„…keby pri našich hádkach bol niekto, určite by mi dal za pravdu…“
Možno, že ste si aj vy takto povzdychli, keď ste prehrávali v slovnom zápase so svojim partnerom. Raz sa dá ustúpiť, ale roky ustupovať frustruje hádam každého. Sila argumentu, pravda iba z jednej strany, hádky, kto má pravdu vyčerpáva čím ďalej, tým viac. Pridá sa k tomu znechutenie a pocit nepochopenia.
„…ach, keby nás niekto počul, určite by sa všetko zmenilo. Konečne by mu to vyjasnil, že sa mýli a ja mám pravdu!!…“
Názorové strety sú zdrojom ochladnutia Názorové strety ako aj iný pohľad na situácie, alebo iné rozdielne riešenia, ktoré navrhuje partner, sú práve často zdrojom frustrácie či ochladnutia v láske. Po rokoch boja, vyčerpaná a unavená si možno poviete:
„…s ním sa nedá!!! Sme úplne rozdielni a iní!!! Bola chyba, že som si ho vzala ….“
Možno si poviete, že toto sa nedá „rozkorčulovať“, ale môžem vás uistiť, že práve táto rozdielnosť, na ktorej sa to láme je práve to, čo má spojiť. AKO?
Je niekoľko zásad, ktoré, ak sa dodržia, dôjde k jednoduchšiemu zladeniu. (Budem popisovať to, čo môže zo svojej strany urobiť žena. Pre chlapov to opíšem neskôr v kurze pre muža, ktorý už pripravujeme).
V predchádzajúcich dieloch sme popísali niekoľko zásad a odlišností v komunikácii s mužom, ktoré si treba prečítať v rubrike VZŤAHY .
K ním by som pridal:
1. Rande Urobiť si čas na pravidelnú komunikáciu – rande. Pokiaľ si neurobíme čas na seba, a všetko budeme riešiť za pochodu, tak sa ani nečudujme, že to medzi nami viazne. Základ každej dobrej komunikácii je dostatočný a pravidelný čas. Možno poviete, že času nie je, že je veľa práce okolo domu či okolo detí. Nuž, pokiaľ položíte niečo nad váš vzťah s mužom (deti, práca, kamarátka, rodičia…), tak pokoj a bezpečie nájdete v tých veciach, ktoré sú nad vaším partnerom, ale nie vo vzťahu s partnerom.
2. Pravda je mier Vzdať sa pravdy ako objektívneho univerza – pravdu nevlastníme, ale môžeme sa k nej spoločne priblížiť. Pravda je zážitok, pravda je pokoj a mier. Názor je niečo iné. Môj názor je pomôcka, na ceste za pravdou.
3. Povedať a počuť sú 2 rôzne veci Nie je až tak dôležité to, čo poviem, ale to, ako je to počuté mojím partnerom.
Pojem, ktorý prezentujem verbálne a neverbálne, môže vyvolať u partnera asociáciu iných pojmov, ako sme pôvodne mali na mysli.
4. Rozdielnosť je benefit, nie problém V rozdielnosti vidieť výzvu na dopĺňanie, nie na vylúčenie.
5. Pozor na skratky Vyhýbať sa rýchlym uzáverom bez vyjasňovania.
6. Vráťme sa k tomu Pokiaľ nás tlačí čas a nemáme si to ako vydiskutovať a rozhodne sa podľa jedného, určite by som odporučil sa k tomu vrátiť v kľudnej atmosfére bez vyčítania a vyrozprávať si to.
7. Odvaha ku konfrontácii – ustúpiť len, aby bol kľud je „lacné víťazstvo pre partnera“.
Jeden vtip ako sa dá dospieť ku kompromisu:
Žena hovorí mužovi:
„….ty uznáš, že mám pravdu, a ja ti dám za pravdu :)….“
Vzdať sa názoru nie je kompromis, ale ani to, že raz bude po mojom a druhý krát po tvojom. Kompromis je brať do úvahy názory obidvoch. A povedzme si, zladiť dva rozdielne názory, to chce čas a aj umenie. K tomuto umeniu sme povolaní všetci – vzájomne sa dopĺňať.
Poznám manželov, ktorí po rokoch tvrdej práci na vzťahu už nepotrebovali kompromisy. Prežívali jednotu – cítili sa naplnení a obohatení názorom toho druhého. Áááá, konečne!! o tomto som chcel písať. Byť si darom pre seba – to je cieľ. Ako ozubené súkolesie – zúbok po zúbku.
Spočiatku sa to určite nezaobíde bez hádok a emócii, ale ak sa postupne budeme učiť techniky a metódy komunikácie, ktoré som aj čiastočne popísal v tomto seriály, jednota je na dosah.
Garantujem, že po roku aktívnej práci na sebe, sa určite vyvolá zmena k lepšiemu.
Loading...
pekne, jemne napisane…a uplna pravda.. tesim sa na muzsku stranu..