Poznáte to?
Práčka perie. Riady sú umyté. Obed navarený. Dieťa spí. A vy máte konečne čas pre seba. Urobíte si kávu a vaše myšlienky neustále smerujú k práci. Chýba vám.
Možno premýšľate, že sa začnete učiť niečo nové…
Možno túžite prispieť do rodinného rozpočtu, ale zároveň nechcete opustiť rodinu…
Možno hľadáte rozptýlenie a chvíľku sebarozvoja v kolotoči denných povinností …
A možno máte nenaplnené ambície budovať niečo vlastné…
Ak ste sa našli aspoň v jednom spomínanom bode, mohla by vás zaujímať práve virtuálna asistentka.

Virtuálna asistentka pomaly preniká do slovenských podnikateľských vôd
Jedným z hlavných problémov žien, ktoré by radi pracovali počas rodičovskej alebo materskej dovolenke je malá ponuka pracovných pozícii na trhu práce, ktorá by pre ne poskytovala časovú flexibilitu a možnosť práce z domu. Aby tak mohli efektívnejšie zosúladiť chod domácnosti s prácou.
Virtuálna asistentka je úspešný zahraničný koncept samostatnej ženy, ktorá z pohodlia domova pracuje s klientmi a pomáha im rozvíjať ich biznis vďaka svojim službám.
Pracuje online sama za seba a s flexibilným pracovným časom.
Znie to dobre, však?
Lenže čo je potrebné urobiť, ak by ste uvažovali nad virtuálnou asistentkou?
Nutné ja zaobstarať si funkčný PC/Notebook, mať internet a aspoň základné digitálne zručnosti napr. so správou sociálnych sietí, s manažovaním kalendára a pod.
Existujú rôzne zamerania špecializácie virtuálnej asistentky, napríklad:
- Technická virtuálna asistentka (IT, WordPress, eshop, tvorba dizajnu,…)
- Social media managerka VA (Facebook, Instagram, LinkedIn,..)
- Grafická virtuálna asistentka (Tvorba loga, návrh firemných farieb,…)
- Administratívna virtuálna asistentka (Príprava dokumentov a zmlúv,…)
- Všeobecná virtuálna asistentka (Rozsiahle virtuálne služby,…)
- Copywriterka virtuálna asistentka (Reklamné texty, posty,…)
Ak sa rozhodnete pre virtuálnu asistentku…
Nezabudnite dať vedieť svetu, že ste sa stali virtuálnou asistentkou.
Virtuálna asistentka sa môže špecializovať na ktorúkoľvek oblasť a ponúkať ju klientom. Existujú virtuálne asistentky len so zameraním na sociálne siete. Alebo také, ktoré robia grafiku alebo píšu články. Zručnosti virtuálnej asistentky vychádzajú z jej predchádzajúcich pracovných skúseností, z jej odhodlania a chuti učiť sa niečo nové a z dopytu, ktorý je na trhu.
Virtuálna asistentka si s každým klientom môže dohodnúť, aký objem času pre neho bude pracovať. Pokojne to môžu byť aj 2 hodiny denne. Virtuálna asistencia dokáže byť alternatívou aj trvalého pracovného pomere a prinášať slušné peniaze.
Pracovné projekty si virtuálna asistentka vyberá sama. Z každého projektu si odnáša nový pohľad, nové skúsenosti a cenné know how. Tým pádom posilňuje svoju hodnotu na trhu, vie si vypýtať vyššiu hodinovú sadzbu a dostať časom aj veľmi lukratívne projekty. Hodinovú sadzbu si teda nastavuje sama a vychádza predovšetkým z jej skúsenosti a odbornosti, ale aj tým, či pracuje len pre slovenský alebo zahraničný trh.
Na zahraničnom trhu sú virtuálne asistentky známe a podnikatelia nemajú problém zaplatiť za kvalitné služby viac.
Benefity virtuálnej asistencie pre mamičky
Práca vykonávaná z domu je pre mamičky najväčším benefitom. Väčšinu času venujú deťom a domácnosti. Ak si pripočítate, koľko času by mamičke zabralo dochádzanie za prácou, náklady na prepravu a nájsť opatrovateľku pre deti.
Je úplne jasné, že HOME OFFICE je ideálnou voľbou.
Flexibilita je druhým benefitom virtuálnej asistencie. Je nepravdepodobné, že matky s deťmi majú každý deň rovnaký. Flexibilita je to, čo pracovné ponuky na trhu práce často krát nemajú.
Zmysel práce je dôležitým aspektom, na ktorý by sme nemali zabúdať. Zmysel v práci dokáže mamičke dodať novú energiu. Hlavne, ak ju prepadne pocit, že svet sa točí len okolo plienok a varenia. Vtedy pomôžu aj 2 hodiny písania inšpiratívneho článku.
K neodmysliteľnému benefitu patrí zárobok.
S tým prichádza aj zvýšenie sebavedomia, že mamička počas koordinácie domácnosti zvláda a dokáže uplatniť svoje schopnosti a zarobiť nejaké to euro do rodinného rozpočtu navyše.
Kde ale hľadať klientov?
Ešte pred tým, ako začnete s virtuálnou asistentkou nezabudnite, že všetko treba zlegalizovať. Buď formou živnosti alebo založením firmy.
Potom sa smelo pustite do propagácie.
Môžete ísť úplne samostatným smerom, ktorý si ale vyžaduje veľa času a vašu energiu. Pravdepodobne to nebude hodinka denne. Môžete vytváriť vlastnú webovú stránku so svojimi službami, zverejniť inzerát na sociálnych sieťach, urobiť letáky a osloviť všetkých známych.
Alebo môžete použiť platformu s virtuálnymi asistentkami, ktorá sa postará o vašu propagáciu a ktorá vám ušetrí veľa času.
Na platforme sa viete bezplatne zaregistrovať, vytvoriť si svoj profil a pridať služby. Môžete reagovať na existujúce inzeráty klientov alebo čakať, pokým vás osloví klient na základe vášho profilu.
Výhodou je propagácia vašich služieb, dostupnosť klientov a garancia zaplatenia, nakoľko platforma v momente objednávky berie od klienta peniaze do úschovy.
Nie ste v riziku.
Je len na vás ako sa rozhodnete, a ktorá cesta je viac sympatická vašej osobnosti.
