Sezóna kúpalísk

Mária Kopčíková 2

Viete, aké by mali byť dodržané hygienické podmienky a aké rôzne parametre sú kladené na prevádzkovateľov umelých kúpalísk?

Ak vás zaujímajú tieto veci, čítajte nasledujúce riadky.

Vieme, v čom sa kúpeme?

Ak máme na mysli verejné kúpaliská, či oficiálne prírodné vodné plochy určené na kúpanie – je dobré sledovať, ako dané kúpalisko hodnotí “hygiena”, teda regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Ten sleduje vzorky vody a pravidelne o nich podáva na svojich stránkach správu. Vzorky sa začínajú odoberať práve v tomto období, pretože sa tak dej cca 2 týždne pred začiatkom “kúpacej sezóny”. Tá oficiálne trvá od 15. júna do 15. septembra.

Môže ísť malé dieťa vôbec na kúpalisko?

Pred časom som čítala jednu diskusiu v našom fóre, kde maminy vyjadrovali rôzne názory na to, od akého veku je vhodné, aby dieťa vôbec vkročilo do inej vody, než napustenej vo vlastnom bazéniku, morskú vodu nevynímajúc. Nuž neviem, osobne nemám nejaké radikálne a príliš ochraniteľské postoje v rovine deti – voda – hygiena vôd – zdravie. Naše deti sme omočili do kúpaliskovej vody cca okolo prvých narodenín a do mora tiež zhruba v tom veku.

Pri dodržiavaní základných pravidiel kúpania – prezliekanie z mokrých plienok či plaviek do suchého, nie príliš dlhé „močenie“ sa vo vode, pri základnom obhliadnutí terénu kúpaliska – čo sa týka čistoty vody a prostredia, sme našťastie nemali nikdy problém či už s močovými cestami alebo nejakými kožnými problémami. Čiže osobne som skôr zástanca leta pri vode.

Akokoľvek – pokiaľ chcete vedieť, ako by to malo na kúpalisku vyzerať, čo prevádzkovatelia sú či nie sú povinní dodržiavať, zabezpečiť, oznamovať – zákon hovorí nasledovné (konkrétne vyhláška 72 MZSR):

Oddychové plochy na kúpalisku

Keď si spomeniem na posledné dni minulého leta na lamačskom kúpalisku, kde bola hlava na hlave (asi to nebolo len špecifikum Lamača …), tak váham, či tie kúpaliská napĺňajú napr. tento parameter:

Na jedného človeka by mali byť 2 m2 oddychovej plochy. Súčasťou umelého kúpaliska musí byť vyhradený priestor na odpočinok, hru a šport pre deti a dospelých.

V bezprostrednej blízkosti bazénov možno zriaďovať ihriská a pieskoviská, ak ich prevádzka neovplyvní kvalitu vody v bazénoch. Teda ihriská, pieskovisko, priestranstvo pre beach voleyball  je samozrejme veľmi fajn, no malo byť dostatočne ďaleko od samotnej vodnej plochy.

WC a prezliekarne

So záchodmi je to na kúpaliskách rôzne. Ostatne, prevádzkovateľ sa môže snažiť akokoľvek, v konečnom dôsledku to, ako toalety vyzerajú, je do značnej miery obraz ich používateľov … Minimálne by však malo byť kúpalisko vybavené takto splachovacími záchodmi, pisoármi, sprchami a prezliekacími kabínkami tak, aby:

  • bol najmenej jeden splachovací záchod na 40 žien,
  • a najmenej jeden splachovací záchod a jeden pisoár na 60 až 100 mužov,
  • z toho najmenej jeden prístupný osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu,
  • bola jedna sprcha s teplou vodou na 60 až 100 kúpajúcich sa,
  • bola jedna prezliekacia kabínka na 60 kúpajúcich sa.

Prezliekarne musia byť zabezpečené tak, aby najmenej dve kabínky umožňovali prístup osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a musia byť vybavené sklopným sedadlom.

Informácie o teplote vody a vzduchu

S týmito údajmi je asi malý problém, na každom kúpalisku pri vstupe nájdete tabuľu, kde plavčík niekoľkokrát do dňa zapíše aktuálny údaj.  Najnižšia prípustná teplota vody v bazéne je 18 oC. Maximálna teplota vody v plaveckom bazéne je 26 oC.

V detskom bazéne sa teplota vody ustanovuje v závislosti od veku detí, pre najmenšie deti do 6 mesiacov by voda mala mať 30 – 36 oC

Niekde by ste mali mať dosah aj na informácie o kvalite vody v bazéne. Na prítomnosť rôznych baktérií je presne stanovená norma, ktorú tiež uvádza spomínaná vyhláška MZSR.

Pokiaľ sa pôjdete kúpať na prírodné kúpalisko, na nejakú vodnú nádrž, tak aktuálne profily vôd na kúpanie nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva. Akúkoľvek pochybnosť o kvalite vody smerujte potom na váš regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Kvalita vody v sprchách pri bazéne používaných pred vstupom do bazénu musí spĺňať požiadavky na kvalitu vody na kúpanie.

Vstup do bazéna a jeho čistenie

Vstup do bazénu musí byť zabezpečený cez brodiská okolo bazénu. Tieto by mali byť najmenej 1 m široké s výškou, ktorá umožní napustenie vody do výšky najmenej 0,1 m. Voda v brodisku sa v čase prevádzky vymieňa najmenej každé tri hodiny a pri každom mimoriadnom znečistení.

Viete, ako často čistia a vymieňajú vodu v bazéne? Inak je to samozrejme v bazéne pre dospelákov, inak v baby bazéniku. V bazéne s recirkuláciou vody musí byť prečistenie celého objemu vody bazénu na recirkulačnom zariadení zabezpečené najmenej jedenkrát pred začiatkom prevádzky. Počas prevádzky bazénu je zabezpečená nepretržitá recirkulácia vody a jej dezinfekcia. Najmenej jedenkrát za šesť mesiacov musí byť zabezpečené vypustenie celého objemu vody.

V bazéne bez recirkulácie vody musí byť zabezpečená dezinfekcia vody a výmena vody v množstve 10 % kapacity objemu bazéna. Najmenej jedenkrát za dva týždne musí byť zabezpečené vypustenie celého objemu vody.

Detský bazén

Bazén pre deti do troch rokov veku by mal byť špeciálne prispôsobený, a to s plynulým sklonom od 10 cm najviac do 40 cm a musí mať zabezpečený nepretržitý odtok vody cez prepad po celom obvode bazéna.

Použitie stabilne zabudovaného detského bazénu bez recirkulácie vody je prípustné len vtedy, keď pred každým prevádzkovým dňom je zabezpečená jeho dôkladná dezinfekcia, napustenie novou vodou a kvalita vody počas celej prevádzky zodpovedá požiadavkám uvedeným vo vyhláške.

Vypustenie vody z detského bazéna pre deti do troch rokov musí byť zabezpečené každý deň po skončení prevádzky.

Nádoby na odpadky

Smetníky by mali byť so zabezpečeným dnom proti pretekaniu s kapacitou 50 l na 50 návštevníkov, vhodne rozmiestnené po celom areáli umelého kúpaliska a odvoz odpadu musí byť zabezpečený najmenej jedenkrát za deň.

Pokiaľ vidíte, že nádoba už „preteká“, lietajú okolo nej spústy bodavého hmyzu – čo v melónovej letnej sezóne nie je výnimkou, neváhajte a upozornite na to prevádzkovateľa.

Je na kúpalisku potrebný plavčík?

Obvykle na každom kúpalisku nájdete nejakého plavčíka. Ale viete vždy presne a jasne, kto tým plavčíkom je? Sú vždy táto ľudia jasne označení? Ale to len tak tušíte, keď vidíte svalnatého mladého muža sedieť na bielej stoličke s červeným krížom, ako hádže okom bo babách v bikinách? Viete vôbec, kto týchto plavčíkov školil, aký tréning majú za sebou?

Obrátila som sa s otázkou, aké sú požiadavky na plavčíkov, na Úrad verejného zdravotníctva. Jeho hovorkyňa Mgr. Lenka Skalická uvádza: „Povinnosť zabezpečiť dostatočný počet plavčíkov na poskytovanie prvej pomoci ustanovuje prevádzkovateľom umelých kúpalísk § 19 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých predpisov v znení neskorších predpisov. Na prírodných kúpaliskách je jeho zabezpečenie plavčíkom vyžadované v rámci schvaľovaného prevádzkového poriadku. Úrad verejného zdravotníctva SR počet a vzdelanie bližšie nestanovuje.“

Ak vás teda zaujíma, či v prípade potreby poskytnutia prvej pomoci bude táto poskytnuté kompetentne, musíte sa informovať u prevádzkovateľa kúpaliska.

Zaujímavosť na záver 

Leto pri vode by sme si všetci, ktorí máme radi takéto trávenie voľna, chceli užiť v pohode. Ja si so sebou nosím knihu a keď ma deti nechajú a náhodou sa nechcú hrať karty alebo sa zahrabávať do piesku, tak si aj niečo stihnem prečítať.

V minulých rokoch sa v Bratislave spojila Mestská knižnica a Správa telovýchovných a rekreačných zariadení a pripravili Letné čítanie na kúpaliskách. Návštevníci kúpalísk Zlaté piesky, Delfín a Rosnička mali možnosť požičať si z boxov, umiestnených pri vchode, knihy a časopisy z darov vydavateľstiev i jednotlivcov, ako aj z remitendy distribučných firiem. Uvidíme, ako sa im daná aktivita osvedčila a či bude požičiavanie kníh možné aj tento rok.

Máte skúsenosti s kúpaliskami, či vodnými nádržami? Dobré, či nie úplne skvelé – podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. na kupalisko nechodime, bazen mame doma. Manžel kupil nadzemny bazen s pieskovou filtraciou z garden life, takže mame svoje vlastne kupalisko a sukromie

  2. tiež by som doma na zahrade chcela mat bazen. Viete mi poradit, kde by som nejaky lacny, ale kvalitny kupila?

Pridaj komentár