Som Google matka?

Jana Králiková 0

Matka – vzor žena. Každá je jedinečná, každá má svoje metódy a prístupy, ktorými sa riadi pri výchove svojho dieťaťa. Odborníci však nelenia a popisujú, skúmajú a rozdeľujú mamy na helikoptéry, veliteľky či poradkyne. Niektorí pritvrdzujú a hovoria aj o lenivých matkách, zatiaľ čo iní sú k takýmto mamám zhovievavejší a volia termín “nezasahujúca matka”.

A čo my, ktoré sa nevieme zaradiť do žiadnej z týchto kategórií, napriek tomu sa ale snažíme vychovať naše dieťa najlepšie, ako vieme, pričom sa v mnohých situáciách s nádejou obraciame na Google?

Google vám poradí

Poznáte to, idete si v letných dňoch ohriať oziabnuté kosti na slnko a omylom sa opálite. Vy možno dohneda, ale vaše dieťa dočervena. Skôr než ho obložíte uhorkami a polejete kyslou smotanou, googlite si aj iné alternatívy prvej pomoci pri spálenej pokožke, lebo tie uhorky ste mali odložené k obedu.

Alebo iná situácia – bábätko sa nechce prisať, alebo naopak, prisalo sa tak silno, že cítite, ako sa vám bolesť šíri nervovými dráhami, dokonca by ste vedeli presne lokalizovať každé nervové vlákno. Namiesto toho, aby ste zavolali doktorke alebo laktačnej poradkyni, siahate po mobile a radíte sa s Googlom. Ten má väčšinou naporúdzi hneď niekoľko článkov s tipmi a odporúčaniami, čo robiť v konkrétnej situácii.

Google nepanikári

Google si zachováva chladný obsah stránok aj v momentoch, keď vás chytá panika. Napríklad keď dieťa spapá, čo bežne deti nejedia. U nás to bol zablatený kúsok kalerábu, ktorý synček našiel na zemi pri ohrádke so zvieratami a zjavne ho nechceli zjesť už ani kone, ktoré nad ním pohŕdavo erdžali.

Alebo bobok nášho trpasličieho králika, ktorý sa nápadne podobal na čokoládové guličky. Keď jednu zoškraboval z jazyka, natlačila som mu ju naspäť do úst, nech ju už pekne spapá, keď začal. Až potom som si všimla, že z nej vychádzajú malé kúsky sena a podozrivo zapácha. Rýchlo som schmatla mobil a začala písať do vyhľadávača “dieťa zjedlo” a už zhrozene čítam, čo všetko tie deti pojedia – najvyhľadávanejší je alobal, potom plast, minca či magnet. Hneď ma to upokojilo, králičí bobok je oproti tomuto cereálna gulička a nie je dôvod na paniku.

Google vám nič nevyčíta

Ak nedáte na všetky rady doktorky či okolia, Google vás za to nebude karhať. Výchova dieťaťa je celá veda. Už len témy ako papanie, spinkanie či kakanie vyvolávajú množstvo rozporuplných názorov a niekedy ani sám Google nevie, ku ktorému sa má prikloniť.

Keď synček odmietal kakať do nočníka a namiesto toho sa na veľkú potrebu zatváral do skrine, spočiatku som striehla pri každom zvuku pripomínajúcom otváranie skrine a neskôr som všetky skrine zatarasila tak, že sa tam nedostal nielen on, ale ani ja. Google sa na heslo „dieťa kaká v skrini“ nechytal, ponúkal mi však iné možnosti, ale zároveň ma nekritizoval, tak som sa na to vykašľala a keď sa malý vybral do skrine, zavrela som za ním dvere, nech má súkromie a decentne som sa vzdialila. 

Google je vždy pripravený a pohotový. Ak máte dobré pripojenie na net

Nie vždy môžete zavolať niekomu o radu, Google je však k dispozícii stále. Či to už bolo na dovolenke, keď som si uprostred noci googlila tabuľky zavádzania potravín po tom, ako v ten večer môj 10-mesačný synček s chuťou spapal všetky krevety a chobotnice z môjho taniera, alebo to bolo v bežný deň na ulici, keď sa so záchvatom hnevu hodil o zem. Kým on zúril, vrieskal a päsťami udieral do chodníka, ja som si googlila o období vzdoru. Ledva som dočítala druhý článok a synček sa upokojil aj sám. Google vie teda vyriešiť niektoré problémy aj bez našej námahy.

Google nevie všetko. Na rozdiel od vašej svokry

Napríklad ak má vaše dieťa sploštenú hlavu a neurológ mu predpíše helmu, ktorá sa vám síce páči, ale dieťa neocení jej dizajn ani funkciu a namiesto zodpovedného nosenia prilby si v nej trieska hlavou o zem, darmo budete googliť. Nič tam nenájdete, verte mi. Buď dáte na doktorku alebo sa zmierite s tým, že vaše dieťa nebude v reklame na šampón na vlasy.

Napriek týmto nedokonalostiam vie byť Google pri výchove detí veľmi nápomocný. Čo by dali za takúto pomoc naše babičky, keď šatkovali na poli len tak, bez certifikátu o úspešnom absolvovaní kurzu šatkovania, alebo keď vyrábali deťom handmade eko Montessori hračky bez toho, aby si vygooglili aspoň základné princípy Montessori pedagogiky.

Sme teda my, ktoré využívame vyhľadávač Google pri výchove svojich detí, Google matky?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Jana Králiková

články autora...

Pridaj komentár