Predstavte si – máte pred sebou výstup na Kriváň. Pri Troch studničkách nahodíte tempo, niekde v strede výstupu pri kosodrevine máte krízu. Na Malom Kriváni ste so silami už dávno v mínuse, ale hreje vás pohľad na Kriváň, ktorý je už na dosah.
Tu vnímame krízu ako logický výsledok námahy , ktorú stojí výstup na vrchol.
Kríza je pomerne časté slovo. Používa sa na označenie rôznych javov. Od ekonomických cez spoločenské, medziľudské, po interpersonálne a rôzne iné.
Manželská kríza Rád by som osvetlil toto slovné spojenie najmä preto, aby sme mu porozumeli, a možno sa pozreli na to, čím prechádzame, trošku z nadhľadu.
Kde sme urobili chybu? Čo sme urobili zle? Je to táto otázka? Dnešná doba sa na krízu pozerá skôr z pohľadu kauzálneho – teda príčinného významu – čo logicky vedie k hľadaniu chyby.
Naozaj máme hľadať chybu? Často sa mi stáva, že do poradne prídu manželia po pomoc a pýtajú si o do mňa vysvetlenie, kde urobili chyby – čo urobili zle.
Predpokladám, že krízu vnímame skôr ako dôsledok nejakých chýb či pochybení. Ako keby to, čo bolo pred krízou, sa narušilo nejakými zlými krokmi. A teda riešenie je odstrániť tie zlé kroky – chyby, a tak sa vrátiť k pôvodnému stavu bez krízy.
Takže ak to zhrniem je tu predpoklad, že – kríza je výsledkom zlých vecí, chýb a pochybení, pokazili sme si to zlými krokmi a teda – KRÍZA JE ZLÁ.
Kto s tým súhlasí? … ejha, nehláste sa všetci:)
Poďme to preskúmať z viacerých pohľadov.
Kríza – proces dozrievania Predstavte si – narodí sa krásne, milé a dobré dieťa, a ono sa vám okolo tretieho roku „pokazí“. Do tých siedmich rokov ho „opravíme“.
Lenže okolo toho 13. roku sa zase „pokazí“, a to riadne :). Tu si už nevieme poradiť s „opravou“, a tak s nádejou očakávame, že sa opraví samo. Tento detský či mládežnícky vzdor, ktorý prináša krízu do vzťahov, v podstate akceptujeme ako proces dozrievania dieťaťa.
Kríza – logický dôsledok námahy Predstavte si – máte pred sebou výstup na Kriváň. Pri Troch studničkách nahodíte tempo, niekde v strede výstupu pri kosodrevine máte krízu. Na Malom Kriváni ste so silami už dávno v mínuse, ale hreje vás pohľad na Kriváň, ktorý je už na dosah.
Tu vnímame krízu ako logický výsledok námahy , ktorú stojí výstup na vrchol.
Predstavte si – začnete chodiť do fitka, nakladáte si váhy, odcvičíte si zostavu cvikov pod dohľadom. Na druhý deň máte takú svalovku, že sa ani neviete hýbať. Po roku pravidelného cvičenia sa vám svalovka už stane súčasťou života. V podstate ak vynecháte cvičenie, tak vám začne chýbať :).
Tu sme ochotní vnímať nepohodu ako niečo, čo je súčasťou práce na svojej postave či celkového telesného zdravia.
Už sám život nám napovedá, že kríza: nemusí byť zlá
môže byť znamením, že sme na správnej ceste
môže byť výsledkom dobrej práce
môže byť súčasťou dozrievania
Ako je to v manželstve? Poznáte ako končia romantické filmy či rozprávky o princeznách – na konci filmu je svadba – a posledným preslovom „…a žili šťastne, až kým…“.
Viete, čo je najhoršie, že my tomu uveríme a nevedome si to prenášame do svojich predstáv o vzťahu muža a ženy. Veď nie je možné, aby tí dvaja nezrelí ľudia mohli vytvoriť niečo zrelé hneď od začiatku.
Každý z nás si prešiel zaľúbením. Lenže zaľúbenie nie je to, čo sa pokazilo! Ono len vyprchalo.
Láska je viac ako len zaľúbenie. Možno by som zaľúbenie prirovnal k motivácii chudnúť. Z motivácie neschudnete. Láska je drina, ktorá stojí za to!!! Ten pocit, keď zhodíte kilá poctivou drinou, je oveľa intenzívnejší a hlbší.
Kríza je, že náš vzťah nás stojí námahu Čiže kríza v manželstve môže znamenať, že postrádate pocity zaľúbenosti, a že náš vzťah nás stojí námahu. Učíte sa milovať a ste na ceste, ktorá sa volá láska.
V kurzoch pre ženu, muža a manželov som popísal rôzne pomôcky na cestu, keďže na tej ceste môžeme aj stagnovať či sa vrátiť späť, alebo zablúdiť sľubnými skratkami, pokiaľ neporozumieme tomu, čo sa nám deje.
Loading...