Výber pozemku pre náš dom

Ing. Katarína Husárova Voleková 3
foto: isifa

Staviame – záleží nám na budúcnosti našich detí?

To, že sme sa rozhodli stať sa rodičmi so sebou prináša veľa, veľa zmien. V nás samých, v našom pohľade na nás samých, aj v pohľade na svet. Snáď prvotným pudom voči plodom našej lásky je snaha ich ochraňovať a hýčkať. Snaha prichystať im tie najlepšie podmienky pre život. Snaha zabezpečiť im všetko potrebné pre ich zdravý rozvoj a napredovanie.

V druhom slede si uvedomíme, že tých našich zlatúšikov, tie naše vtáčatká by sme mali pripraviť na reálny život so všetkými jeho úskaliami – dali sme im krídla, ale musíme ich naučiť aj lietať.

Ak to chceme zvládnuť tak, aby naše deti neskôr boli šťastné a schopné postarať sa o seba samých, aj o svojich potomkov, mali by sme im zároveň s opojným pocitom slobody odovzdať aj  zmysel pre zodpovednosť. K sebe samým, k okoliu aj k budúcnosti. A budúcnosť, to sú deti našich detí a budúce podmienky ich života.

A ako tieto úvahy súvisia s našou témou – bývanie? Zdanlivo vôbec, alebo skôr len okrajovo. Ale prvý letmý pohľad môže klamať. To, po čom túžime teraz a ako žijeme a rozmýšľame dnes, sa odzrkadlí už zajtra na našej spokojnosti, zdraví a šťastí. Na zajtrajšej budúcnosti našich ratolestí.

Dôležitosť výberu vhodného pozemku na stavbu

Prečo je výber pozemku tak dôležitý? Ak chceme skutočne spokojne a kvalitne bývať, už pri samotnom výbere pozemku pre svoj rodinný dom by sme mali zbystriť všetky zmysly a všímať si aj zdanlivo nepodstatné maličkosti.

Ak sa vyberiete na obhliadku pozemku, vezmite si so sebou fotoaparát, buzolu, posuvný meter a poznámkový blok. Píšte si do bloku všetko, čo si na pozemku a v jeho okolí všimnete.

  • Nie je pozemok príliš strmý, úzky, neproporčného tvaru, barinatý, zatienený, …?
  • Nie je príliš vtlačený medzi okolitú zástavbu, znehodnotený nevzhľadným, znečisteným okolím?
  • Nie je príliš blízko železničnej trate, rušnej cesty, alebo na trase leteckej dopravy? (Viete si predstaviť, že vám 5 krát denne bude nad hlavou prelietať Boeing 737 v minimálnej preletovej výške?)
  • Ako ďaleko sú inžinierske siete? Sú dostupné priamo na pozemku? Všetky?
  • Nebudeme mať z domu sťažený prístup? Je k pozemku dobudovaná cesta, ktorú môžeme používať aj vy?

Ak začnete vážne uvažovať o jeho kúpe, nájdite si čas a 

zájdite na pozemok v rôzne denné doby.

Ak vám kúpa neponáhľa, aj v rôzne ročné obdobia. Hľadajte jeho prednosti a skúmajte jeho nevýhody naprieč meniacim sa časom.

  • Prekryje biela perina nedostatky okolia? Zastrie zelená clona lístia nie veľmi príťažlivý výhľad?
  • Prechádzajte sa po ňom a všímajte si, ako sa točí slnko. Kedy a na akých miestach slnko vychádza a zapadá, odkiaľ dujú najčastejšie vetry.
  • Ako je pozemok orientovaný k svetovým stranám, nie je z juhu príliš zatienený?
  • Kde rastie aká zeleň, v akom je stave pôda, stromy, kríky, aké živočíchy pozemok zdieľajú spolu s vami.
  • Zožeňte si dlhodobé štatistické údaje o poveternostných podmienkach lokality, a všímajte si, aký bol vývoj v posledných rokoch.
  • Počúvajte, či na pozemku nezurčí potôčik, alebo nevyviera prameň.
  • Nehromadí sa po prívalových dažďoch na pozemku voda?

Všetko si starostlivo zaznamenávajte. Fotografujte, filmujte a doma v kľude spolu s členmi svojej rodiny si prejdite všetko ešte raz.

Premýšľajte, kde by ste chceli situovať dom,

kde postaviť garáž, kam umiestniť terasu, besiedku, či kútik pre deti. Vezmite si meter a skúste si v teréne zamerať, čo ste kde naplánovali. Nebránia vašim plánom vysoké stromy a kríky? Povolenie na výrub potrebujete, ak obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou je viac ako 40 cm.

Ak strom rastie na parcele zapísanej na liste vlastníctva ako záhrada, ak obvod kmeňa presiahne 80 cm. Popýtajte sa geodetov, či v okolí nie je nesúrodé, nestabilné podložie, aby ste predišli nákladnému zakladaniu. Ako hlboko je spodná vody, aby vás jej vysoká hladina neohrozovala. Prípadne si nechajte zmerať prirodzenú radiáciu, silu geomagnetických polí.

Ak si vyberiete pozemok neďaleko kostola, budú váš rušiť zvony. Ak ďaleko od civilizácie, preplatíte na benzíne pri dennom dochádzaní za prácou a školou. Nedostupný hromadnou dopravou, stanete sa otrokom prevážania detí. Ostrovčekom medzi panelákmi, nikdy sa do okolia nezačleníte. S nepekným výhľadom, nebude vás lákať vracať sa domov, …

Všimnite si, ako si to na pozemku zariadili susedia

a nehanbite sa ich opýtať, prečo. Poobzerajte sa po starousadlíkov a snažte sa od nich dozvedieť čo najviac o lokalite a jej miestnych špecifikách. Budete prekvapení, ale dozviete sa také informácie, ktoré vám žiaden agent z reality nepovie.

Vyhýbajte sa miestam nevhodným k osídľovaniu:

  • na vrchole kopcov, pretože tam najviac fúka.
  • V údoliach, kde sa vďaka inverzii často drží chladný vzduch.
  • V jamách na úbočí kopcov, pretože tam sú časté turbulencie a nestabilné poveternostné podmienky.
  • Blízko rieky, tam je vyššia vlhkosť, komáre a riziko povodní.
  • V lokalitách ohrozených zosuvmi pôdy, zemetraseniami, s geotektonickými zlomami, na navážkach a v blízkosti smetísk.
  • V blízkosti priemyselnej produkcie, tam je riziko znečistenia pôdy a spodných vôd.

Ak si napriek týmto výhradám pozemok s nejakým výrazným hendikepom vyberiete, musí vás presvedčiť „inými“ prednosťami, inak ste blázni a mrháte svojimi prostriedkami.

Nemá pozemok nejaké legislatívne obmedzenia?

Plomba v katastri, ťarcha na prechod susedov, nevysporiadané vlastnícke vzťahy, prebiehajúce dedičské konania, neznámi vlastníci a neznámi vlastníci parciel pod prístupovými cestami, to všetko môžu byť neskôr ťažko riešiteľné problémy. Pamätajte na podzemné vedenia inžinierskych sietí a ich ochranné pásma. Obmedziť vo vašich plánoch vás môžu aj ochranné pásma lesov, vôd, hygienické ochranné pásma (cintoríny, prevádzky, skládky, …) a chránené krajinné územia.

Všimnite si, čo je uvedené na liste vlastníctva pod kolónkou „druh pôdy“. Tento údaj je rozhodujúci, či sa na pozemku dá stavať, alebo plochu pod stavbou a spevnenými plochami potrebujete vyňať z poľnohospodárskeho pôdneho fondu (napr. chránená vinica).

Netýka sa vás zákon o pamiatkovej ochrane? Nie je na pozemku nejaký pamiatkovo chránený objekt, nespadá pozemok pod pamiatkovo chránené územie? Nepredpokladá sa na pozemku archeologický nález, nenachádzate sa v archeologicky chránenej zóne?

Je na lokalitu, kde sa pozemok nachádza, spracovaný územný plán? Ak áno, v akej podrobnosti?

  • Nevyplynie vám nutnosť si zabezpečiť podrobnejšiu územnoplánovaciu dokumentáciu?
  • Viete na ako dlho vás to zdrží vo vašich plánoch, čo vás to bude stáť?
  • Viete, aké sú regulatíva na pozemok a na výstavbu?
  • Dovolená podlažnosť, plocha určená k zastavaniu, nutná plocha zelene, typ strechy a priečelia.
  • Aké sú požiadavky na osadenie objektu na pozemku, parkovanie, garáž, plot, výjazdové pomery, kde prebieha stavebná čiara, …
  • Sú k pozemku privedené siete, cesta?
  • Nie sú na pozemok dané nejaké zvláštne požiadavky, limity?
  • Kto sú budúci susedia, aké majú plány? Nekolidujú navzájom vaše predstavy?
  • Aké stavby sa nachádzajú na okolitých pozemkoch, ako sú od vás vzdialené, akú majú výšku?
  • Majú obytné miestnosti natočené k vám? V akej vzdialenosti sú okná ich obytných miestností od hranice pozemkov?
  • Nebudete mať sťažené svetlo technické pomery, neovplyvní vaša stavba negatívne ich svetlo technické pomery?

Ak si na všetky tieto otázky viete zodpovedať, potom môžete smelo stavať!

Seriál o bývaní pripravujeme v spolupráci s www.zelenedomy.sk.

 foto: isifa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vyborny clanok!

    vsetky uz spomenute limity sme pri vybere riesili. Kanalizaciu, z ktorej sa vyklul potok schovany v 3 m rure veducej do rieky, veterny kopec, kde vas na rozdiel od leta v novembri sfukovalo z cesty, pozemok, ktoremu k ceste chybal meterovy pas, takze ste z cesty nemali pravo nan prist, neurobeny uzemny plan, spodna privalova voda, obecna cesta na vasom pozemku, nedostatocna kapacita kanalizacie, ktora sice pri vas je, ale nemozete sa na nu napojit, alebo naopak nova kanalizacia, ktora, kedze susedia neskolaudovali 10 rokov (aby nemuseli platit stocne) de jure neexistuje a nemozete sa na nu napojit…. a toto vsetko Vam realitka nepovie, lebo im je jedno, ze naklady vam nie ze stupnu, vam zostane v rukach nepredatelny cierny peter

  2. a ak tam aj siete su, ci si ich nevybudovali len susedia a teda na pripojenie budete potrebovat ich suhlas a samozrejme, aj nejaky prispevok zrejme budu chciet. to vam tiez povodny majitel nepovie….

Pridaj komentár