O vysoko citlivých, či hypersenzitívnych ľuďoch už v súčasnosti existuje množstvo publikácií, ale taká, ktorá by sa konkrétne venovala iba mamám, je len jedna: Veľmi citlivá maminka autorky Brigitte Schorr.
Na knihe pracovala sedemnásť rokov, od doby, keď sa stala matkou. Dnes sa Brigitte profesionálne zaoberá ľuďmi s vysokou citlivosťou. Patríte k nim aj vy? Urobte si test.
Shutterstock Vysoko citlivý alebo priemerne citlivý človek? Vo všeobecnosti môžeme povedať, že byť vysoko citlivým znamená vnímať vnútorné aj vonkajšie podnety intenzívnejšie ako priemerne citliví ľudia, ale u každého sa hypersenzitivita zároveň prejavuje inak a má množstvo odtieňov.
Štyri kritériá sú však spoľahlivými ukazovateľmi, že človek nie je len tak „obyčajne“ citlivý, a to sú tieto:
1. Úzka komfortná zóna, teda priestor, v ktorom sa cítite dobre, kde môžete byť sami sebou. Neustále balansovanie podnetov, aby ich nebolo príliš veľa, vtedy sa cítite zahltená alebo málo, vtedy sa nudíte.
2. Sklony k „prestimulovanosti“, teda k stavu, keď je toho na vás moc, ste nervózna, roztržitá a i najmenšie každodenné povinnosti, niekedy aj banalita, ako pripraviť raňajky pre rodinu, vám pripadajú ťažké. V prestimulovanom stave nedokážete jasne myslieť, reagujete podráždene, nevrlo.
3. Dlhé doznievanie podnetov. Všetko, čo zažívate, vo vás ešte dlhú dobu rezonuje, prenasleduje, neustále skúmate, či je vaše správanie ok, zamestnáva vás vymýšľanie scenárov, ako by ste sa mohli správať „lepšie.“
4. Silne vyvinutá individuálna vnímavosť. U každého hypersenzitívneho človeka je to niečo iné, čo môže vnímať naozaj silno, napríklad hluk, pachy, dotyky, hlasy, zvuky, farby.
A ako to majú vysoko citlivé mamy? Urobte si test Brigitte Schorr zostavila krátky dotazník, podľa ktorého sa môžete zorientovať, či patríte k vysoko citlivým mamám:
1. Často sa cítim preťažená kvôli tomu, že sa odo mňa vyžaduje, aby som bola neustále prítomná pri dieťati.
2. Silno ma ovplyvňuje, akú má moje dieťa náladu.
3. Často sa cítim stiesnene, keď moje dieťa vyhľadáva príliš intenzívny fyzický kontakt.
4. Často si v duchu hovorím, že nie som dobrá matka.
5. Veľmi premýšľam o tom, aká by som ako matka mala byť.
6. Keď moje dieťa kričí, fyzicky pri tom trpím.
7. Snažím sa vyhýbať nepredvídateľným situáciám.
8. Cítim veľkú zodpovednosť za všetko, čo sa môjmu dieťaťu deje.
9. Mám veľký zmysel pre povinnosť.
10. Keď sa deje veľa vecí naraz, som rýchlo podráždená.
11. Často sa cítim previnilo, pretože nedokážem dať svojmu dieťaťu to, čo podľa môjho názoru potrebuje.
12. Často mi veľmi chýba samota.
13. Som často unavená a vyčerpaná.
14. V prítomnosti ostatných sa často nedokážem k svojmu dieťaťu správať spontánne.
15. Často si nie som istá, či dokážem naplniť potreby svojho dieťaťa.
16. Organizované stretávanie mamičiek a detí, napríklad v …, ma nudí.
17. Dokážem sa do druhého dobre vžiť a mám pocit, že viem, čo cíti.
18. Často mi pripadá ťažké vyjadriť pred učiteľmi alebo vychovávateľmi jasne a zreteľne svoje stanovisko, pretože nechcem nikoho raniť.
19. Byť vo výchove konzistentná mi pripadá skôr ťažké.
20. Kritiku si beriem osobne.
Ak ste aspoň na 12 otázok odpovedali kladne, potom sa u vás ako matky hypersenzitivita s veľkou pravdepodobnosťou prejavuje. Navyše, hovorí Schorr, máte ešte k dispozícii návod na vytipovanie tém, ktoré sa vás obzvlášť týkajú.
Veľmi citlivé maminy sa často dostávajú na hranice svojich možností. Podľa Schorr je dobré poznať svoje potreby a vedieť sa o seba postarať. O zdravých hraniciach, o tom, ako si ich vymedziť a čo pre seba urobiť, ako si usporiadať každodenný život a byť viac uvoľnená, nájdete viac tipov v jej knižke Veľmi citlivá maminka z vydavateľstva Grada.
Loading...