Uvedomiť si, kto je môj nepriateľ
Konflikty, ktoré sa zostrujú a vytvárajú napätú a vyostrenú komunikáciu, často zatemnia výhľad. A my sekáme a sekáme, a pritom nevidíme, že sekáme do spolubojovníka – teda do vlastnej manželky.
Predstavte si, že idete v roji vedľa seba. Manévrujete mečom proti spoločnému nepriateľovi (egoizmus), a po chvíli sa zdvihne prach (ako je zvykom na bojisku) a stratíme prehľad a orientáciu. A tak sa znenazdania otočíme proti sebe a sekáme do seba hlava nehlava s cieľom ochrániť seba.
Na výčitky, silné slová a vyhrážky (manéver mečom) sa bránime (racionalizácia, obrana, negácia), a keď sa “nepriateľ” unaví, zaútočíme my. Teda výpad mečom (výčitka, zraňujúce slová, obvinenia…) a “nepriateľ” sa bráni. V tomto boji utŕžia rany obidvaja a jediná záchrana, ktorá sa natíska je ísť od seba. Vysilený z boja už aj zabudli prečo vlastne bojujú!
Ako zmeniť tento nezmyselný boj?
Tak, že čím skôr zložíme zbrane a prihovoríme sa spolubojovníkovi – manželke:
“….., mrzí ma, že som ťa ranil, že som na teba útočil, odpusť mi. Nechcem bojovať proti tebe, chcem ťa milovať a byť tu pre teba, lebo si ten najúžasnejší človek v mojom živote. Skladám zbrane, a nechám sa raniť tebou, lebo si to aj zaslúžim. Maš právo mi vyčítať a hnevať sa na mňa…..milujem ťa.”
A čo ak ten druhý bude ďalej sekať do nás – bezbranných?
Práve v tom je to hrdinstvo – ostať bezbranný pre toho druhého. Ten druhý – manželka – veľmi rýchlo pochopí, že nepotrebuje ťažké zbrane, aby sa dostala k vám. Tu sa môže zmeniť celý zraňujúci kontext – už sa nebojím o seba, ale ide mi o toho druhého.
Ten pravý nepriateľ nie je manželka, ale náš egoizmus.