Ako posilniť svoje manželstvo

Peter a Erika Kremskí 0

Dnes sa začína Národný týždeň manželstva. Urobte niečo milé pre vašu polovičku. Tu  je niekoľko tipov, ako môžete  posilniť váš vzťah.

Ako každý vzťah, aj manželstvo si žiada niekoľko zásadných vecí, ktoré ho upevňujú a budujú lásku. Ak ich teda budeme robiť, naše manželstvo bude zdravšie a silnejšie a lepšie obstojí v ťažkostiach a krízach života. Aj keď mnohé body určite nie sme schopní splniť hneď, je dôležité cvičiť sa v týchto zručnostiach podobne, ako cvičíme svoje telo vo fitnes centre a posilňujeme jeho imunitu.

Čo teda posilňuje imunitu manželstva?

Spoločne strávený čas

Nedostatok času jeden pre druhého vedie k vnútornému vzdialeniu sa, odcudzeniu, prípadne aj neporozumeniu a podozrievaniu. Problém nájsť si spoločný čas majú najmä rodičia malých detí. Je preto životne dôležité, aby si vyhradili čas na seba aspoň raz-dva krát do týždňa, keď nebudú robiť nič iné, len sa rozprávať a venovať sa jeden druhému.

Spoločné zážitky

Manželstvo často zabíja jednoducho – nuda. Je toľko suchopárnych povinností, ktoré treba splniť, toľko jednostaj sa opakujúcich navlas podobných dní, že to budí dojem, že nám tento vzťah už nemôže priniesť nič nového. Dôležité sú výlety, športovanie, večere, kino, divadlo, spoločné pozeraniu filmu… Všetko, na čo si spomeniete aj po troch mesiacoch, manželstvo posilňuje, ak ho nezabije. J

Prekvapenia

Nečakané akcie, nepredpokladané darčeky, či únosy sú zážitkami, ktoré sa ukladajú hlbšie ako iné. Vyháňajú nudu a pomáhajú vzťahu byť sviežim a jedinečným.

Nerušená, sústredená pozornosť

Pre toho druhého je kľúčový pocit, že teraz sa venujem jemu a nič iné na svete ma chvíľu nezaujíma. Vypnite televízor, rádio, mobil a internet, odložte časopisy a knihy, pošlite deti do postele. Budujte výnimočnosť svojho vzťahu!

Vzájomná pomoc

Keď jeden nevládze, logicky čaká pomoc od toho druhého. Aj v tomto prípade je veľmi dôležité držať spolu a niesť ťarchu jeden druhého navzájom. Pomoc v pravý čas môže byť pre naše manželstvo veľkou posilou, pretože buduje dôveru, že sa na toho druhého môžem v ťažkých časoch spoľahnúť.

Spoločné projekty

Vzťahu vždy pomáha, keď nás spája čo najviac činností. Uvarte spolu obed, zmontujte skrinku, napíšte mail priateľom alebo zorganizujte spoločný výlet pre skupinu známych. Naučí vás to rešpektovať silné stránky toho druhého a vyvažovať slabé, dopĺňať sa navzájom.

Pripomínanie si spoločných hodnôt a spoločnej histórie

Ako to bolo, keď ste sa spoznali? Ako ste spolu začali chodiť? A prvá pusa? Na čo ste sa tešili, keď sa zoberiete? Aký bol svadobný deň? Svadobná cesta, prvé spoločné bývanie, deti, dovolenky, spoločné výlety? Je to kus života vás oboch, ktorý ste prešli spolu. Je to vzácny poklad, ktorého vlastníkmi ste obaja a má cenu len vtedy, ak je spoločný.

Umožniť druhému mať čas sám pre seba

Každý občas potrebuje byť sám, stretnúť sa s priateľmi, či kolegami. Aj v ideálnom manželstve sa nájde všeličo, čo jeden s manželom s tým druhým nechce alebo nedokáže zdieľať. A je to tak aj dobre. Niekedy si potrebujeme od seba oddýchnuť, je užitočné nechať tomu druhému slobodu stráviť voľný čas podľa jeho predstáv. Väčšinou ide o čisto mužské a čisto ženské akcie, ktoré sú pre obidve pohlavia veľmi dôležité. O to viac sa potom obaja tešia opäť na svojho manžela/manželku.

Budovanie priateľstiev s inými manželskými pármi

Zdieľanie sa s každodennými i hlbšími problémami s priateľmi, ktorí tiež žijú v manželstve vedie k poznaniu, že väčšina našich problémov nie je vôbec výnimočná, že sú to ťažkosti, vyplývajúce z odlišnosti muža a ženy, z rozdielnych pováh, temperamentu, výchovy, kultúrneho prostredia alebo náboženského pozadia. Otvorený vzťah s priateľmi môže byť veľkou oporou v ťažkých časoch i praktickou pomocou napríklad s deťmi.

Brať toho druhého vážne

Rozdiely v povahe a temperamente môžu spôsobiť, že v mnohom svojmu manželovi/manželke nikdy celkom neporozumieme. Preto je dôležité brať vážne jeho/jej pocity, najmä sklamania, hnev, pocity úspechu alebo radosti. Nie je také dôležité všetkému rozumieť, podstatne cennejšie je prijať toho druhého takého, aký je.

Úprimnosť, otvorenosť

Ak sa naučíme deliť sa so svojím manželom/manželkou s dobrými aj zlými pocitmi, zážitkami, plánmi či predstavami, budeme si stále bližšie. Priehľadnosť a vypočítateľnosť nášho života buduje dôveru a jednotu medzi nami a robí náš vzťah bezpečným.

Pochvala, ocenenie, povzbudenie, starostlivosť, milosrdné prijatie neúspechu toho druhého

Ak ten druhý cíti, že sa o neho zaujímame, že je pre nás dôležité, ako sa cíti, že sa tešíme z jeho úspechov a je nám ľúto, ak sa nám niečo nepodarí, získame životného spojenca, ktorý bude ochotný dať za nás aj svoj život. A to aj vtedy, keď sme špinaví, spotení, neučesaní, neoholení, tuční, plešatí, pomotaní, ťažko chorí alebo aj na vozíčku.

Lebo láska všetko prekonáva a nikdy neprestane. Zmyslom života je láska. Kto ju nepozná, je stále iba na prahu života. Kto sa jej bojí, bojí sa žiť. Lebo dokonalá láska vyháňa strach.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár