“…veď za tie roky ho (ju) už poznám. Už je tak priehľadný (ná), že dopredu viem, čo bude nasledovať! …”
foto: iStock Ľudia od nepamäti hľadali jednoduchšie schémy, aby sa lepšie orientovali v zložitom prostredí, či jave. Hľadali jednoduchšie pomenovania niečoho, čo sa opisuje veľmi zložito alebo viacerými slovami.
A tak, začali kategorizovať, triediť veci, ktoré mali podobné znaky do skupín. Aby v tom bol poriadok!
(Veď aj do skrine ukladáme veci na kôpky – tričká s krátkym rukávom, trička s dlhým rukávom, atď… Aj v potravinách máme oddelenie pre mäsové výrobky, mliečné výrobky, atď. )
Triedime, kategorizujeme, škatuľkujeme Všetko okolo nás sa nejako triedi a kategorizuje, aby to bolo prehľadné a jasné. Ľudstvo triedi svet okolo seba od nepamäti, a nie len veci, ale aj ľudí, zvieratá…
Ľudia sa snažili porozumieť aj tomu, čo sa odohráva v ich prežívaní a správaní a nejako to zatriediť (smutnejších zaradili do kategórie – melancholik, veselších do sangvinik, atď…).
Takto nejako poznávame veci, ľudí, seba a triedime – aby sme tomu jednoduchšie porozumeli. Lebo, človeka riadne vytočí, ak veciam nerozumie. Radšej sa uspokojíme hoci aj zjednodušenému porozumeniu, ako s neporozumením.
foto: iStock Svet okolo nás máme nejako zakategorizovaný – teda aspoň ten, ktorý sa týka nás.
Spoločenské kategórie získavame viacmenej kultúrnym prenosom a socializáciou. Tie individuálne získavame zväčša odvodením spoločenských kategórii a ich modifikácii na konkrétnu situáciu a skúsenosť. Kategórie majú charakter všeobecne platných a nemenných (ináč by sa celý systém kategorizovania rozpadol)
Zakategorizujeme aj seba a svojho partnera – a žijeme si ďalej Rozumiem tomu, že niektoré kategórie sú nemenné, alebo ich aspoň netreba meniť – napr. že som slovák, atď… Aj určité vedomosti majú charakter všeobecne platného poznania – zákony prírody, fyzikálne javy, atď…
Aj naše empirické poznávanie (skúsenosť) seba a svojho partnera, má nejaké zákonitosti – teda sme si ich aspoň všimli. Dáme tomu punc objektívnej pravdy. A keď to náhodou zbadá ešte niekto iný – tak, to je pomaly vedecké poznanie! Stačí, že sa niečo na tom druhom zopakuje tri, štyri krát – potom je to hádam naveky – ustálené a nemenné – “… ty vždy, ty nikdy.…” Prizveme si ešte na pomoc psychológiu (ruku na srdce, kto sa necíti odborníkom v psychológii?), a počastujeme toho druhého nejakou diagnózou, ktorú musí odstrániť:
“…on je výbušny, mal by sa liečiť…”
“…ona je precitlivelá, mala by s tým niečo urobiť…”
foto: iStock Čo je na tom? Pýtate sa … “ …a čo je na tom?…”. Možno, že tu je začiatok konca. Poznávanie vecí, ľudí, správania, prežívania …. sa deje v čase, ale z nejakého dôvodu sa po nejakej dobe , zastaví čas v našom poznávaní, a zasekne sa v čase, aj keď čas plynie ďalej.
Sami si kladieme prekážky k možnej zmene, veď: “…on je taký a ja som taká…” A k tomu ešte naše poznanie zúžime iba na nejakú vec, a ostatné si nevšimneme. V našom poznávaní sa dostane do popredia nejaká vec, na sebe či tom druhom, ktorá zatieni ostatné veci a nedovolí nám vidieť iné.
Nahovára nám, že je najdôležitejšia – a to vôbec nie je pravda. Alebo, že je najvýraznejšia – ani to nie je pravda. Je to len “očný klam”. Predstavte si nejaké guličky, na ktoré sa pozeráte z jedného metra. Vezmite si jednu, a priblížte si ju k očiam. Čo sa stane? Tá jedná sa vám bude zdať väčšia a ostatné ledva uvidíte, lebo tá priblížená ich zatieňuje.
Je naozaj taký, za akého ho máme? Je ten druhý naozaj taký ako ho poznám, alebo je iný?
Nebránim mu ja k zmene tým, že sa pozerám na manžela /manželku iba cez jednu guličku a nevšimol som si ostatné?
…dva krát nestúpiš do tej istej rieky… Dvaja múdri páni povedali: “…viem, že nič neviem…” a “…dva krát nestúpiš do tej istej rieky…”
A v tomto je možno liek aj na naše “psychologizovanie” a “kategorizovanie” nášho partnera/ partnerky.
Otázkou je, ako mám poznávať manžela/ manželku, aby som ho/ju mohol/la poznávať nanovo každý deň a úplne inak?
Ale o tom už v ďalšom diely… opäť o týždeň v pondelok.
Pozvánka Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom .
Loading...