Tlak súperenia
Žijeme v dobe, ktorá je nastavená na výkon a porovnávanie. Keď si meriame sily s tými úspešnejšími, lepšími, šikovnejšími… môže byť pre nás zložité zdolávať všetky svoje neistoty a sebaisto čeliť nátlakovým nástrahám každodennosti.
Návod, ako to ustáť je jednoduchý, aj keď nie dosiahnuteľný okamžite. Cesta k posilnenému sebaobrazu, a tým aj sebadôvere vedie cez postupné prekonávanie pochybností o sebe a svojich schopnostiach.
Ak dokážeme prijímať svoje slabosti s vedomím, že dokonalosť je ilúzia a všetko robiť na 100 % sa za každých okolností nedá, tak to bude pre nás oslobodzujúce. Je súčasťou nášho života, že sme v niečom lepší a ide nám to s ľahkosťou a naopak, pre isté činnosti nebudeme mať veľké nadanie.
Neexistujú žiadne zaručené návody, ako sa stať sebaistejším človekom. Veľkou pomocou je prehlbovanie sebauvedomenia a sebapoznania, aby človek rozumel svojim pohnútkam, postojom a mal priority zoradené podľa osobného rebríčka hodnôt. S takto vyjasnenými preferenciami sa efektívnejšie zameriava pozornosť na to, ako mať svoje neistoty pod kontrolou.
Vybrala som pre vás päť odporúčaní osvedčených v praxi, aby ste dokázali svoje obmedzujúce presvedčenia stvorené vašou hlavou rozpoznať, čo vám umožní niečo s nimi urobiť.
Hľadajte príčinu
Porozmýšľajte, v ktorej oblasti máte nedostatok sebadôvery: Myslíte si, že nie ste dosť chudá a pekná? Nemáte odvahu povedať si v práci svoj názor? Máte pocit, že vás niekto manipuluje, ale nedokážete mu povedať nie?
Premýšľajte, z akého zdroja tieto myšlienky pochádzajú. Možno vaša minulá negatívna skúsenosť alebo zážitok spôsobili, že ste si prestali veriť. Možno ste v detstve často počúvali, že by ste mohli byť šikovnejšia a lepšia, než ste, a odvtedy sa snažíte dokazovať, že za niečo stojíte. Keď nájdete pravú podstatu problému, bude pre Vás oveľa jednoduchšie zvládnuť ho, pretože je súčasťou minulosti a vy máte dosah na to, aby to bolo v súčasnosti podľa vás.
Uvedomte si, čo spúšťa tie situácie, ktoré vás zneisťujú a budete sa na ne môcť pozrieť z nadhľadu, a tak hľadať riešenia. Je to proces, než postupne začnete robiť veci inak, než doteraz. Práve nový vzorec správania a myslenia potrebujete opakovať dovtedy, než prekryje ten starý, ktorý vám nevyhovuje a obmedzuje vás.
Odzbrojte problém
Keď budete premýšľať nad zážitkom, ktorý spôsobil dieru vo vašom sebahodnotení, pouvažujte, prečo táto udalosť nedokazuje nič o Vašom živote ako o celku. Tiež popremýšľajte nad tým, kedy sa vo Vašom živote potvrdil opak a mali ste pocit zadosťučinenia, ako ste niečo výborne zvládli. Často krát veľmi rýchlo zabúdame na pozitívne hodnotenia a komplimenty, ktoré dostávame od svojich blízkych a ľudí okolo nás. Bagatelizujeme ich a vidíme v nich prejavy súcitu alebo zdvorilosti.
Podporte sa tým, že si vybavíte svoj zoznam úspechov. Spíšte si ho na papier a dopisujte si naň každý jeden úspech, aj ten najmenší, aby ste mali zdokumentované, ako napredujete a pracujete na sebe. Uvedomovanie si všetkého, čo dokážete, vám pripomenie vaše kvality a potenciál, ktorý potrebujete aktivovať a udržiavať v činorodosti.
Prestaňte sa porovnávať
Keď vidíte niekoho, kto robí niečo prirodzene a ľahko, a pre vás to takým nie je, môže vás to škrieť alebo zažiarlite. V takýchto situáciách pomáha pomyslenie, že ten človek má tiež svoje „nedostatky“, ktoré k nemu patria, akurát ich nebude predvádzať.
