Kde som sa tu vzal – knižka, ktorá vám pomôže

Eva Nipčová 0

Možno sa vás už spýtalo vaše dieťa, ako sa dostalo do maminho bruška a možno vás táto otázka ešte len čaká. Ja som pri rozhovore o láske, intimite a počatí použila pomôcku – knihu „Kde som sa tu vzal?“ 

Je písaná formou rozhovoru mamy a syna, vnímavého škôlkara. Moje deti zaujala interaktivita knihy a mňa zas ich otázky, ktoré podnietila.

Knihu vydalo občianske združenie Slovo pre ženy v roku 2014 a pre veľký záujem tento rok prebehla jej dotlač. Autorkou textu je Mgr. Alena Ješková, ilustrovala ju Mgr. Adela Hroncová.

Porozprávala som sa s Alenou, ktorá okrem toho, že je mamou textu tejto knihy, je aj mamou dvoch synov a pracuje ako učiteľka nemčiny a slovenčiny a tiež ako šéfredaktorka ženského časopisu Miriam.

V spoločnosti na Slovensku tak ako v ostatných európskych krajinách je široké spektrum názorov na to, ako deťom podať informácie, týkajúce sa ľudskej intimity. Od snáh paušálne šíriť sexuálnu agendu na základných školách, cez nezáujem s postojom „veď deti sa to nejako dozvedia“, až po názor, že vysvetlenie zázraku zrodu nového života patrí plne do rúk rodičom.

Kde sa v tomto názorovom spektre nachádza tvoja kniha a čo ťa motivovalo na jej napísanie?

Ja sa s mojimi názormi pohybujem po rodinnej osi. Nie som proti kvalitnej výchove v školách a múdrym učiteľkám, ale prvé informácie by sa mali podľa mňa poskytovať o všetkom doma. (Čo sa u mojej generácie, žiaľ, nedialo.)

Viem, že nie vždy je možný tento ideál, lebo niektorí rodičia sa na osvetu v oblasti ľudskej sexuality necítia, nastupuje teda rola učiteľa či širšieho okolia. Práve pre tých, ktorí by aj radi hovorili s deťmi o vzniku bábätiek, ale nevedia začať, lebo nenachádzajú tie správne slová či formu, sme pripravili praktickú inšpiráciu.

Nakopla ma však už pred 10 rokmi iná mamina, ktorá čosi podobné priniesla z Čiech a jej 4 synovia tému podľa tejto publikácie úspešne „zmákli“. A keďže ja rada vypĺňam diery na trhu, čo je asi užitočnejšie než len kritizovať, že čosi veľmi chýba, rozhodla som sa sama napísať niečo slovenské.

Ako učiteľka som mala pri tom potrebu posunúť čítanie do trošku metodickej roviny, preto vznikol čierno-biely zošit na vyfarbovanie s jemnými náznakmi, čo všetko môže rodič spolu s dieťaťom pri vysvetľovaní problematiky podniknúť.  

Áno, kniha je zaujímavá nielen obsahom, ale aj svojou interaktivitou. Pre akú vekovú kategóriu detí je určená a čo v nej čitatelia nájdu?

Uf, s vekom je to náročné… najmä u nás na Slovensku. Toľkokrát som stretla šokovaných ľudí, keď som v 1.vydaní spomenula odporúčaný vek.

Ja osobne, keď hľadám pre deti knižku, sa pozriem dozadu na túto informáciu, ktorú beriem len ako inšpiráciu, nijako ma nezväzuje, že by som sa podľa nej musela zariadiť. Preto som túžila odporučiť moju knihu 5-ročným s vierou v rozumnosť a slobodu rodičov, že oni sami zvážia podľa poznania svojich detí, či je už pre ne vhodná.

Zatiaľ čo poniektorí najradšej pred deťmi o vzniku života v tele mamy mlčia, sú už i v našej krajine vytvorené, na trhu predávané a v školách dokonca používané knihy, ktoré by som ja teda rozhodne do rúk deťom nedala.

Ale keďže poznám mudráčikov, ktorí sa spýtajú na pôrod a ako sa to bábo dostalo dnu už v 5-tich rokoch (tak to bolo u môjho synčeka), som mienky, že im treba vhodne odpovedať a neodbiť ich preč. A sú samozrejme i deti, ktoré to nezaujíma ani v 10-tich.

Tu prichádzajú k slovu už ozaj rozdielne názory: či hovoriť s deťmi napriek ich nezáujmu o tému, aby sme ostali prví a vyhli sa neželaným hodnotám a postojom z okolia, alebo si skutočne počkať na prvé otázky. Obávam sa však, že vo vyššom veku si deti už chodia po odpovede inde, ku kamarátom, na internet a ani sa nepriznajú rodičom, čo všetko už vedia a čo zamestnáva ich myseľ.

No, ale keďže v mojej knižke sú ilustrácie detské a úlohy pripravené pre nižší školský vek, treba sa poponáhľať, aby ste to stihli a deti ešte bavilo vyfarbovanie, strihanie a lepenie šiat, dokresľovanie domčekov a cestičiek. Naši malí čitatelia tu nájdu aj učenie o tele, duši a duchu. A tiež kapitolku o detičkách z detských domovov. 

Podstatnou súčasťou dobrej detskej knihy sú kvalitné ilustrácie. Tak je tomu aj v knihe „Kde so sa tu vzal?“ Mohla by si nám predstaviť ilustrátorku Mgr. Adelu Hroncovú a vašu vzájomnú spoluprácu pri tvorbe knižky?


Adelka je špeciálna pedagogička, muzikantka a ilustrovala už nejednu detskú knižku. Je mojou kamarátkou, s ktorou chodím plávať a korčuľovať, už ju trošku hlbšie poznám, preto som mala odvahu ísť s ňou do projektu. Pre mňa je v práci podstatné vnútorné porozumenie, rovnaké názory v principiálnych veciach ako hodnoty, svetonázor, ľudský život, výchova a pod.

Adelka je okrem tohto aj kreatívna a priniesla úžasné nápady – pridala ku každej kapitole ikonky, čo môžu deti okrem čítania robiť: 

hovoríme spolu, kreslíme, tvorímevyfarbujeme.

Osobne považujem tú o hovorení za najdôležitejšiu pre dnešnú dobu, lebo sa veľmi vytráca hlbšia komunikácia medzi rodičmi a deťmi. Pri tejto knižke vám deti tie svoje otázočky určite položia! Aj vďaka Adelkiným rámčekom na fotky, rodostromu, tváričkám s rozličnými náladami, rastlinám, zvieratkám, farbám, ktoré uvidia v kontexte celého stvoreného života. A vy máte úžasné privilégium nájsť si na ne aspoň teraz čas a odpovedať, prípadne rozvinúť úplne inú debatu. 

Kniha „Kde som sa tu vzal?” môže byť ideálnou ponukou pre rodičov, ktorí chcú svojim deťom podať prvé informácie o zázraku vzniku nového človeka v zázemí rodiny.

Ako sa k nej môžu dostať, kde sa dá kúpiť?

V kníhkupectvách siete Lúč, František, Spolok sv.Vojtecha, Dobrá kniha a cez objednávkový formulár na www.miriam.sk, príp.na tel.č.: 0907 160 854.

Za rozhovor ďakuje Eva Nipčová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár