Ako každé nové bábätko, aj naše www.zdravedieta.sk potrebuje starostlivosť lekára. Je ním MUDr. Martin Mráz, ktorý vám odpovedá na otázky v Poradni pediatra. A keďže sa ho všetci pýtate a jeho úlohou je odpovedať, pokračujem aj ja v tejto tradícii.
Aké ste boli dieťa? Chlapec – šinter, ktorý vylezie na každý strom, či knihomoľ, ktorý ovláda v ôsmich rokoch všetky hlavné mestá sveta?…
Práve hodnú chvíľu rozmýšľam, odkiaľ môžete vedieť o tých hlavných mestách.
Keď sa povie “detstvo”, čo sa vám vynorí v mysli? Nejaký zážitok, možno nejaký výmysel, na ktorý nikdy nezabudnete.
Ak mam byť úprimný, ani neviem. Snáď to ešte nie je až tak dávno, čo som bol dieťa, no vyslovene nezabudnuteľný zážitok nemám.
V akej rodine ste vyrastali? Vychovávali vás prísne, či skôr benevolentnejšie?
Myslím, že boli primerane benevolentní. K svojim deťom budem určite trošku prísnejší a prinútim ich doma aspoň viac poupratovať.
Keď siahnete ďalej do mysle, na ktorú prvú návštevu pediatra si pamätáte?
Pamätám si takmer na všetky, od predškolského veku, zvlášť na pohotovosti, kde som bol pravidelným návštevníkom s angínou. Tie paličky v puse boli jednoducho nezabudnuteľné.
Aký ste mali vzťah k ľuďom v bielych plášťoch?
Žiaden, asi ako každé iné dieťa. Bál som sa predovšetkým tých paličiek v puse a odberov krvi. No a ďalším postrachom a samostatnou kapitolou boli zubári. Dnes chodím krv pravidelne darovať a mám zubárku, u ktorej by som určite presedel aj celý deň. Pri mojej obľube čokolády a sladkostí to tak aj dosť často dopadne.
Kedy ste sa rozhodli, že budete detským lekárom – a prečo vlastne? Väčšinou sú to ženy, ktoré sa starajú o zdravie detičiek…
Bolo to vo štvrtom ročníku na lekárskej fakulte. Mali sme blok zo sociálneho lekárstva a v ňom prednášky z pediatrie. Prišli odborníci zo Švajčiarska a chytili ma za srdce. A propos, máte pravdu, žien v pediatrii je veľa. Ak ju na druhej strane robí muž, svedčí to vždy o tom, že ho to skutočne zaujíma a zvyčajne to aj ďaleko dotiahne.
To asi nehovoríte len tak. Aké máte ambície ako muž – pediater?
Ak mám byť úprimný, tak vysoké. Už teraz sa systematicky pripravujem na dráhu nefrológa, pracujem v centre, ktoré sa tejto problematike roky venuje, a som spokojný. Ostatné už príde, verím, samo, s časom, treba však vždy ostať pri zemi a byť predovšetkým človekom. Veľkí lekári sú osobnosti, o ktorých vždy hovoria výsledky ich práce. Na ulici či v spoločnosti by ste ich určite na prvý pohľad nespoznali. Mám tým na mysli akúsi ľudskosť, skromnosť a pokoru.
Práve ste sa vrátili zo zahraničia. Na akej konferencii ste boli? Čo nové ste sa dozvedeli? Je vzdelávanie celoživotným „údelom“ lekára, ktorý chce byť kvalitný?
Najlepší lekári sa vzdelávajú v zahraničí, na kongresoch či seminároch a stážach. Úroveň klinického výskumu je vysoká predovšetkým v západnej Európe a severnej Amerike. Rád na tieto kongresy cestujem a prinášam si vždy nové a nové poznatky. Naposledy som navštívil Štokholm, kde sa konal Európsky nefrologický kongres.
Je niečo, čo vás vo vašej praxi pri stretnutí s deťmi prekvapilo?
Nemožno povedať, že prekvapilo, skôr sledujem reakcie detí. Niektoré sú úžasne úprimné, ba až zábavné.
Akí sú deti pacienti? Ako prekonávate ich strachy, slzy, ako si získavate ich dôveru?
Je veľa detí, každé sa správa inak, zvyčajne sa boja. Vcítenie sa do ich situácie a milý, empatický prístup však bariéru prelomí. Niekedy ihneď na začiatku, po oslovení, inokedy neskôr, v priebehu vyšetrenia. Pomôže hračka, prihovorenie sa. No niektorých malých pacientov nepresvedčíte a sú najradšej čo najskôr späť, v mamkinom náručí.
Prečo ste sa rozhodli robiť online – poradňu pre naše najmladšie bábätko, portál zdravedieta.sk?
Internet je dnes miestom, kde sa človek veľa dozvie. Som jeho veľkým fanúšikom a vzhľadom na svoje povolanie sa snažím pomôcť aj takouto formou. Keď by som bol na mieste rodičov, ktorí sa pýtajú, cítil by som istú úzkosť, ak by som si nevedel poradiť s dieťaťom. A úzkosť by sa ešte stupňovala pri predstave čakárne pred ambulanciou plnej detí. Niektoré problémy však možno vyriešiť aj online a rodičia tak ostanú spokojnejší. Úplne im rozumiem a snažím sa poradiť čo najrýchlejšie.
Akí sme my, Slováci, rodičia, čo sa týka zdravia našich detí? Sme úzkostliví alebo nie?
Ktorí ako. Ak však mám byť úprimný, zlých rodičov je veľmi málo. Mnohí prídu s banalitami, no ľudia, i ostaní lekári, nepediatri, majú pred deťmi rešpekt. Radi im preto pomôžeme. Sám mám naopak rešpekt a úctu k ostatným špecialistom – takú chirurgiu by som nerobil ani minútu.
V iných krajinách chodia nielen sopľavé deti do škôlky, ale rodič dokonca jednoducho donesie antibiotiká s rozpisom dávkovania a odovzdá učiteľke, aby dieťaťu podala liek. Čo si o tom myslíte?
Som vychovaný v našom systéme medicíny, ktorý mi vyhovuje viac ako zahraničné modely. Dieťa sa prelieči doma a do kolektívu sa vráti zdravé. Je to zodpovedné a férové aj k ostatným deťom.
Prezraďte nám, či ste ženatý a máte aj vlastné deti?
Som slobodný, a tak mám deti zatiaľ len v práci. No to sa isto zmení.
Ako by mala vyzerať vaša rodina?
V ideálnom prípade zdravo a šťastne. Verím, že to takto aj dopadne.
Dopočula som sa, že sa vyznáte vo víne. Ako ste sa dostali k tejto záľube? Čo všetko o víne treba vedieť? Ktoré máte najradšej a prečo?
Trochu sa v ňom naozaj vyznám. Píšem pre viacero časopisov i online a z oblasti hodnotenia zahraničných mokov mám na Slovensku publikovaných viac ako 400 článkov v internete i v tlačenej podobe. K vínu som sa dostal akosi spontánne, ešte na vysokej škole, keď som experimentoval a kombinoval ho s jedlom, pretože, priznám sa, som veľký gurmán. Nemám najobľúbenejšie víno, skôr niekoľko skupín vín, z ktorých si vyberám vždy podľa nálady, celkového rozpoloženia či podávaného pokrmu na tanieri.
Aj si sám víno dopestujete?
Nie, túto alchýmiu vôbec neovládam. Venujem sa určite viac pediatrii, víno a publicistika je len hobby navyše.
Čo robíte, keď nie ste v ambulancii či neradíte online na webe?
Odpočívam. Veľmi rád si zájdem do dobrej reštaurácie či sám niečo uvarím. Aktuálne je sezóna špargle, z čoho mám nesmiernu radosť.
Čo je vaším životným krédom?
Ľudskosť a empatia. Ovplyvnilo ma moje povolanie.
Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov a najmä spokojných a vyliečených malých pacientov.
Foto: MUDr. Martin Mráz
prijemne čitanie, dakujeme
Zaujimave o tych palickach pri vysetrovani hrdla. Preto ich nsi lekari ani nepouzivaju. MYslim na mojom oddeleni, v Uppsale.
PEDIATER???? Ved este nema atestaciu z pediatrie
Dobry den.Volam sa Ivana Pakesova za slobodna Kovacova.Mozno si ma budes pamatat byvali sme spolu na jednej ulici.Chcela by som ta poprosit o radu mam 2,5 rocnu dcerku , ktora v poslednej dobe stale len chce spinkat.Papat papa malo masko uz vobec je chuda bleda .Neviem pred mesiacom bola velmi chora mala vysoke teploty a zapal priedusiek a od vtedy je taka.
Neviem ci to je len tym pocasim.Ci by si mi neporadil co mam robit a co to moze byt.Chystam sa s nou aj k lekarke nech je zroi nejake vysetrenia.Pekny den praje Ivana a dakujem za odoved.
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať na Váš názor, či môže ovplyvniť chorobnosť dieťaťa striedanie detských postieľok v škôlke, mám na mysli keď sa deti v škôlke spajajú a idú spať do inej triedy.
Moja dcerá totižto vždy po takomto striedani postieľky ochorie.
Ďakujem
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosti s tým ak dieťa odmieta papat. Máme 5 mesacnú dcérku ktora odmieta pit mlieko – doteraz sme ju krmili v spanku ale uz je coraz tazsie ju nakrmit ked spinka lebo sa zacina branit. Uz nevieme co s tym- Dakujem za odpoved.
Dobrý večer….
Chcem Vás poprosit o radu…
Máme presne 5mesačného synčeka, ktorý sa predčasne narodil v 31tt, je plne kojený, a je z neho papkoš, chutí mu výborne, z pôvodných 1750g pri narodení váži teraz 6500g…naša lekárka mi povedala že už možem začat s mrkvičkou, no neviem čo spravit, všade sa píše že pokial je dieta plne kojené netreba mu dávat príkrm do ukončeného 6teho mesiaca, že to nemá význam a naopak deti sú predčasným podávaním stravy ohrozené alergiami na potraviny…Dokonca som niekde na nete našla článok že v našom prípade treba brat do úvahy korigovaný vek…
neviem sa teda rozhodnút, prosím Vás o radu…
Dakujem pekne za odpoved…
S pozdravom Jana
Dobry vecer,
ako postupovat pri zavadzani tuhej stravy pediatri odporucaju rozne. na tomto linku http://www.provita.sk/site/node/62 najdete komplexne informacie, pokial sa v danej teme chcete sama zorientovat. Vo vseobecnosti stale odporucame plne dojcit dieta 6 mesiacov. Vsetko dobre zelam.
dobry den.prisla som si po radu.v novembri minuleho roka sa vtedy mojej 7 mesacnej dcere na krku spravila hrca.prv som si myslela,ze si to uzliny lenze ta hrca bola na inom mieste ako su uzliny.hned som isla k doktorovi.lenze ja zijem v anglicku a samozrejme ze tu to hned neriesili.potom som sla druhy krat.tak nam povedali,ze to bude cysta.az na stvrty krat nas objednal dr. na ultrazvuk.z ultrazvuku sa zistilo ze to je krvna zrazenina.vcera sme boli u odbornika (usne,krcne,nosne)ten jej to tam pomagal a povedal,ze ked nema ine problemi ako infekcia a tak ze by sa to malo vstrebat.dcerka to ma na krku uz skoro 6 mesiacov.chcem sa spytat ze ci naozaj sa taketo krvne zrazeniny vstrebu a ci netreba ziadnu liecbu nasadit.za vasu odpoved vam vopred dakujem.s pozdravom Monika Magnova