Nestačí vám vaša kombinovaná chladnička s mrazničkou na uskladnenie všetkých zásob? Či už potrebujete mraziť ovocie, mäso, chlieb, zeleninu, iné potraviny alebo hotové jedlá, samostatná mraznička je neoceniteľným pomocníkom.
Ako vybrať mrazničku
Mraznička je spotrebič, ktorý vám pomôže uchovať čerstvosť potravín aj dlhšiu dobu. Aby však čo najviac vyhovovala vašim potrebám, pri výbere by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. Vybrať bude potrebné typ mrazničky, zvážiť požadované funkcie aj objem a myslieť by ste mali tiež na energetickú triedu a hlučnosť.
Typy mrazničiek
Mrazničky podľa typu delíme do dvoch skupín na základe ich tvaru a spôsobu organizácie potravín.
⇒ Zásuvkové mrazničky
Pohodlné otváranie a vnútorný priestor rozdelený do viacerých políc a zásuviek. Zásuvkové verzie sa otvárajú spredu a konštrukciou pripomínajú klasickú chladničku. Umožňujú rýchly prístup ku všetkým potravinám a zlepšujú prehľadnosť, čím šetria čas potrebný na vyberanie zásob. Medzi výhody tohto typu patrí aj to, že zaberajú menej podlahovej plochy.
⇒ Truhlicové mrazničky
Reštaurácie, živnostníci, ale i domácnosti, ktoré potrebujú uskladniť väčšie množstvo potravín, často volia truhlicové modely. Tento typ disponuje veľkým úžitkovým objemom, vyniká tiež izolačnými vlastnosťami, a to aj v prípade výpadku prúdu. Vzhľadom na vysoké ceny energií potešia tiež nižšou spotrebou. Nevýhodou môže byť menšia možnosť organizácie vnútorného priestoru. Keďže zaberajú viac podlahovej plochy, umiestniť je ich vhodné do suterénu alebo komory.
Vstavaná alebo samostatne stojaca mraznička?
Chceli by ste, aby vaša nová mraznička dokonale zapadla do dizajnu kuchynskej linky? Potom je pre vás tou pravou voľbou vstavaný model. Vstavané typy sú k dispozícii v dvoch prevedeniach. Ako úzke a vyššie modely aj nízke mraziaky, ktoré sa dajú umiestniť do spodnej časti linky.
Pre tých, ktorým viac záleží na objeme, sú vhodnejším riešením voľne stojace mrazničky. Postaviť sa dajú na voľné miesto v rámci kuchyne či komory. V prípade potreby sa dajú tiež premiestniť.
Funkcie mrazničiek, ktoré oceníte
Komfort pri používaní mrazničky vám prinesú niektoré moderné funkcie:
No Frost — zabraňuje vzniku hrubej námrazy vo vnútri mrazničky. Nečaká tak na vás žiadne zdĺhavé rozmrazovanie.
Výrobník ľadu — každý, kto si rád dopraje nápoj s kúskami ľadu, iste ocení integrovaný výrobník ľadu. Nabrať si ho pritom môžete bez toho, aby ste spotrebič otvorili.
All Frost — slúži na rovnomerné zmrazovanie v celom objeme mrazničky bez toho, aby bolo nutné potraviny najskôr vložiť do časti určenej na zmrazovanie a potom prekladať.
SuperFrost — na urýchlenie zmrazenia potravín si môžete vybrať model s funkciou SuperFrost. Slúži na zníženie teploty po určitú dobu.
Zvukový signál — zabudli ste zavrieť dvierka? So zvukovým signálom, ktorý vás na to upozorní, vašim potravinám rozmrazenie nehrozí.
Displej — uľahčuje presné nastavenie teploty mrazenia a doplnkových funkcií.
Detská poistka (zamykanie) — ak máte malé deti, iste oceníte bezpečnostný prvok zamykania dverí.
Aký objem mrazničky vybrať?
Objem, ktorý vám bude vyhovovať, závisí od počtu osôb v domácnosti a od toho, aké množstvo potravín potrebujete bežne mraziť. Iný objem je vhodný pre rodinu, ktorá potrebuje uskladniť, napríklad, zabíjačku či doma dopestované ovocie a iný pre tých, ktorí si robia menšie zásoby. Vo všeobecnosti je vhodné na jednu osobu počítať 40 – 60 l objemu.
Rozmery mrazničky
Mrazničky môžu dosahovať výšku od 40 až do 200 cm. Menšie modely sa dajú umiestniť ako podstavné mrazničky alebo môžu stáť samostatne. Pri zvažovaní rozmerov nezabudnite skontrolovať tiež šírku spotrebiča.
Mraziaci výkon
Ak potrebujete mraziť väčšie množstvo potravín naraz, mali by ste sa zaujímať aj o mraziaci výkon. Tento parameter informuje o tom, koľko potravín dokáže mraznička zmraziť za 24 hodín na teplotu -16 až -18 °C. Uvádza sa v tvare 22 kg/24 hod, čo znamená, že za 24 hodín dokáže zamraziť 22 kg potravín.
Pre domácnosti sú vhodné modely s mraziacim výkonom od 12 do 25 kg, na profesionálne využitie sú k dispozícii verzie s možnosťou mrazenia až do 40 kg/24 hod.
Akumulačná doba
Potraviny môžu byť v mrazničke v bezpečí aj počas výpadku prúdu. O tom, ako dlho ich dokáže konkrétny spotrebič udržať nerozmrazené, informuje akumulačná doba. Môže to byť 5 hodín aj 2,5 dňa.
Energetická a klimatická trieda aj hlučnosť
Energetické triedy mrazničiek
Parametrom výberu, ktorý by ste nemali vynechať, je energetická trieda. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšia je energetická trieda, tým nižšie náklady budete mať na mrazenie potravín.
Klimatická trieda
Parametrom, na ktorý sa často pri výbere zabúda, je klimatická trieda. Práve tá vám prezradí, aká je optimálna teplota na jej prevádzku. Klimatické triedy sa označujú skratkami T, ST, N a SN. Jeden spotrebič ich môže mať tiež viac.
T — tropická trieda: 18 – 43 °C,
ST — subtropická trieda: 18 – 38 °C,
N — normálna trieda: 16 – 32 °C,
SN — subnormálna trieda: 10 – 32 °C.
Hlučnosť mrazničky
Mraznička patrí k spotrebičom, ktoré sú v nepretržitej prevádzke. Preto je dôležitá ich hlučnosť. Aby vás nevyrušovala ani počas noci, tento parameter by mal byť v rozmedzí 36 – 43 dB.
Ak teda očakávate od svojej novej mrazničky vysoký komfort a uskladnenie potravín so zachovaním najlepšej kvality, ani jeden z vyššie spomenutých parametrov by ste nemali pri výbere opomenúť.