Marec v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

V marci sa v záhradách pýšia svojimi pestrofarebnými kvetmi cibuľnaté a hľuznaté rastliny, vykvitajú zlatovky, driene a mandle. Tvarujeme a zmladzujeme mnohé kry a stromy. Vrúbľujeme ovocné dreviny a vysievame prvé bylinkové a zeleninové hriadky. 

Mandľa obyčajná

Okrasná záhrada

V tomto mesiaci je v plnom kvete drieň obyčajný (cornus mas), zlatovka prostredná (forsythia x intermedia), mandľa obyčajná (prunus dulcis). Okolie spestrujú jahňady viacerých druhov stromov a krov, napr. vŕby rakytovej (salix caprea), jelše lepkavej (alnus glutinosa), liesky obyčajnej (corylus avellana). Čoraz častejšie sa vyskytuje obľúbená odroda liesky, ktorá má pokrútené konáre (corylus avellana ´Contorta´).

Záhony hýria pestrými kvetmi hlavne tulipánov a narcisov. Za povšimnutie stojí aj čemerica purpurová alebo východná (helleborus purpurascens, h. orientalis), hlaváčik jarný (adonis vernalis), scilovky sibírske (scilla siberica). Po odkvitnutí snežienok jarných (galanthus nivalis) je vhodný čas na
rozsádzanie ich hustých trsov. Nezabúdame na prihnojenie cibuľových záhonov.

Lieska obyčajná

V marci vysádzame cibule ľalií (lilium). Vysádzame dvojročné byliny ako sú violky – fialky (viola wittrockiana), ktoré je dnes možné dostať v najrôznejších farbách. Nie len zaujímavou, ale aj užitočnou dvojročnou bylinou je divozel veľkokvetý (verbascum densiflorum). Odvar z usušených kvetov je výborným liekom pri neutíchajúcom kašli, pri ochorení priedušiek a pľúc. Každý kvet kvitne len jeden deň a najvhodnejší čas na ich zber sú chvíle okolo obeda. Kvalitu kvetov reprezentuje žiarivo žltá farba.

Ochrany proti mrazom na citlivých kroch a stromoch, na trvalkových záhonoch a skalkách odstraňujeme natrvalo. Rastlinám doprajeme výživu v podobe organických hnojív.

Zostrihávame odkvitnuté vresy (calluna) a vresovce (erica). Dbáme na to, aby sme neodhalili staré drevo, odstraňujeme len odkvitnuté konce rastlín. Zrezávame okrasné trávy tesne nad zemou a vysievame nové trvalky. Aj tieto plochy zavlažujeme a vyživujeme organickým hnojivom.

Hlaváčik jarný

Ukončíme vysádzanie ruží, odhrnieme nakopenú zeminu pri koreňoch starších ruží, ktorú kopcovali pred zimou. Striháme popínavé opakovane kvitnúce ruže, pričom bočné výhony skrátime na polovicu a staré výhony úplne odstránime. Striháme ich šikmo 1cm nad púčikom, aby stiekla všetka dažďová
voda a nespôsobovala hubové ochorenia.

Tvarujeme v lete kvitnúce dreviny, niektoré z nich zrežeme hlboko, napr. budleje (buddleia), tavoľníky (spirea bumalda, s. japonica), nátržníky (potentilla fruticosa), levandule (lavandula angustifolia).

Hlboko zrežeme aj dreviny v zimnom období ozdobné farebným drevom, ako sú svíby (svida) a vŕby (salix). Dreviny kvitnúce na jar zrezávame až po odkvitnutí. Striháme aj dreviny pestované na kmienku. Odstránime im suché a staré drevo, skrátime, príp. odstránime vyčnievajúce konáre. Odstránením vrchných párov listov podporíme ich rozkonárenie.