Pozornosť však potrebujete sústrediť na svoje vlastné schopnosti a na to, čo môžete urobiť vy sami. Keď sa nad tým vedome zamyslíte, budete toho dosť. Potrebujete to ale z roviny úvah v hlave pretaviť do konkrétnych skutkov. Aj keby boli potenciálne akcie z vášho pohľadu zanedbateľné, len ich urobte – odniekiaľ treba začať a čakanie na lepšiu príležitosť je iba alibizmus. Výhovorka je výhovorka a úspech je úspech.
Vyzdvihnite to, v čom ste dobrá
Väčšina vašich neistôt pochádza zo sústredenia sa na veci, s ktorými máte problém. Pravda je však taká, že každý ma silné aj slabšie stránky – úspešní ľudia sa však naučili spoliehať na svoje silné stránky, opierajú sa o ne a nezaoberajú sa tým, čo sa im nedarí. Pestujú svoju sebaúctu a vážia si samých seba, a tým aj druhých, nepociťujú potrebu sa nad nich povyšovať, alebo im ubližovať.
Ak zistíte, že sa príliš sústreďujete na svoje slabosti, spomeňte si na chyby ostatných ľudí, ktorých to však neodradilo. Sú toho plné bibliografie. Pozerajte na seba pravdivo a prijímajte samých seba takých, aký ste: so svojimi hranicami a obmedzeniami, svojimi nedostatkami i schopnosťami, obavami i nádejami…
Často si pripomínajte, čo ste už vo svojom živote dosiahli a čo máte ešte vo výhľade. Pestujte svoju víziu a napĺňajte svoje túžby. Nič vás nepodporí viac než viera vo vlastné vnútorné zdroje, na ktoré sa môžete spoľahnúť, keď im budete načúvať. Pridať odvahu a pustiť sa aj do nových vecí prináša neoceniteľné zážitky.
Príbeh namiesto záveru
Zo strachu zo zlyhania sa môže stať naplňujúca sa predpoveď – ak sa obávate toho, že zlyháte, nepodáte svoj najlepší výkon. Ak máte nastavenie: „Toto nedokážem zvládnuť“, ako môžete očakávať úspech?
Keď si však poviete: „Je to pre mňa výzva, nemám čo stratiť, práve naopak“ – tak sa k tomu vaša hlava inak postaví. Limitujúce myšlienky vás budú brzdiť a podrazíte si sami sebe nohy.
Inšpiratívna parabola je v príbehu o žabkách, ktoré sa chceli pretekať a vybrali si na to zdolanie vysokej veže. Na atrakciu sa prišlo pozrieť veľa divákov a takmer všetci sa zhodli na tom, že sa žiadnej žabke nepodarí dostať až na vrchol veže. Krútili hlavami a hovorili: „Ó, to je príliš namáhavé… Nikdy sa im to nepodarí!“ Alebo: „To im nemôže vyjsť, lebo veža je príliš vysoká!“
Žabky začali vo svojom úsilí ochabovať a napredovali pomaly, s výnimkou jednej, ktorá sa svižne ťahala stále hore a hore. Diváci kričali: „Je to príliš únavné! Nikto sa tak vysoko nedostane!“ Jedna žabka za druhou to vzdávali a otáčali sa nazad. Len tá jedna sa šplhala vytrvalo ďalej. Nezdalo sa, že to chce vzdať. Ostatné pretekárky postupne upustili od dosiahnutia vrcholu, zotrvávala iba tá jediná žabka, ktorá sa nakoniec po vynaloženom úsilí vyštverala až na vrchol veže!
Ostatné žabky, ale aj diváci chceli vedieť, ako sa jej podarilo to, čo všetci ostatní považovali za nemožné. Jeden divák prišiel k žabke a spýtal sa, odkiaľ vzala toľko sily, aby sa dostala až na samý vrchol. Vtedy vysvitlo, že víťazná žabka je hluchá!
Nepotrebujete počúvať negatívnych a pesimistických ľudí, lebo vás oberajú o energiu a chuť čeliť výzvam. To, čo potrebujete je dôvera v samých seba, lebo nikto nemá právo hodnotiť, či ste schopní realizovať svoje sny! Všetko sa vám môže podariť, ak to skutočne chcete a niečo pre to podniknete. Ak to aj nebude mať vo finále vytúženú podobu, urobili ste pre seba to, že ste to vyskúšali. A to vám rozhodne na sebavedomí pridá.
„Život plynie rýchlo, ale je možné prísť na koniec a nič neľutovať. Chce to trochu odvahy žiť správne, naplniť život, ktorý máte tak, ako chcete. Rozhodnutie je na vás. A vaša bude aj odmena.“ Bronnie Ware
Stránka autorky: www.lifekoucing.sk