Už niekoľko mesiacov ho denne bombardujete svojimi otázkami v právnej poradni.
Doteraz ho poznáte možno len ako profesionála, ktorý vám pomáha vyznať sa v spleti pravidiel a zákonov, akoby naschvál zašifrovaných do reči, ktorej “bežný smrteľník” nerozumie.
doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD.
Zaujíma Vás kto to je? Radi vám ho predstavíme …
Ako sa chalan z Bratislavy stane absolventom najlepšej právnickej školy sveta?
Rovnako, ako sa niekedy slepý dostane k husliam. Po skončení štúdia v Bratislave som sa ako právnik začal venovať ochrane ľudských práv a zoznámil sa popritom aj s jednou Američankou, ktorá sa stala mojou kamarátkou a raz sa ma spýtala, prečo človek ako ja nejde študovať do Ameriky. Pokrčil som plecami, tak mi o krátky čas priniesla niekoľko prihlášok. Dve som poslal, na Yale a na Columbiu, a hoci som ich posielal na poslednú chvíľu FedEx-om, z oboch mi prišla odpoveď, že ma berú. Tak som sa spýtal iného kamaráta Američana, že kam, a on povedal, že Columbia je síce v New Yorku a Yale v úplnom gete (New Haven), ale že to je a vždy zostane najlepšia právnická fakulta v Amerike. Navyše z Yale mi dávali lepšie štipendium. Tak som išiel tam a súc prvým Slovákom v magisterskom programe, snažil som sa neurobiť domovine hanbu. Keďže ma následne zobrali aj na doktorandské a odporučili mi dizertáciu vydať knižne, asi sa to podarilo.
Prečo sa absolvent najlepšej právnickej školy sveta po zložení skúšok do newyorskej advokatskej komory nevyberie robiť kariéru do LA, Chicaga alebo New Yorku, ale vráti sa na Slovensko?
Kvôli rodine, priateľom, tej zvláštnej zmesi kadidla a vlhkých stien, ktorú som od puberty nasával v kapucínskom kostole, kvôli možnosti sadnúť pred domom na autobus a do polhodiny sa s kamarátmi stretnúť na terase v Bašte alebo v Depresse, kvôli intimite, ktorú prináša rozhovor v materinskom jazyku, spoločná minulosť a všetko to ostatné, čo tvorí vlasť nášho srdca. V skratke, kvôli pocitu, že doma je najlepšie a pre mňa je doma na Slovensku.
Nie je frustrujúce byť dennodenne v profesionálnom kontakte so slovenskou justíciou?
Ako kedy. V každom povolaní je človek vystavený stresovým podnetom, záleží na tom, ako sa s nimi dokáže vyrovnať. Ja som mimoriadne precitlivený na pocit nespravodlivosti, čiže to ako advokát nemám jednoduché, ale zase vždy dopredu hovorím klientom jedno: nasadím vo Váš prospech všetok um a energiu, ale pokútne pre Vás nič vybavovať nebudem. A takmer na každý frustrujúci zážitok zo súdnej siene viem z pamäti vyloviť aj jeho opak, už sme toho pre našich klientov stihli aj dosť povyhrávať a zažiť aj veľmi povzbudzujúce pojednávania.
Dá sa na Slovensku pri vašom rozsahu vedomostí o realite ešte aspoň trochu veriť, že spravodlivosť existuje?
Dá, ona naozaj existuje, možno jej len niekedy celkom dobre nerozumieme. Pozrite, ak niekto v občianskom živote nemá najmenší problém vybavovať si skúšku, protekciu u lekára alebo preferenčné zaobchádzanie na úrade, ako sa môže čudovať, že jeho sused, kolega či známy sa rovnakým spôsobom snaží zabezpečiť si neférovú výhodu na súde? Celá naša spoločnosť je skrz naskrz prelezená pocitom, že pravidlá otvorenej súťaže sa majú dodržiavať len v prípade, ak sme na štarte silnejší – ak sme naopak v nevýhode, je všetko dovolené. Problém s justíciou je v tejto súvislosti ten, že od sudcov očakávame, že budú lepší ako sme my, veď práve preto sú sudcami. V priemere však nie sú lepší od nás, sú rovnakí.
Aj keď treba povedať, že dnes je výkon spravodlivosti v kritickom stave, a to najmä preto, že pomery v systéme pripomínajú časy, keď magickému svetu vládol Voldemort a jeho klika smrťožrútov. A tak ako ani Harry Potter neporazil Voldemorta jediným mávnutím čarovného prútika, tak sa ani slovenská justícia nestane výkladnou skriňou slušnosti a dôveryhodnosti bez toho, aby ľudia nezačali vyvíjať skutočný tlak na tých, ktorí sú za dnešný stav zodpovední.
Politika má podobnú povesť ako justícia. Prečo si vyberáte pravé takéto divné povolania? 🙂
K právu som sa dostal asi riadením osudu, vybral som si ho na gymnáziu negatívnou selekciou a tiež takmer na poslednú chvíľu. Som rád právnikom, dobré právo je rovnako pekné ako dobrá matematika, a ak je ukotvené v piliernych morálnych hodnotách, vie aj rovnako dobre pomôcť. K politike, resp. do jej predsiene, som sa dostal úplne prirodzeným, postupným a nenásilným vývojom – dlhoročnou účasťou na verejnom živote.
V oboch tých povolaniach je napokon prítomná potreba starať sa o svoje okolie, hasiť veci, ktoré by človeka možno ani nemali páliť. Som jednoducho verejný človek v tom, že si rád a často robím na verejné veci názor a za tie roky som získal istú zručnosť aj v chápaní tých vecí, aj vo formulovaní názorov na ne. Sám som však úprimne zvedavý, či poctivosť a kompetentnosť budú stačiť na úspešné prežitie v slovenskej politike.
Na tomto portáli pomáhate ľuďom v právnej poradni. Aká je to skúsenosť?
Veľmi vzácna, a to najmä kvôli priaznivým odozvám, keď vidím, že sa mi niekedy naozaj podarilo niekomu aspoň trochu pomôcť, hoci len veľmi nepriamo. Okrem toho mi táto skúsenosť potvrdila to, o čom už dlhšie hovorím a píšem: v tejto krajine sú niektoré z tých najdôležitejších pravidiel tak zle, neprofesionálne a zmätočne napísané, že sa v nich jednoducho nedá vyznať. Štátu možno aj vyhovuje, že ľudia majú celkom nevyhnutne chaos v pravidlách, ktoré upravujú ich nároky voči štátu, mne sa to však zdá zvrátené. Ak si nie každá mamička na materskej dokáže vyložiť zákon o sociálnom zabezpečení, to by som ešte dokázal prijať. Ale fakt, že tie predpisy sú tak neprehľadné, že sa v nich nevyznajú ani úradníci a že tie nároky si ľudia musia uplatňovať tak zložitým a otravným spôsobom, to už je jednoducho otvorená šikana. Aj toto je jedna z vecí, na ktoré sa v prípade volebného úspechu chystám, sociálny štát totiž nemá spočívať v tom, že sa bežní ľudia zbierajú na luxus pre horných desaťtisíc, ale že štát poctivo a na základe prehľadných pravidiel plní svoje základné funkcie.
O svoje skúsenosti a názory sa s nami podelil doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD. Stretnete ho v našej poradni právnika.
Vdaka za zaujimavy rozhovor. Ja ze aky obycajny pausalny pravnik v tej poradni sedi, a to lala aky zaujimavy clovek. Hned sa mi budu lepsie klast otazky, ked viem komu
Zaujimal by ma nazor pana dr. Prochazku na “striedavu starostlivost”, dakujem.
Rozmyslala som, ze by som Radoslava Prochazku kruzkovala a chybal mi este takyto profilovo-osovnostny pohlad na jeho osobu. Aj ked je rozhovor kratky, ale aj tak ma podporil v presvedceni ho dnes zakruzkovat. Dakujem redakcii
Zaujímal by ma názor pána dr. Procházku na zmenu volebného zákona. Zároveň v prípade možnosti ako prezident SR, či by túto zmenu, resp. návrh presadzoval. Domnievam sa, že podľa súčasného volebného zákona drvivá väčšina poslancov NR nezastupuje svojich voličov – občanov SR.
V prípade, keď sa stane poslanec zvoleným a neplní si svoje povinnosti dané voličom, zároveň by malo byť voličovi umožnené právo konkrétneho poslanca odvolať.
Magdaléna Chomíková, Revúca