Toto jarné obdobie je vhodné na vysádzanie listnatých aj ihličnatých drevín. Počas suchých dní im doprajeme dostatok vody. Nezabudneme na ich prihnojenie. Zakladáme živé ploty z odrezkov so šiestimi očkami (pukmi), ktoré namočíme na jeden deň do vody a až potom ich vysádzame na zvolené
stanovište.

Čemerica východná

Z trávnika zhrabeme odumreté suché časti, skrátime ho na cca. 3cm a vykonáme priečnu aj pozdĺžnu vertikulácia. Začiatok jari je vhodný na vápnenie trávnikov, ktoré zvyšuje príjem živín. Štartovacie jarné hnojenie robíme až po mesiaci od aplikácie vápna.

V okolí jazierok zostriháme suché časti brehových rastlín, odstránime nečistoty a kŕmime ryby. S umiestnením zazimovaných vodných rastlín a s výsadbou nových ešte počkáme, kým bude voda teplejšia.

Úžitková záhrada

Do bylinkových hriadok vysievame pamajorán obyčajný (origanum vulgare), čo je trvalka. Majorán záhradný, ľudovo majoránka, tzv. oregano (origanum majorana), ktorý je jednoročnou rastlinou, môžeme rovnako vysiať na voľnú plochu, príp. do nádoby. Bazalka vytrvalá (ocimum ´African Blue´) je
na rozdiel od jednoročnej bazalky pravej (ocimum basilicum) trvalka, ktorú môžeme tiež vysiať do bylinkového záhonu.

Bazalka vytrvalá

Pridáme k nim ďalšie bylinky podľa chuti napr. fenikel obyčajný (foeniculum
vulgare), kôpor voňavý (anethum graveolen). Trvácnym bylinkám zostriháme odumreté časti a skrátime ich. Rozhodíme ku nim vyzretý kompost.
Vrúbľujeme a vysádzame ovocné stromy, vyštikávame im prehustené jednoročné výhony.

Jednoročné výhony buď odstraňujeme celé, alebo ich nechávame v plnej dĺžke, neskracujeme ich. Pri výasadbe štepených ovocných drevín dbáme na to, aby očkovacie miesto na kmeni bolo nad zemou.

Skracujeme ovocné kry, malinám odstránime odrodené dvojročné drevo, vyčistíme a prihnojíme jahody. Aplikujeme postreky na ovocné dreviny proti rôznym škodcom. Čoraz častejšie sa objavuje hrdza hrušková, ktorej šíriteľom je aj borievka netatová (juniperus sabina), preto sa snažíme nesadiť
tieto dreviny blízko seba.

Zo zeleninových hriadok odstraňujeme aj posledné kusy ozimnej zeleniny a vysádzame novú. Vysievame koreňovú zeleninu, ktorú neskôr rozsádzame, cibuľu sadzačku a skorý cesnak, pričom dodržiavame osevný postup – striedanie plodín na ploche.

Slnečnica hľuznatá – topinambur

Do nádob vysievame paradajky, papriku, karfiol, baklažán, príp. melón. V teplejších oblastiach sadíme skoré zemiaky. Vysievame slnečnicu hľuznatú (helianthus tuberosus), ktorá má hľuznatý podzemok známy pod
pomenovaním topinambur. Používa sa za surova alebo po kuchynských úpravách. Je vhodný ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka obsahu inulínu je vhodný pre podporu diabetikov.

Nakoľko je však inváznou rastlinou, je potrebné zabrániť jej samovoľnému rozširovaniu do prírody, aby sme nemali problémy so zákonom (§ 7 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov).

Do záhrady rozmiestnime búdky pre práve hniezdiace vtáčiky. Prirodzený životný kolobeh podporíme vyrobením úkrytov pre užitočný hmyz, tzv. hmyzí hotel. Zhotovíme ho z rôzneho nepotrebného materiálu, príp. môžeme obohatiť okolie domu o dizajnový prvok. Jeho návštevníci sa nám odvďačia likvidáciou škodcov na rastlinách.

 

Autorka pracuje v ateliéry Domček – stromček.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár